Miten masentuneet selviätte näistä kiinteistökierroksista missä kämpät kuvataan? Kämppä täynnä roinaa ja viikko ois aikaa
Kommentit (69)
Vierailija kirjoitti:
Mitä ovat kiinteistökierrokset?
Tuli lappu että kun putkiremontti vuoden päästä niin joku ukkolauma kiertää kuvaamassa vessat ja keittiöt ja kylppärit ja mittaamassa seinät pitääkö papereihin merkityt tiedot paikkansa
En ole minäkään koskaan kuullut kiinteistökierroksissa, vaikka olen asunut vuokralla noin 10 eri asunnossa, sekä yksityisillä että isoilla vuokranantajilla.
Jaaa-a. Tuoltakin nurkasta Yves Rocherin puolikas kuorintavoide vuodelta 2011. Roskiin.
Ehkä tää tästä...
Ap
Sano niille, että olet juuri joutunut tyhjentämään kuolleen omaisesi tavarat kotiisi ja siksi on niin sotkuista.
Niin, varmaan sun täytyy siivota nyt sitten eikä mennä sen masennuksen taakse taas. Aloittaahan voisit vaikka heti mutta roikut sen sijaan täällä kyselemässä että mitä mä nyt teen.
Et ole paikalla niin ei ole mitään hävettävää.
Pillunesteen värjäämät pikkuhousut toki pois näkyviltä.
Silloin kun olen ollut masentunut, joku kiinteistökierros (?) olisi ollut siunaus, kun olisi ollut pakko saada siivous tehtyä.
Ajatelkaa että mun oli pakko siivota kun huoneistossa oli vielä vähän aikaa sitten paikan päällä luettavat vesimittarit!
Onneksi ne vaihdettiin etäluettaviin. En ole edes masentunut.
Vierailija kirjoitti:
Niin, varmaan sun täytyy siivota nyt sitten eikä mennä sen masennuksen taakse taas. Aloittaahan voisit vaikka heti mutta roikut sen sijaan täällä kyselemässä että mitä mä nyt teen.
Älä viitsi. Hänhän juuri päätti heittää vanhan kuorintavoiteen roskiin.
Masennus voi lamauttaa ja silloin tuollaiset siivoukset jää tekemättä.
Täällä ainakin harva se viikko kierrätetään ukkoja mittaamassa milloin mitäkin, oli todellista tarvetta tai ei. Iloitkaa, jos asutte normaalien taloyhtiössä.
En minä mitään siivonnut. Olin kotona ja käskin jättämään kengät eteiseen, eivät halunneet totella ja ilmoitin, että sitten tulee siivouslasku, tämä huoneiston sisäpinta kun on minun omistamani, vaikka rakenteet on taloyhtiön.
Kummasti sitä tulee ihmiselle toimintakykyä kun ei ole muuta vaihtoehtoa kuin toimia
No, eihän sitä kämppää tyhjentää varmaan tarvitse? Mutta jos olet joku hoarder, niin onhan tuo varmaan ongelma. Haet kaupasta jätesäkkejä ja alat sitä roskaa viemään roskikseen.
Hankala tilanne vaan kun ei ole enään paikkoja minne ylimääräusen tavaran saisi sopimaan näkösuojaan.
Nykysin kyttäävät asuntojen tavaramääriäkin noilla kaikenlaisilla kierroksilla. Jos liikaa niin tulee ylimääräinen palotarkastus rangaistukseksi ja senhän tietää mikä komento siitä seuraa.
Nykyään ei saa olla rauhassa edes syrjäytynyneenäkään.
Mitä ovat kiinteistökierrokset?