Lilialle toiset nimet? :)
Viimeinkin tonttutyttö syntyi 30.12.06. Kaipailisin nyt teidän apuanne nimivalinnassa. Isosisko on Elle Adele Serafiina. Pikkusiskolle etunimi on päätetty eli LILIA, mutta toisia nimiä vielä mietitään. Aiemminkin oon jo kyselly, mutta harmi vaan nyt ei pysty niitäkään täältä avaamaan.
Lilia on tummatukkainen peikkotyttö niinkuin oli isosiskonsakin syntyessään. Ei ihan pieni neiti vaan yli 4kg.
Nimiä joista tykätään ja jotka ovat olleet harkinnassa mm.
ISLA, EMELIA, AMELIA, AMELIE
Noilla ei vielä pitkälle pääse, LUMI-nimen eri vaihtoehtoja mietittiin, mutta ne eivät nyt oikein sovi ku lunta ei ole. Suvussa kulkee nimi MARI. Se jossain muodossa olisi myös mahdollinen toiseksi tai kolmanneksi nimeksi.
Lapsesta tulee kaksikielinen. (suomi ja ruotsi)
Kiitos etukäteen. :)
Kommentit (26)
Amalia?
Lilia Isla Amalia
Lilia Marikki
Lilia Marieela
Lilia Mariia
Tuo Lilia onkin aivan ihana nimi ja sopii kivasti Ellen siskolle :o)!!
miltäs kuulostaisi:
Lilia Isla Amelia
Lilia Isla Mariel
Lilia Eedit Mariella
Lilia Ainu Amelia
Lilia Amanda Emelie
Lilia Mona Marikki
Lilia Isla Lumia
Lilia Marie Amelie
Lilia Amelia Mariela
Lilia Isla Mariela
Lilia Beata Marilii(na)
Lilia Ebba Amelia
Lilia Jade Marianna
Lilia Alva Illusia
Lilia A(a)va Maria
Lilia Aida Amelia
Lilia Edla Amelie/ Amelia
Lilia Agda Emelie
Lilia Ava Estelle/Estella
Kaunis kolmas nimi olisi mielestäni myös Mafalda.
Lilia Edit Josefiina.
toinen nimi voisi olla kaksitavuinen, kun ensimmainen jo jo kolmitavuinen. Rimmaisi silloin paremmin isosiskon nimeen :)
Lilia Anni Amanda
olisi ehdotukseni
Nyt on vaan valinnanvaikeus ja kun löytäisi sen omimman nimen meidän pikku peikkoneidille. :) Kaikkia nimiä en lähde kommentoimaan.
Olisiko mitään sopivaa kaksiosaista nimeä Lilialle.. Lilia-? tai ?-Lilia, vai kuulostaako tyhmältä? Ellellekin mietittiin Elle-Adelea, mutta sitten viiva jätettiin pois..
Nyt toiseks nimeks on harkinnassa esim. Aurelia, Amalia, Amelia.. vähän samaan tapaan kuin Elle Adele ni Lilia Amalia..jos ymmärsitte? :)
Kolmanneks nimeks on vaihtoehtona mm Lumikki, Josefiina, Helmiina..
tai sitten esim Lumikki sopis tokaks nimeks ja sitten joku perään.. Meneekö liian pitkäks?
Sukulaisilta ja ystäviltä on saatu varmaan kaikki mahdolliset nimiehdotukset, tosin näitä uusvanhoja tai uusia nimiä he eivä osaa ehdottaa, joista taas eniten itse tykkään. :)
Kiitoksia vielä jos joku jaksaa vaivautua.. onhan tässä vielä aikaa miettiä, ristiäiset helmi-maaliskuun vaihteessa. Jospa se joku nimi kolahtaisi. :)
Lilia Amelia Lumikki
Lilia Amelia Josefiina ( tai Lilia Amelia Josefiia ?!)
ja listan ohi : Lilia Fiona Josefiina
Lilia Linnea Josefiina
Fiona-nimestä en oikein pidä, muuten mainitsemasi nimet ovat mietinnän alla. :)
Lilia Kukka Tuulia
Lilia Helmi Matilda
Lilia Enna Mimosa
Lilia Inka Aliisa
Lilia Edit Josefiina
Lilia Ella Jessica
Lilia Ella Lumimaria
Lilia Lumi Mariliina
Lilia Isla Mariella
Lilia Iida Mariliina
Lilia Ella Mariliina
Lilia Ella Lumikki
Lilia Ella Amelia/Amelie
Hienoa, että vielä löytyy ehdotuksia. :)
LUMIMARIA/ LUMIMARIE kuulostaa hyvältä, ei muistaakseni oo vielä ehdotettu.. :) Haluaisin itse tuon Mari-nimen jossain muodossa tytön nimeen, ku on suvussa kulkeva nimi. LUMI-nimi kuulostaa hyvältä.
