Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Vierailija
19.01.2024 |

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Halvempaa on syödä vaan einestä kun tehdä itse kotona.

Tässä aine lista ja hinnat:

Pirkka sipuli 1.89€

Pirkka basilika 1.69€

Timjami 2.19€

Pirkka naudan jauheliha 2kpl 9.98€

Kananmunat 3.65€

Valio täysmaito 2.95€

Emmental juusto 8.55€

Barilla pasta 2kpl 8.50€

Mineraalisuola 3.29€

Mustapippuri 3,59€

Kommentit (131)

Vierailija
101/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei toi kyllä enää makaronilaatikolle kuulosta.

Ihan ohjeen mukaan tein, ei ole mitään yhtä reseptiä kaikki tekee semmoisen laatikon kuin haluaa

ap

Vierailija
102/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

300kg syöjä, jos saa tosta kolme annosta? Normaalipainoinen syö kaks viikkoa

Laskin kanssa, että noilla määrillä tuota tulee kyllä pikemminkin pataljoonalle.. mitä tossa oli, kilo pastaa ja saman verran jauhelihaa? Yleensä neljän hengen satsiin tulee 400 g jauhelihaa ja 200 g makaronia.

Pussillinen 400g makaronia ja 400g jauhelihaa, lopputulos on iso vuoallinen laatikkoa. Meillä siitä syö 2x5 henkilöä. 

Ressukat näkee nälkää noilla annoksilla. 400 g makaronia ei todellakaan riitä kymmeneen annokseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
103/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ei toi kyllä enää makaronilaatikolle kuulosta.

Ihan ohjeen mukaan tein, ei ole mitään yhtä reseptiä kaikki tekee semmoisen laatikon kuin haluaa

ap

Mutta meidän muiden laatikot ei maksa viittäkymppiä 😂

Vierailija
104/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy Lidlissä kaupassa ens kerralla! ;)

 

T. Kätyri 

Vierailija
105/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viikon lihat tuolla rahalla...

Vierailija
106/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perkaleen kallista!

 

T. Kangashäkin Keisari

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
107/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuen taisteluasi kalliita hintoja vastaan. 

 

Olen vain yksinäinen virolainen juoppo

Vierailija
108/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäpä ostin kaksi lohimedaljogia 9,51 €, maustan suolalla ja pippurilla, joita minulta löytyy jo kotoa, kaveriksi keittelen riisiä, eli aterian hinnaksi tullee ehkä vitonen, sillä toki syön tuosta kaksi kertaa. 😎👍

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
109/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minäpä ostin kaksi lohimedaljogia 9,51 €, maustan suolalla ja pippurilla, joita minulta löytyy jo kotoa, kaveriksi keittelen riisiä, eli aterian hinnaksi tullee ehkä vitonen, sillä toki syön tuosta kaksi kertaa. 😎👍

Hyvältä kuullostaa, näinhän se menee.

Vierailija
110/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ei toi kyllä enää makaronilaatikolle kuulosta.

Ihan ohjeen mukaan tein, ei ole mitään yhtä reseptiä kaikki tekee semmoisen laatikon kuin haluaa

ap

Mutta meidän muiden laatikot ei maksa viittäkymppiä 😂

Ei varmaan maksa mutta teidän laatikot on syömäkelvotonta p*skaa.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
111/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljonko aloittaja syö aamupuuroa ja mihin hintaan? Itsellä menee 2 dl vettä ja 1 dl pikakaurapuuro hiutaleita.

Vierailija
112/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ruoan hintahullu taas vauhdissa. 

Mitä hullua on kertoa faktat ruoan hinnasta?

ap

Nokun 400 makaronia maksaa 41 snt, ja jauheliha 6€/kg, ja suolaa vähän, eli 2€ 45snt maksaa makaronilaatikko jolla pärjää koko päivän

Halpa makarooni on ihan perseestä ja menee ihan vetiseksi

ap

Sitten on turha valittaa hinnasta. Lihan boi myös korvata kokonaan/osittain esim soijarouheella,ja ostaa halvempaa lihaa. Myöskään munamaitoa ei ole pakko laittaa. Lisäksi laatikkoon voi laittaa myös porkkanaa,jolloin saat myös terveellisemmän ja lihaa ja makaroonia tarvitsee vähemmän.

Toki voit tehdä laatikon myös sisäfileestä,ja käyttää siihen artisaani-luomu-käsintehtyjä tuoremakaroneja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
113/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Paljonko aloittaja syö aamupuuroa ja mihin hintaan? Itsellä menee 2 dl vettä ja 1 dl pikakaurapuuro hiutaleita.

En syö yleensä mitään aamupalaa mutta jos joskus puuroa syön niin laitan 2dl hiutaleita ja vettä jonkun verran

ap

Vierailija
114/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ruoan hintahullu taas vauhdissa. 

