Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Meillä asuu riehu-iita

Vierailija
31.12.2006 |

Kenenkään muun tutun lapset ei ole tuollaisia kuin meidän tyttö. Tämä ei ole sekuntiakaan paikoillaan, vaan koko ajan juoksemassa, levittämässä tavaroita (lelutkaan ei yleensä kiinnosta hetkeä kauempaa ja kirjat on luettu viidessä sekunnissa), kiljumassa, jne... Kyllä se ihan normaalilta muuten vaikuttaa, mutta riehumisen määrä tuntuu kyllä välillä epänormaalilta. Kyläreissuilla ahdistaa, kun en ehdi ikinä puhua kenenkään kanssa vaan juosta vaan kakaran perässä kieltämässä sitä. Muiden lapset tuntuvat istuvan nätisti vanhempiensa sylissä tai leikkivän jollain. Kotonakin meno on usein samanlaista, vaikkei aivan yhtä hirveää kuin kylässä tai silloin kun meillä on vieraita. Lapsi syö terveellisesti, ulkoilee päivittäin, nukkuu tarpeeksi, joten ainoa jäljelle jäävä vaihtoehto taitaa olla, että se vaan on riehu-iita.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
31.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka oli ihan samanlainen 2-vuotiaana. Nyt on 4,5-vuotias ja rauhoittunut tosi fiksuksi.

Vierailija
2/10 |
31.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma lapseni on vilkas, eloisa ja varustettu vilkkaalla mielikuvituksella, mutta KOSKAAN ei ole rikkonut mitään tai aiheuttanut vahinkoa kenellekkään!



Vilkkaan lapsen kasvattaminen vaan vaatii vanhemmilta hieman enemmän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
31.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että lapsi ketään vahingoittaa tai mitään rikkoo. Mistäs sinä sellaista luit?

Vierailija
4/10 |
31.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ärsyttää tollaset vanhemmat!

Vierailija
5/10 |
31.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minähän kerroin, että kyläpaikoissa saan jatkuvasti juosta lapsen perässä kieltämässä häntä tekemästä erilaisia asioita. Jos en kieltäisi, se olisi mielestäni kasvatuksen puutetta. Ihan hyvin lapsi myös uskoo, ja onneksi on hyväntuulinen, eli ei vedä pultteja kun kielletään vaan jättää ko. asian rauhaan - ainakin siihen asti, kunnes unohtaa kiellon. Energian ja kekseliäisyyden määrä tuntuu vain 10 kertaa suuremmalta kuin muilla vastaavan ikäisillä lapsilla.



ap

Vierailija
6/10 |
31.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen läheltä seurannut ystäväperheen ylirauhallista lasta ja kyllä se vaan luonnekysymys on. Kaverin lapsi istui pienenä suurin piirtein paikoillaan koko ajan. Ei sitä ikinä ole tarvinnut määrätä istumaan, sillä oli vaan sellainen tyyli että se pällisteli maailmaa kaikessa rauhassa. Meidän lapsi sen sijaan oli jo parin kuukauden ikäisestä - miten sen nyt sanois - liikunnallinen. Koko ajan pitää olla meno ja meininkiä. Ei sellaista lasta yksinkertaisesti pysty opettamaan paikallaan nyhjöttöväksi tekemättä lapselle suurta vahinkoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
31.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai ketään vahingoita. Itse asiassa ovat erittäin hyviä pärjäämään myös isompien leikeissä ja huomioivat pienemmät ja pärjäävät aina ja joka lapsiporukassa, ikinä ei ole tappeluja leluista, eikä koskaan tönimisiä. Kyläpaikoissa tekevät tuttavuutta vieraampien aikuistenkin kanssa ja osaavat olla sillä lailla " kiltisti" , etteivät muut pahastu. Energiaa vaan on ihan sairaasti - siis noin kymmenen kertaa enemmän kuin muilla.



5

Vierailija
8/10 |
31.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin hyvinkin saattaa olla ohimenevää. empä vielä lähtisi mitään adhdta diagnosoimaan. Varsinkin jos lapsi on vielä lähempänä 2-vuotis kuin 3-vuotispäiväänsä, niin kuulostaa tuo ihan normaalilta. lähempänä 3-vuotispäivää olisi suotavaa etä lapsi osaisi jo jonkin aika keksittyä leikkeihin ym. Lapsen kanssa voi harjoitella leikkeihin keskittymisä menemällä itse leikkiin mukaan. poistamalla turhat aistiärsykkeet, eli tv ja radio kiinni, muut lelut kaappeihin. yksi esille ja sillä yhdessä leikitään. iltaisin sängyssä tai vaikka potalla voidaan harjoitella kirjoihin keksittymistä, ensin lyhyillä kirjoilla, joissa vain sana tai pari per sivu. kurkistusluukut ovat myös kivoja. lapsen kanssa kannattaa myös keskustella kirjasta, eikä välttämättä ole pakko lukea lainkaan kirjan tekstiä.



kyläpaikoissa juoksentelua tuskin voit kokonaan poistaa, jos lapsesi on vilkas tapaus. koita järjestää itsellesi myös omaa aikaa, niin että pääset välillä rauhassa keskustelemaan aikuisseurassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
31.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla ei taida olla oikein käsitystä vilkkaista lapsista.

Vierailija
10/10 |
31.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Sulla ei taida olla oikein käsitystä vilkkaista lapsista.