Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Vierailija
19.01.2024 |

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Halvempaa on syödä vaan einestä kun tehdä itse kotona.

Tässä aine lista ja hinnat:

Pirkka sipuli 1.89€

Pirkka basilika 1.69€

Timjami 2.19€

Pirkka naudan jauheliha 2kpl 9.98€

Kananmunat 3.65€

Valio täysmaito 2.95€

Emmental juusto 8.55€

Barilla pasta 2kpl 8.50€

Mineraalisuola 3.29€

Mustapippuri 3,59€

Kommentit (131)

Vierailija
81/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Vierailija
82/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

300kg syöjä, jos saa tosta kolme annosta? Normaalipainoinen syö kaks viikkoa

Laskin kanssa, että noilla määrillä tuota tulee kyllä pikemminkin pataljoonalle.. mitä tossa oli, kilo pastaa ja saman verran jauhelihaa? Yleensä neljän hengen satsiin tulee 400 g jauhelihaa ja 200 g makaronia.

Edelleen normaali ihminen syö 1-2kg ruokaa päivässä, tuossa on noin 1.5kg ruokaa eli yhden päivän sapuskat yhdelle 

ap

En syö edes kahdessa viikossa tuollaista määrää! Mutta ehkä olen epänormaali, mikäli ruuan määrää pidetään normaaliuden mittarina.

1kg vihanneksia on normaali määrä päivässä + 400g lihaa + 500g hiilaria

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
83/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Miksi sitten ilmoitit koko purkin hinnan aterian kustannukseksi? Käytitkö koko juustonkin? Kaikki kananmunat? Opettele jakolaskua. 

Vierailija
84/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Miksi sitten ilmoitit koko purkin hinnan aterian kustannukseksi? Käytitkö koko juustonkin? Kaikki kananmunat? Opettele jakolaskua. 

Koska sen kuitenkin koko purkki maksaa, et voi kaupasta ostaa jotain 10g suolaa, sen takia ilmoitan koko hinnan kun sen verran maksoin.

ap

Vierailija
85/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Miksi sitten ilmoitit koko purkin hinnan aterian kustannukseksi? Käytitkö koko juustonkin? Kaikki kananmunat? Opettele jakolaskua. 

Koko juusto meni, kananmunia jäi pari

ap

Vierailija
86/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensiksikin se on makaroni ja toiseksi makaronilaatikon tekee kympillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
87/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Miksi sitten ilmoitit koko purkin hinnan aterian kustannukseksi? Käytitkö koko juustonkin? Kaikki kananmunat? Opettele jakolaskua. 

Koska sen kuitenkin koko purkki maksaa, et voi kaupasta ostaa jotain 10g suolaa, sen takia ilmoitan koko hinnan kun sen verran maksoin.

ap

Leikitkö vain tyhmää, vai oletko oikeasti tyhmä? 

Vierailija
88/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselliselle ihmiselle einekset edullisempia ja nykyään hyvät ravintoarvot niissä. Eikä mene aikaa kokkaamiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
89/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

 

Koska sen kuitenkin koko purkki maksaa, et voi kaupasta ostaa jotain 10g suolaa, sen takia ilmoitan koko hinnan kun sen verran maksoin.

                 ap

         🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 

Vierailija
90/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Miksi sitten ilmoitit koko purkin hinnan aterian kustannukseksi? Käytitkö koko juustonkin? Kaikki kananmunat? Opettele jakolaskua. 

Koska sen kuitenkin koko purkki maksaa, et voi kaupasta ostaa jotain 10g suolaa, sen takia ilmoitan koko hinnan kun sen verran maksoin.

ap

Leikitkö vain tyhmää, vai oletko oikeasti tyhmä? 

Taidat itse olla, se suola kuitenkin on pakko ostaa jos haluaa laatikon tehdä eli silloin ilmoitetaan koko purkin hinta.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
91/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suolan ja varsinkin sipulin voi jättää pois.

 

Vierailija
92/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Miksi sitten ilmoitit koko purkin hinnan aterian kustannukseksi? Käytitkö koko juustonkin? Kaikki kananmunat? Opettele jakolaskua. 

Koska sen kuitenkin koko purkki maksaa, et voi kaupasta ostaa jotain 10g suolaa, sen takia ilmoitan koko hinnan kun sen verran maksoin.

ap

Silti lasket väärin. Suola maksaa kilo vajaan euron ja kestää reilun vuoden hinnaksi tulee koko päivälle noin 0,003  euroa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
93/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monta avattua suola pakettia sulla on jo kotona?

Vierailija
94/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kymmenen litran ämpäriin ei mahdu yhtätoista litraa vettä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
95/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Miksi sitten ilmoitit koko purkin hinnan aterian kustannukseksi? Käytitkö koko juustonkin? Kaikki kananmunat? Opettele jakolaskua. 

Koska sen kuitenkin koko purkki maksaa, et voi kaupasta ostaa jotain 10g suolaa, sen takia ilmoitan koko hinnan kun sen verran maksoin.

ap

Silti lasket väärin. Suola maksaa kilo vajaan euron ja kestää reilun vuoden hinnaksi tulee koko päivälle noin 0,003  euroa. 

Lähi K-marketissa ei noin halpaa mineraalisuolaa ollut

ap

Vierailija
96/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mahtaa olla suolaista kun koko purkillisen käytit suolaa. 

Kukaan ei väittänyt että käytin purkin suolaa älä saivartele

ap

Miksi sitten ilmoitit koko purkin hinnan aterian kustannukseksi? Käytitkö koko juustonkin? Kaikki kananmunat? Opettele jakolaskua. 

Koska sen kuitenkin koko purkki maksaa, et voi kaupasta ostaa jotain 10g suolaa, sen takia ilmoitan koko hinnan kun sen verran maksoin.

ap

Leikitkö vain tyhmää, vai oletko oikeasti tyhmä? 

Taidat itse olla, se suola kuitenkin on pakko ostaa jos haluaa laatikon tehdä eli silloin ilmoitetaan koko purkin hinta

Muista, ettet voi sitten enää käyttää tuota nimenomaista suolapurkkia mihinkään muuhun ruokaan. Se on nyt jyvitetty tälle sun superkalliille makrulootalle. 

Vierailija
97/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Monta avattua suola pakettia sulla on jo kotona?

1 mineraalisuola on ja 1 purkki merisuolaa mutta sitä ei voi laatikkoon käyttää

ap

Vierailija
98/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei toi kyllä enää makaronilaatikolle kuulosta.

Vierailija
99/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinainen "keskustelu".

Vierailija
100/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ruoan hintahullu taas vauhdissa. 

Mitä hullua on kertoa faktat ruoan hinnasta?

ap

 

Se että ostit kallista ja tungit laatikkoosi paljon turhaa lisuketta. Ohis.

Ihan reseptin mukaan tein ja ostin ne tuotteet mitä lähikaupassa oli

ap

Pirkan ohje 4-6 annosta ja ap teki enemmän ja sai sitä vain 3 annosta 🤔

Saisko sen reseptin, kiitos.

https://www.k-ruoka.fi/reseptit/liha-makaronilaatikko

Tällä ohjeella tein mutta isomman annoksen

ap