Mitä hullua on kertoa faktat ruoan hinnasta?

ap

Nokun 400 makaronia maksaa 41 snt, ja jauheliha 6€/kg, ja suolaa vähän, eli 2€ 45snt maksaa makaronilaatikko jolla pärjää koko päivän

makaronit 41 snt

jauheliha 9e

täysmaito 1,30e

3 munaa n.1,20e

2lihaliemikuutiota....

suolaa.....pippuria....

Gourmet pekoni pälle n.2,20e

yht 13,35+uunin kuluttama sähkö

araiittää kahdelle syödä5 kertaa, eli 10 annosta /

 1,33e /nuppi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
115/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

300kg syöjä, jos saa tosta kolme annosta? Normaalipainoinen syö kaks viikkoa

Laskin kanssa, että noilla määrillä tuota tulee kyllä pikemminkin pataljoonalle.. mitä tossa oli, kilo pastaa ja saman verran jauhelihaa? Yleensä neljän hengen satsiin tulee 400 g jauhelihaa ja 200 g makaronia.

Pussillinen 400g makaronia ja 400g jauhelihaa, lopputulos on iso vuoallinen laatikkoa. Meillä siitä syö 2x5 henkilöä. 

Ressukat näkee nälkää noilla annoksilla. 400 g makaronia ei todellakaan riitä kymmeneen annokseen.

kyllä riittää, eilen juuri tein, kahdelle tulee syötävää 5 kerraksi. Ja on ihan kohtuullisen kookas annos

Vierailija
116/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Paljonko aloittaja syö aamupuuroa ja mihin hintaan? Itsellä menee 2 dl vettä ja 1 dl pikakaurapuuro hiutaleita.

En syö yleensä mitään aamupalaa mutta jos joskus puuroa syön niin laitan 2dl hiutaleita ja vettä jonkun verran

ap

Maustatko suolalla ja heitätkö loppu kaurahiutalepaketin roskiin?

Vierailija
117/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Miksi sitten lasket koko purkin hinnan, samoin pippurin, timjamin ja basilikan kohdalla? Nyt sinulla on hankittuna perusmausteet ja seuraavat ruoka-annokset tulevat huomattavasti edullisemmiksi suhteessa. Sanot myös, että edullinen pasta olisi huonoa makaronilaatikossa. Nimenomaan makaronilaatikkoon kannattaa käyttää sitä halvinta normimakaronia ja säästää pronssimuotissa tehdyt ns. paremmat pastat kastikkeen kanssa syötäviin pasta-annoksiin. Myöskään tuollaista kallista valmiskastiketta on turha perusmakaronilaatikkoon laittaa, koska hyvää tulee ilmankin (munamaito ja/tai lihalienttä).

Vierailija
118/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Miksi sitten lasket koko purkin hinnan, samoin pippurin, timjamin ja basilikan kohdalla? Nyt sinulla on hankittuna perusmausteet ja seuraavat ruoka-annokset tulevat huomattavasti edullisemmiksi suhteessa. Sanot myös, että edullinen pasta olisi huonoa makaronilaatikossa. Nimenomaan makaronilaatikkoon kannattaa käyttää sitä halvinta normimakaronia ja säästää pronssimuotissa tehdyt ns. paremmat pastat kastikkeen kanssa syötäviin pasta-annoksiin. Myöskään tuollaista kallista valmiskastiketta on turha perusmakaronilaatikkoon laittaa, koska hyvää tulee ilmankin (munamaito ja/tai lihalienttä).

Timjamia ja basilikaa laiton melkein kaiken, mikä ihmeen valmiskastike?

ap

Vierailija
119/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ruoan hintahullu taas vauhdissa. 

Mitä hullua on kertoa faktat ruoan hinnasta?

ap

Nokun 400 makaronia maksaa 41 snt, ja jauheliha 6€/kg, ja suolaa vähän, eli 2€ 45snt maksaa makaronilaatikko jolla pärjää koko päivän

makaronit 41 snt

jauheliha 9e

täysmaito 1,30e

3 munaa n.1,20e

2lihaliemikuutiota....

suolaa.....pippuria....

Gourmet pekoni pälle n.2,20e

yht 13,35+uunin kuluttama sähkö

araiittää kahdelle syödä5 kertaa, eli 10 annosta /

 1,33e /nuppi

Tuossa on minulle 2 annosta

ap

Vierailija
120/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä kalliin vaatteen nyt ostit?

Mä ostin 200€ toppatakin, mutta mä maksoinkin sen palkallani ja osaan tehdä ruokaa huomattavasti järkevämmin ja edullisemmin kuin ap-trolli.

Olisi kiva nähdä ap:n makaronilaatikko kun ilmeisesti koko kennollinen kananmunia käytetty siihen. 🤣

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme seitsemän