Tänään vietetään vieraslajille kansallista kirjolohipäivää
Siis voitteko kuvitella vieraslajin kunniaksi Jyrki Sukula on lanseerannut kansallisen kirjolohipäivän vietettäväksi 2.11. On aikoihin eletty. Vieraslajin ja kansallisen päivän yhdistäminen on häpeällistä toimintaa. Enkä nyt mollaa kirjolohta, se on hyvä ruokakala, vaan periaatetta ja eritoten sen lanseeraajaa. Ei voi kuin jyrähtää kuinka häpeällistä toimintaa Jyrki Sukulalta.
https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/225663c0-6380-4a5b-97de-9b8…
Kommentit (26)
Ai saatana! Vieraslajille kansallinen päivä. Seuraavaksi varmaan haetaan kirjolohelle myös pakollista liputusta samalle päivälle.
Vieraslajit taitaa taas olla in-juttu. Taidankin tästä lähteä istuttamaan kaunista kurtturuusua pitkin tievarsia. Julistan kurtturuusulle kansallisen päivän kesäkuun ensimmäiselle päivälle.
Ja kaiken lisäksi Saimaan Tuore maistuu mudalta. Googlatkaa jos ette usko.
No ei ole päässyt tämä liiaksi lisääntymään, lisääntyiskin.
Kai tiedät, että kyseinen kala elää suomessa pelkästään viljeltynä? Jos ihminen ei sekaantuisi siihen niin laji katoaisi.
Maksaa vielä saman verran kuin aito norjalainen lohi 🤭
Uskomatonta, kuinka tämän ojakalan hinta lähti nousuun heti kun norjalaisenkin...
Miksi ei kotimainen hauki tai ahven kehvannut kansalliseksi päiväksi, jolla promotaan kalan syömistä? Vai menikö Sukulalla bisneksen teko arvojen edelle? Nyt taisi Sukula munata maineensa. Mielestäni koko kamppanja kääntyy itse itseään vastaan.
Vierailija wrote:
Maksaa vielä saman verran kuin aito norjalainen lohi 🤭
Uskomatonta, kuinka tämän ojakalan hinta lähti nousuun heti kun norjalaisenkin...
"Aito norjalainen lohi" on kyllä kirjoloheen verrattuna vielä paljon ongelmallisempi kala, silloin kun sillä tarkoitetaan noita kassikasvattamoiden tuotteita kuten yleensä.
Något måste de hitta på då affärsverksamheten är kraftigt förlustbringande.
https://www.finder.fi/Kalastus+ja+kalanviljely/Saimaan+Tuore/Varkaus/yh…
Harmillisen usein vastaus on, että kala tulee ulkomailta, toteaa kirjolohipäivän taustalla vaikuttava kokki, kalanviljely- ja -jalostusyrittäjä Jyrki Sukula Finnforel Oy:sta.
Aika häskiä ja harhaanjohtavaa toimitaa Sukulalta promota omaa bisnestä julistamalla vieraslajille kansallinen päivä.
Kuulostaa niin hullulta, että tähän on varmaan saatu EU rahoitus.
On ja ely-keskuksen. Ilmankos edelleen toimii.
Vierailija wrote:
Kuulostaa niin hullulta, että tähän on varmaan saatu EU rahoitus.
Business Finland varmaan myös.
Ei tullut Sukulalle mieleen kirittää suomalaisten kalansyöntiä jollain Suomalaisella luonnonkalalla. Mihin tämä maa on matkalla, kun kaikkea kotimaista, kantasuomalaista ja omaa luontoa näin dissataan?
silakan pyynti kiintiöitä pienennetään nykyisestä saaliistakin suurin osa ISOT ja pienet menee kirjo sammakoille ja minkeille HEI HALOO ISOT SILAKAT REHUKSI. KUN PERKUUKONEET EIVÄT NIITÄ LÄPÄISE.. KYTTYRÄ LOHET KORPEILLE.
Vai niin. Meil on kissanristiäiset.
Sukula todisti ettei ahneella kapitalistilla ole moraalia.
Vierailija wrote:
Vierailija wrote:
Maksaa vielä saman verran kuin aito norjalainen lohi 🤭
Uskomatonta, kuinka tämän ojakalan hinta lähti nousuun heti kun norjalaisenkin...
"Aito norjalainen lohi" on kyllä kirjoloheen verrattuna vielä paljon ongelmallisempi kala, silloin kun sillä tarkoitetaan noita kassikasvattamoiden tuotteita kuten yleensä.
Kirjolohi kasvatetaan ihan samanlaisissa altaissa. Ainoa ero on, että se on amerikasta tuotu vieraslaji. Sateenkaarirautu oikealta nimeltään. Markkinoinnin helpottamiseksi vain nimetty uudellen "kirjoloheksi". Koska ihmisten mielissä lohi on paljon arvokkaampi kala.
Eikö tavoite ollut kitkeä vieraslajit Suomen luonnosta eikä istuttaa niitä lisää. Aika ristiriitaista ja valikoivaa, kun joitain kitketään ja joillekin järjestetään oikein kansallinen päivä.