Kaaos kotona ja tuntuu, ettei tästä selviä
Ollaan oltu paljon sairaana. Minä olin koronassa yli viikon. Kun palasin töihin, iski jokin toinen virus (kuumetta, poskiontelot täynnä limaa, huono olo, väsymys). Koti on päässyt hirveään kaaokseen. 8-vuotiaalla ollut 4 flunssaa syksyn aikana. Tuntuu, että kaikki etäpäivätkin menee hoitaessa samalla sairasta lasta.
Epätoivo meinaa iskeä - miten tämän kodin kaaoksen saa kuriin. Tänään vuosilomapävä, pesen pyykkiä ja siivoan keittiötä, joka on kuin pommin jäljiltä. Lattiat on taas likaiset, lehtiä ja rapaa kulkeutuu sisälle, villakoiria siellä täällä, pöydät ja hyllyt pölyssä. Vessaa olen siivonnut kerran viikossa, muuten täällä on tavarat levällään ja niin likaista. Miten saada jokin turbo päälle, että jaksaa kaiken. Tänään ei tule valmista.
Kommentit (22)
Sama täälläkin. Jos olisi varaa, palkkaisin siivoajan käymään. Mutta ei ole. Yritän siivota alueen kerrallaan. Esim tänään keittiön kunnolla. Huomenna vessan ja kylppärin. Näin työmäärä ei ole kerralla liikaa, mutta ongelma on ettei valmista tule. Ensimmäinen alue on jo uudestaan kaaoksessa ennenkuin viimeistä saa valmiiksi. En tiedä mitä tehdä, olen uupunut enkä saa kaikkea järjestykseen.
Ota yhden huoneen taktiikka. Tänään keittiö, huomenna olohuone. Se on vaan niin, että mahdottomiin suorituksiin ei kukaan pysty. Meillä kävi siivooja, kun lapset oli pieniä ja molemmat vanhemmat töissä. Minä en jaksanut siivota työn ja lastenhoidon lisäksi ja mies ei välittänyt siivouksesta. Se oli hyvä apu arkeen, vaikka aiheutti paljon kysymyksiä. Anoppi muun muassa ihmetteli, miten lapset voi oppia siivoamaan, jos käy siivooja silloin kun ollaan poissa. Kun lapset alkoi kasvaa ja menivät kouluun, ei ole enää siivoojaa tarvittu. Nyt ollaan itse hoidettu siivoukset, vaikka on niitäkin viikkoja, ettei vaan jaksa, ja sen kyllä huomaa heti kodin sotkusta.
Minulla alkoi viikko sitten tämä tauti, viikonlopun olin töissä kun olo oli suht hyvä. Vielä viime viikolla suunnittelin kun nyt on vapautettu vähäksi aikaa töistä, eli ensi vuonna sitten jatkuu, kuinka saan siivottua kunnolla ja ihan kaapit käyn läpi jne. Mitään muuta en ole jaksanut tämän flunssan takia, kuin yhden koneellisen pyykkiä ja pari koneellista astioita, eilen yritin laittaa robotti-imurin edes pyörimään vaan sekin ilmoitti ettei ollutkaan ladannut itseään. No jos ens viikolla sitten
Vierailija kirjoitti:
Sama täälläkin. Jos olisi varaa, palkkaisin siivoajan käymään. Mutta ei ole. Yritän siivota alueen kerrallaan. Esim tänään keittiön kunnolla. Huomenna vessan ja kylppärin. Näin työmäärä ei ole kerralla liikaa, mutta ongelma on ettei valmista tule. Ensimmäinen alue on jo uudestaan kaaoksessa ennenkuin viimeistä saa valmiiksi. En tiedä mitä tehdä, olen uupunut enkä saa kaikkea järjestykseen.
Itse aloittaisin helpoimmasta ja etenisin haastavampiin osuuksiin.