Olisiko vielä ehdotuksia nimistä joissa esiintyy LUMI nimessä?
Ainakin LUMIA, LUMIKKI, LUMIINA, LUMINA on ehdotettu.. :)
siksipä esikoisesta tuli ELLE. :)
Mieleen tuli vielä LUMIANNA nimi, mutta se on lähipiirissä. joten sitä en varmaankaan voi käyttää.. Vaikka kovasti pidän. :)
Mutta sitä en muistanut mainita, että minusta Lilia on yksinkertaisempi ja ehkä kauniimpikin ilman toista nimeä tai siis että ei yhdysnimeä..tosin nuo on ihan makuasioita!!
Muutama niitäkin kumminkin:
Lumi-Lilia
Lilia-Maria
Isla-Lilia
Lilia-Lotte
Lilia-Lotta
Luna-Lilia
mutta tosiaan minusta ihan vaan Liliana ehkäpä nätimpi, sillä Lilia on niin ihana nimi, ettei kaipaa " kaveria" ;o), mutta kyllä noista kauniita yhdysnimiäkin saa!
Tuota AMELIINAa olin jo näköjään täällä ehdottanutkin, mutta MARILIA on uusi ja siinä ois se suvun Mari mukana, jos se vaan muuten miellyttää?!
Toinen mikä mulle tuli mieleen niin tykkäisitkö LUMILIA nimestä??Se ei kyllä ole vielä kenenkään nimenä eli Lilia olis ensimmäinen Lumilia, sillä en ainakaan usko, että on mitään esteitä nimen läpimenolle..mun mielestä kaunis :o)!
Lumianna nimestä kyselit..itse en samaa nimeä käyttäisi, mutta jos se eniten miellyttää niin eihän mikään estä ;o)!!
Tosiaan toisaalla sulle useampia ehdotuksia :o)!!
Tässä joitain olemassaolevia (suluissa lukumäärä väestörek.mukaan):
Lumie (2)
Lumituuli (8)
Lumituulia (1)
Lumimarja (10)
Lumikukka (44)
Lumi-Kukka (7)
Lumimaria (2) Lumimariia (-)
Esim.
Lilia Lumie Josefiina
Lilia Kia/Kiia Lumikukka
Ehkä mä unohdan tuon kaksiosaisen Lilia-nimen.. :) Ja ensimmäinen nimi on LILIA. Eihän esikoisellakaan oo väliviivallista nimeä, sitä vaan haluaa miettiä kaikki vaihtoehdot läpi. :)
LUMILIA kuulosti jännältä, vaatii kyllä " makustelua" . Onkohan siinä nimessä sit liikaa toistoa??
LILIA LUMILIA ADALMIINA esim?
LILIA LUMILIA ADELIINA
Sama toisto on kyllä nimissä
LILIA AURELIA LUMIKKI
LILIA AMALIA LUMIKKI
LILIA EMELIA ADALMIINA
LILIA AMELIA JOSEFIINA
Kuulostaako LILIA LUMIA ADALMIINA tyhmältä peräkkäin?
LUMIKUKKA nimestä tykkään kovasti ja edelleen nimistä LUMIMARIA, LUMIMARIE..
Kiitoksia. Mielipiteitänne kaipailen edelleen. :)
LILIA LUMILIA ADALMIINA:Ihana minusta..mulle tuli vielä illala tuo Adalmiina mieleen myös, että sopis kivasti ;o)!!
LILIA LUMILIA ADELIINA:Tääkin tosi kiva!
LILIA AURELIA LUMIKKI:Kaunis
LILIA AMALIA LUMIKKI:Ihana!
LILIA EMELIA ADALMIINA:Emeliasta en niin kovasti tykkää, mutta yhdistelmäsä ei kyllä vikaa!
LILIA AMELIA JOSEFIINA:Aivan ihana!!!
LILIA LUMIA ADALMIINA:Aluksi mietin, että onko Lilia ja Lumia peräkkäin hassu, mutta mitä enempi sitä makustelin sitä kauniimmalta se kuulosti..minusta siis ihana!!Tuo Josefiinakin ois ihana 3.nimeksi kyllä!
LUMIKUKKA,LUMIMARIA,LUMIMARIE:Kaikki kauniita..Lumimaria ois kiva niin ois se suvun Mari mukana..Lumimarie ei niin kiva!
aapeli05:
Lilia Isla Amelia