Voiko kolme viikkoa etuajassa syntynyt lapsi kotiutua synnäriltä jo parissa päivässä?
Kommentit (19)
Raskauden lasketaan kestävän noin 40 viikkoa, mutta sekin kas on kovin yksilöllistä.. Ei rv 37 ole mikään ennenaikojaan syntynyt keskonen..
Ihmisillä synnytys tapahtuu keskimäärin noin 38 viikon kuluttua hedelmöittymisestä. Raskaus on täysiaikainen, kun se on kestänyt vähintään 37 ja enintään 42 viikkoa. Synnytys voidaan jakaa kolmeen vaiheeseen, joita ovat avautumisvaihe, ponnistusvaihe ja raskausjäännösten poistuminen.
ja älä jaksa urpoilla, aika monella raskaus ei ole ollut täysiaikainen.
Vierailija:
ja älä jaksa urpoilla, aika monella raskaus ei ole ollut täysiaikainen.
omani syntyi rv. 36, ennenaikainen. viikko oltiin sairaalassa, oli keltaisuutta ja poika ei jaksanut syödä eli opeteltiin syömistä.
jossa ollaan tosi tarkkoja vauvan täysiaikaisuudesta, voi synnyttää nimenomaan raskausviikoilla 37-42. Silloin vauva on täysiaikainen, muttei vielä yliaikainen. Rv:lla 37 vauva siis on jo täysiaikainen (mutta toki hieman pienempi kuin viisi viikkoa myöhemmin rv:lla 42 syntynyt).
Omani syntyi rv36, kotiuduttiin kun oli 3 vrkn ikäinen. Viimeisin vrk oltiin varuilta, että josko olisi sittenkin alkanut kellastua.
Meillä vauva sai apgareita 9/10, painoa oli hitusen yli 2kg. Syntymän jälkeen ei tarvinnut mitään erityisjuttuja, vaan kaikki arvot yms oli kohillaan. Ruokaa vaan piti tuputtaa " väkisin" kun ei olisi ihan jaksanut itse syödä, eli pullolla erityiskorviketta 3h välein vaikka nukkuvan lapsen suuhun lypsäen ;)
Uhkaava ennenaikainen synnytys on käynnissä silloin, kun Rv:lla 23 ¿ 37 supistukset toistuvat säännöllisesti vähintään 10 min välein ja kestävät n. 30 ¿ 60 s. Äidillä esiintyy rytmisesti toistuvia kipuja alavatsalla tai selässä. Hoidon perustana on lepo sairaalassa.
Ja syntyi ihan normaali painoisena ja pituisena.. oli 50cm pitkä ja 3700 painava vauveli.
Meidän vauva syntyi raskausviikoilla 36 +5 ja normaalisti päästiin kotiin. Kyseessä oli ennenaikainen synnytys, koska 37 viikkoa ei ollut täynnä - kaksi päivää myöhemmin hää ei olisi ollut enää ennenaikaisesti syntynyt, koska kuten jo monet todenneet täysiaikainen raskaus kestää 37-42 viikkoa.
37 viikolla syntynyt siis jo melkein täysiaikainen joten miksi ei voisi päästä pian kotiin jos kaikki on ok?
Ei kaikki täysiaikeisetkaan pääse niin pian kotiin jos jotain häikkää vaikka sokereissa tms
t. lapset 36+4 (ennenaikainen,paino 2700g),38,täysiaikainen,ja 33+2 kertaa kaksi,keskosia
eli on silloin syntynyt viikkoa normaalia aikaisemmin