Myös kipeän ihmisen voi velvoittaa elämään siististi. Jos jaksaa sen lautasen ja mukin viedä tiskialtaaseen niin sen jaksaa laittaa samalla myös tiskikoneeseen. samantien kun on jalkeilla niin kiikuttaa ne likaiset astiat ja muut oikeille paikoille. Jos jaksaa ottaa vaatteet suihkuun mennessä pois, jaksaa ne laittaa myös pyykkikoriin. Jos on niin kipeä, että makaa vain sängyssä niin sitten makaa sängyssä ja ottaa viereen esimerkiksi roskakorin, nenäliinat, vesipullon ja lääkkeet. Ei niitä laseja ja mukeja tartte kipeänäkään ottaa majailemaan yöpöydälle tai olkkarin pöydälle. Kulkee sen yhden vesipullon kanssa ja laittaa ne käytetyt nenäliinat roskiin. Pölyn ja muun kanssa ei kannata olla liian kriittinen, ne hoidetaan kun saadaan perhettä takaisin kuntoon. Meillä edes lapsien anneta elää kuin pellossa vaikka olisi kipeä. Levätä saavat ihan niin paljon kuin haluavat ja silloin myös passataan kun on pahin menossa, mutta en mä ala kipeältäkään ihmiseltä katsomaan porsastelua.
Kuulehan. Pieni pala kerrallaan.
Itse haluan aina pitää kotini siistinä. Kärvistelin kuitenkin koronan kourissa pari viikkoa.
Vähän kun voimat palautui niin siivosin aina pienen nurkan. Pikkuhiljaa tuli siistiä.
Sama homma täällä. Ensin viikon syysloma, koko konkkaronkka kotona ja surkea ilma. Itse ihan poikki kun koko ajan piti keksiä ohjelmaa, uloskaan mukuloita voinut aamusta iltaan pistää. Paukut itseltä totaalisen loppu kun vihdoin loma loppui. Heti perään vatsatauti kaikilla. Ja pari päivää välissä, sitten korona. Hermoromahduksen partaalla kun koko ajan arkea rikkoo jokin exteakuormitus.
Kämppä aivan pommin jäljiltä täälläkin. Ei vedä tiskikone eikä pesukone sitä tahtia mitä täytettä tulee kun 6 hengen perhe on viikkotolkulla kotona. Itse kun on kipeä, ei ole voimia juosta mäkättämässä lasten perässä joka minuutti jälkien siivoamisesta ja että edelliset leikit ensin pois. Levällään on askartelukamat, majat, lelut, vaatteet, lautapelit, hamahelmet, legot...hel vetti sentään, ihan kaikki kun hetkeksi ote herpaantuu. Kuraa ja hiekkaa kertyy, keittiö on hirvittävässä kunnossa.
Ja kun yhden paikan saa kuntoon, kaaos leviää hetkessä taas sinnekin. Pitäisi saada kerralla tavarat järjestykseen, jotta ne pysyisivät. Kun on vähäinenkin kaaos, lapset ja mies alkavat saman tien sen hälläväliä-asenteen, mikään ei mene paikalleen kun muutkin tavarat on levällään. Siinä konkurssissa ei ilmeisesti tunnu miltään jättää kaikki vaikka keskelle lattiaa.
Olo on epätoivoinen. Tuntuu ettei tätä saa enää ikinä selätettyä kun koko ajan tulee jotain takapakkia.
Imuroi koko koti ja raivaa kaikki kierrätykseen, roskiin ja pyykkiin menevä pois lojumasta. Nämä + keittiön siivous tekee jo paljon.
Itse haaveilin, että tilaisin siivoojan pesemään lattiat oikein kunnolla, mutta on niin kallista, että itse oli ryhdyttävä toimeen. Yksi lattia kerrallaan...
Minulla ei toiminut lapsiperheaikoina yksi huone kerrallaan siivoustaktiikka ( koska sotku kulkeutui huoneesta toiseen) vaan pahimmat ensin taktiikka. Ensin keräsin roskat ja vein samalla tavarat paikoilleen kulkiessani. Sitten napsauttelin pesukoneet päälle ja vein roskikset, sitten vaan imuri päälle ja lopuksi vessat. Asuntomme oli pieni neliö joten siksikin sotku kulkeutui. Tavaran määrän hallinta ja paikkojen päivittäinen siistiminen on tärkeintä, mutta eihän se kaaostilanteessa tietenkään auta.
