Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Vierailija
19.01.2024 |

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Halvempaa on syödä vaan einestä kun tehdä itse kotona.

Tässä aine lista ja hinnat:

Pirkka sipuli 1.89€

Pirkka basilika 1.69€

Timjami 2.19€

Pirkka naudan jauheliha 2kpl 9.98€

Kananmunat 3.65€

Valio täysmaito 2.95€

Emmental juusto 8.55€

Barilla pasta 2kpl 8.50€

Mineraalisuola 3.29€

Mustapippuri 3,59€

Kommentit (131)

Vierailija
21/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onko aloittaja jotenkin sokea raha- ja mittayksiköille? Hintavaa ruokaa jos ainekset maksavat lähes 50 euroa ja lihaa pitää ostaa 300kiloa?

600g lihaa on tuossa eli 2 annokseen lihaa

ap

Vierailija
22/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

On se melkosen makunen tökötti jos kakki nuo maustepurkit sinne läjäsit.

Koko juustoköntin.

Kolme satakiloista räkäkännistä ukkoa nuo syö. Muut juoksee pakkoon, kun tollanen maustemäärä alkaa kirvellä silmiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

millä logiikalla sun jauheliha ja pasta maksaa about saman verran?

Vierailija
24/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haen ilmaiseksi ruokajonosta t. Tulodebiili

Vierailija
25/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

300kg syöjä, jos saa tosta kolme annosta? Normaalipainoinen syö kaks viikkoa

Laskin kanssa, että noilla määrillä tuota tulee kyllä pikemminkin pataljoonalle.. mitä tossa oli, kilo pastaa ja saman verran jauhelihaa? Yleensä neljän hengen satsiin tulee 400 g jauhelihaa ja 200 g makaronia.

Edelleen normaali ihminen syö 1-2kg ruokaa päivässä, tuossa on noin 1.5kg ruokaa eli yhden päivän sapuskat yhdelle 

ap

Normaali ihminen syö noin 200-300 grammaa annoksella, siis ruokaa. Pitää olla melkoisen lihava jos 1,5 kiloa päivässä ahtaa itseensä. 

Vierailija
26/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tein sellaisen makaroonilaatikon(mössön), johon tuli 3x400 grammaa jauhelihaa, yksi 400g pussi makaroonia, mausteeksi mustapippuria ja ketsuppia. Hinnaksi tuli noin kymppi kun nuo mausteet olivat jo kotona valmiina. Viisi isoa annosta, varmaan olisi tullut kahdeksan jos olisi vaatimattomampi.

Välillä kun menee budjetti tiukalle niin näin sitä mennään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielenkiintoine. ruoka, kun syö yhden paketin jauhelihaa aterialla 😄 Millanen tonnikeiju saa olla?

Vierailija
28/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huonoja nää sun jutut. Kas kun ei ollut taas pelti ainesosana.

Jos sä tunget suolaa tuonne safkaan koko paketin ja mustapippuria koko satsin niin luulis olevan tujun puoleista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hä ?!? Noin paljon kaikkea tarpeetonta ? Ite laitan aina vain jauhelihaa, makaronia, suolaa, ketsuppia. En muuta ! Ja ehkä se kananmunakin siihen seokseen..mut se on parasta, mitä tiedän ! Ja halvimmasta päästä olevat ainekset. Ei tarvitse olla noin kallista ! Ite en esim tykkää ollenkaan, kun sipuleita ruskistetaan, ne on parasta ihan vain sellaisenaan. Raakana syötynä. Niitä nimittäin ei syö kukaan, kun ne on esim ruskistettu tai keitetty. Hyi ! Ja sitten vielä sitruunapippuria ja sitä keltaista jauhetta, sitä knorrin esim. Aivan mahtavaa ! Kokeilkaa niitä edes vaihteeksi, ja ilman mitään muuta sinne kuulumatonta. 

Vierailija
30/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Onko aloittaja jotenkin sokea raha- ja mittayksiköille? Hintavaa ruokaa jos ainekset maksavat lähes 50 euroa ja lihaa pitää ostaa 300kiloa?

600g lihaa on tuossa eli 2 annokseen lihaa

ap

Noin kympillä on saanut esim 3x kananjauhelijapakettia. Eli 900g lihaa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ihmisten käsitys normaalista ruokamäärästä ja annoskoosta on tällainen, niin en enää yhtään ihmettele miksi ihmiset on nykyään niin lihavia. 

