Onko mitään mahdollisuuksia työllistyä uudelleen yritykseen josta irtisanoutui itse koeajalla pari vuotta sitten?
Irtisanoutumisen syynä oli silloin muutto toiselle paikkakunnalle. Työpaikalla oli myös esimieheen liittyviä ongelmia jotka otin esille juuri ennen irtisanoutumista, mutta se ei ollut varsinainen syy lähtööni. Nyt uudella asuinpaikkakunnallani on vastaava paikka haussa. Teenkö itsestäni pellen jos haen tuonne? Tuo esimies jonka kanssa oli ongelmia on lähtenyt firmasta mutta muut johtoportaan tyypit ovat samoja.
Ei missään paikassa varmaan katsota hyvällä jos on itse jo kerran nostanut kytkintä, sitä kai tässä yritän puntaroida onko edes järkeä hakea vaikka tykkäisin tuosta työstä!
Kommentit (5)
Mun kummipoika lähti samasta firmasta kaksi kertaa muualle ja pomo soitteli perään, että kun kyllästy, niin täällä on aina paikka.
En ottaisi jos olisin työnantaja. Valmiiksi jo epäluotettava kuva hakijasta. En jaksaisi heti järjestää uutta rekryä jos on jo vaaran merkit ilmassa että lähtö koittaisi taas pian.
Muutto toiselle paikkakunnalle tuskin on syy, miksei otettaisi takaisin. Mutta jos nk poltat siltoja takanasi, todennäköisesti sua ei palkata enää uudelleen. Nuo esimieheen liittyvät ongelmat ja nimenomaan se, että nostit ne ennen lähtöäsi esiin, voi olla just tuota siltojen polttamista. Riippuu tietenkin tavasta, jolla nostit ne esiin. Yleensä kannattaa vaihtaa työpaikkaa siten, että työnantajalle jää hyvä kuva työntekijästä.
Ehkä on , ehkä ei. Riippuu niin monesta asiasta.
Tiesithän, että ei koeajalla mitään merkitystä irtisanoutumiseen ole eikä sitä kannata edes mainita. Koeaikapurku on eri asia ja silloin voi työnantaja jäädä todelliseen pulaan.
Riippuu osaamisestasi. Jos on sellaista osaamista jota on vaikea löytää, varmaan ottavat. Mutta jos on useampia samanlaisia hakijoita niin sitten varmaan ottavat mieluummin jonkun muun.