Ei huone kerrallaan, vaan asia kerrallaan.
1. Roskat 2. Likapyykit pois kierimästä 3. Lelut 4. Tiskit 5. Tasot 6. Kierrätys 7. Imurointi jne.
Sama. Kamala kaaos ja yksin joudun siivoamaan, sinkku kun olen. Tuntuu liian raskaalta.
Tavaran karsiminen varmasti auttaa myös kodin siistinä pitämisessä. Nyt tietysti vain sitä kaikkein välttämättömintä, mutta sitten kun vointi on parempi niin tuo tavaran karsiminen on suotavaa. Lapsille ei myöskään kannata ylipäätään hankkia mitään todella sotkevaa ja vaikeasti siivottavaa, kuten jotain askarteluja, helmiä tai vastaavaa.
Meillä kun aikanaan koko sakki sairasti jatkuvasti niin otin käyttöön tilapäisesti pahvilautaset ja -mukit. Vähensi tiskiä paljon hätätilanteessa.
Tee tänään tavaran laittoa paikoilleen esim tunti.
Huomenna aamusta tunti, iltapäivällä tunti ja illalla tunti.
Sunnuntaina illlalla tunti.
+ Uusi imurointikierros, paikkojen luuttuaminen pesuaineen kanssa, wc pesu kun ehdit ja jaksat.
Tavara järjestykseen, ja sitten kutsu siivousfirma siivoamaan.
vähän kerrallaan, itse käytän "laiskoina" päivinä sinin biohajoavia kosteita kertsipyyhkeitä, näillä saa nopeasti siistitty keittiön tasot, ovet, ruokapöydän ja tarvittaessa wc:n pintojakin. Monesti tiskikoneen ja pesukoneen starttaus saa aikaan jo pienen kontrollin tunteen, että homma otettu haltuun ja sieltä on helppo jatkaa. Myös robotti-imuri on kätevä apuri, kerää lattialta kamat pois, laittaa sen pyörimään kämppään ja siinä aikana voi itse siivota muualta.
Mielestäni kolajuoma antaa boostia. Korva-, nenä ja kurkkulääkäri yksityisellä voi ehkä auttaa lasta, jos on kierre. Mutta koulusta tarttuu kun paljon ihmisiä? Onko liian viileää sisällä, onko vaatetta sisälle ja ulos. Onko patteri liian kuivattava. Tuleeko mummo, serkku tai kummi avuksi. Siivousfirmalla lienee ohjeet miten toimia jos ollaan kipeitä, uskaltavatko tulla.
Keskityt nyt vaan niihin tärkeämpiin asioihin. Vessa puhdas, alueet missä käsitellään ruokaa puhtaana, puhtaat vaatteet ja puhtaat lakanat vaihtoon jos viime vaihdosta on kauan. Ylläpidät näitä ja sitten otat vaikka tavoitteeksi, joka päivä laittaa lisäksi yhden pienen asian noiden lisäksi kuntoon. Esim. tänään heität vaikkapa kaikki ylimääräiset lehdet lehtien keräykseen jne.
Esimerkiksi tuohon lehtien ja ravan kulkeentumiseen voit vaikuttaa niin, että kengät riisutaan oven ulkopuolella ja kenkiä varten varaat kunnollisen kuramaton/telineen johon kurakengät laitetaan. Ulko-ovella harja, jolla suurimmat kurat pyyhitään pois. Kun et alunperinkään päästä sitä kuraa ja hiekkaa sisälle niin ei tarvitse myöskään huolehtia sen siivouksesta.
Hyväksy tilanne toistaiseksi. Huolehdi nyt vain perusasioista, kuten että teillä on puhtaita vaatteita ja astioita mistä syödä. Ei se ole vaarallista vaikka muuten on sekaista. Kun meillä lapset on laittaneet pyörremyrskyn lailla talon sekaisin, oon miettinyt että joskus vanhana kun istun yksin hiljaisuudessa, tuun kaipaamaan tätäkin :D