Vierailija
32/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pointtisi on kuitenkin validi, yksin elävällä ruokaa ei kannata hinnan puolesta tehdä itse, koska maksaa reilusti enemmän mitä einekset. Ja vaikka hinnan puolesta sattuisi jokin ruoka olemaankin halvempi tehdä itse, sitä pitää tehdä silti bulkkina ja korvistahan se tulee muutaman annoksen jälkeen. 

Tietty ne ruoat, joita ei eineksinä mielestään tarpeeksi hyvinä voi ostaa, niin tietysti tekee itse ja maksaa mitä ne maksaa.

Ruokakulut vuonna 2023 oli itsellä -50%, koska siirryin syömään pääasiallisesti eineksiä. Hukkaan menee aivan järkyttävästi ruoka-aineksia, kun vain itselleen ruokaa tekee.

Surullista, mutta tällä mennään ja sääntöä rikotaan aina, kun vähänkin puuduttaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä se voisula?

Vierailija
34/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tein kinkkupitsan. Maksoi 220 567 euroa. Meni kerralla. Ihanan kallista.

400g kinkkua 5 euroa

400g juustoa 8 euroa

Ketsuppia 2 euroa

Pakastepohja 3 euroa

Uuni 549 euroa

Keittiö / asunto 220 000 euroa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tein uuniruoan. Hinta:

Uuni 1299€

Vuoka 55€

Sähkö 2,9€

Ainekset 21€

 

Vierailija
36/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisit tehnyt  sikaa-nauta jauhelihasta ja normaalista Torino makaronista niin olis ollut edullisempaa. Lisäksi tinjami ja basilika eivät kuulu  makaronilaatkkoon ei ainakaan perinteiseen. Kyllä minä saan makaronilaatikon ainekset 10 eurolla . Jauheliha alle 4 euroa maitoon menee noin euro tai mitä se laktoositon maksaakaan 1,25 ehkä litra ja sitä menee 6,5 dl + 1 kananmuna merisuolaa (on aina kotona) mustapippuria ja maustepippuria niitäkin aina kotona. Makaronit keitän 10 minuuttia jauhelihan paistan sekoitan keskenään ja uuniin 1 h .

Vierailija
37/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

On se melkosen makunen tökötti jos kakki nuo maustepurkit sinne läjäsit.

Koko juustoköntin.

Kolme satakiloista räkäkännistä ukkoa nuo syö. Muut juoksee pakkoon, kun tollanen maustemäärä alkaa kirvellä silmiä.

En tietenkään kaikkia mausteita laittanut

ap

Vierailija
38/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pointtisi on kuitenkin validi, yksin elävällä ruokaa ei kannata hinnan puolesta tehdä itse, koska maksaa reilusti enemmän mitä einekset. Ja vaikka hinnan puolesta sattuisi jokin ruoka olemaankin halvempi tehdä itse, sitä pitää tehdä silti bulkkina ja korvistahan se tulee muutaman annoksen jälkeen. 

Tietty ne ruoat, joita ei eineksinä mielestään tarpeeksi hyvinä voi ostaa, niin tietysti tekee itse ja maksaa mitä ne maksaa.

Ruokakulut vuonna 2023 oli itsellä -50%, koska siirryin syömään pääasiallisesti eineksiä. Hukkaan menee aivan järkyttävästi ruoka-aineksia, kun vain itselleen ruokaa tekee.

Surullista, mutta tällä mennään ja sääntöä rikotaan aina, kun vähänkin puuduttaa.

 

Sulla ei ole pakastinta? Teen sinkkuna kaikkea ruokaa aina 4 annosta joista pakastan 2-3 annosta. Pakkasessa on aina 5-10 eri ruokaa valmiina annoksina. Mitään ei mene ikinä hukkaan. En ymmärrä tätä miksi sinkkujen pitäisi tehdä pieniä annoksia pienistä pakkauksista. Ei ole pakko syödä samaa ruokaa 10 päivää putkeen. Jos ei ole pakkasta, niin se 200 euron sijoitus maksaa itsensä hetkessä takaisin.

Vierailija
39/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

No niin, kallis hernekeitto, lohikeitto ja makaronilaatikko. Siirry vaan niihin eineksiin, niin tulee halvemmaksi sinulle. Me muut saadaan aikaan makaronillaatikko 8 eurolla ja siinä on 8 annosta. Annoksen hinta 1e. Mutta parempi sinulle kun ostat sen eines makaronilaatikon.

Vierailija
40/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noi ei kyllä ole kolmen annoksen määriä. Mutta sun tosiaan kannattaa ostaa eineksiä, kun et todellakaan hallitse tuota ruoanlaittoa.