Joko palautitte BABY BJÖRN-lusikoita?
Meillä on 2kpl Libero-kerhosta ja 2kpl ostettua. Voinkohan saada molemmista " rahat takaisin" ? Miten muut olette laittaneet palautukseen?
Kommentit (12)
sen osoitteen joka siinä netistä tulostettavas palautuslomakkeessa oli. Kokeile viedä uudestaan postiin kirje ja pyydä tarkistamaan onko postinro oikein. Sano että toisessa postissa eri puolella maata oli todettu postinron olevan väärin.
Sain uuden lusikan tänään postissa, lähetin viime vuoden vipoina päivinä kirjeen. Aika nopeeta toimintaa oli.
Eli ajattelin juuri pistää samasta aiheesta kysymyksen. Miten nuo palautukset? Tuon ainun sivujen kaavakkeen mukaan voi valita haluaako rahana vai ...oliko se toinen vaihtoehto uusi tuote peräti?
Onko noita ollut tuossa vihreä/kelt. värinä sitten myynnissä kaupoissa vai onko tuo pun./sininen vain myyntimalli? Ajattelin kyllä palauttaa, vaikka on ollut pahuksen hyvä lusikkamalli!
Meillä ei ole niissä kuin jokunen hampaanjälki. Tykkäsin tästä lusikasta eniten siksi että oli loistava " nuolija" loppujen ruokien keräilyssä lautaselta tai purkista : )
Kaupassa on ollut myynnissä myös sitä keltaista joka tuli Liberolta. Saakohan tilalle niitä uusia lusikoita joista oli kuva Ainun sivuilla. Eli siis nitä joita palautus ei koske???!?
Lähetin lusikat (2 kpl liberokerhosta ja 1 kpl kaupasta) heti kun tuo ilmoitus tuli nettiin eli oliskohan ollut noin viikon ennen joulua.
Palautusohjeet ja -lomake näyttää hieman muuttuneen siitä, silloin sai myös liberokerhon lusikat palauttaa suoraan ainulle eikä toisaalta voinut valita korvausta rahana.
Edellispäivänä kuitenkin saapui kirje ja siellä oli kolme baby björn -lusikkaa siis juuri niitä lyhytvartisia uudempaa mallia olevia, joita ilmoitus Ei koskenut. Hyviä lusikoita nuokin näyttävät olevan, 1v 5kk ikäinen tyttöni lusikoi niillä sujuvasti ja onpa isompikin tyttöni niitä halunnut kokeilla.
... edelliselle tiedoksi että niistä on irronnut paloja, lisää infoa www.ainu.fi
Ja palautuksista... paljonko on rahallinen korvaus? Entä onko korvattava lusikka samanlainen vai ns. ensilusikka eikä syöttölusikka?
Muistaisin että lusikat maksoivat aikoinaan 10 e/ 2 kpl...muistanko oikein?
Miksi pitää muistaa että onko libero-kampanjasta vai ostettu...outoa? Kuka sitä muistaa jos on ostanut osan ja yksi tullut kampanjasta?...jos nuo lusikat vielä on samanlaisia...
Kaupassa myynnissä myös 2kpl pakkauksia. Ne kaupan ja kampanjan lusikat on ihan samoja, joten ei sitä tarvitse muistella mikä lusikka on tullut mistäkin ; )
Onko pehmeitä ja taipuisia kuten tämä vaihdettava malli? Eli toimiiko yhtä hyvin " purkin siivoajana" kuin edeltäjänsä?
ei ole mikään uusi malli, vaan se on ollut myynnissä jo aikoja. Ei ole pienen vauvan pehmeä lusikka kuten palautettava, vaan sellainen kova, jolla lapsi itse jo syö.
(Itse EN aio palauttaa mainiota lusikkaa, vaan käytän jatkossakin, katson vaan tarkemmin, että on kunnossa ennen käyttöä. Lusikkaa on myyty kuitenkin jo vuosia, ja nyt vasta tällainen tuli ilmi. Valmistajan ilmoituksessa sanotaan " ...pitkäaikaisessa käytössä..." , tulee mieleen, että samaa lusikkaa on käytetty vuosia säännöllisesti, pesty koneessa ja varmaan keitettykin, kuten jotkut kuulemma vauvojen lusikoille tekevät ;) Toki lusikan pitäisi kaikki tämä kestää, mutta en ole huolissani lusikan vaarallisuudesta omassa käytössäni.)
meillä käytettiin kahta lusikkaa 3 vuoden ajan päivittäin ja pestiin tiskikoneessa. Ja tosiaan vasta kun 3 vuotta oli käytetty, huomasin että lusikkaosassa on " kuplia" ja kun niitä kynnellä painoi ne puhkesivat ja " kuplan" pinta irtosi. Heitin roskiin ja juuri sen jälkeen pari viikkoa niin tuli tämä ilmoitus että ne saa palauttaa.
Meillä on näitä huippumainioita lusikoita tälläkin hetkellä 2 käytössä, ne saatiin liberokerhosta nuorimmaiselle kesällä ja en aio palauttaa niitä. Heitän pois kun ovat käyttökelvottomat.
Meillä on myös kaksi tuollaista lusikkaa jotka saa palautettavien tilalle. Ne ovat kovaa muovia ja varressa kun aivan kuin silmät. Ne eivät ole ollenkaan hyvät pienelle vaan ehkä itse syömään opettelevalle lapselle. Lusikkaosa on leveä ja aika syvä. Meillä ne on aivan hampaanjäljillä. Tulivat sekkausen setin mukana jossa oli apilanmuotoinen lautanen.
Taidan pitää kaksi lusikkaa ja ottaa noista lopuista rahat, kun rahatilanne näin kotiäitinä vähän heikko ; )
Mieheni tulosti netistä (liberon sivuilta) ohjeet Baby björn- lusikoiden palautusta varten. Teimme kirjeen, kuinkas ollakkaan....
Vein kirjeen postiin. Postin täti (aikansa tietokonetta selattuaan) totesi, ettei tietokone hyväksy tällaista kirjettä asiakaspalautuksena, kun koko firmaa ei ole olemassakaan.
Postin täti höpisi jostakin numerosarjasta, joka pitäisi olla. Onko muille käynyt samantapaisesti kuin mulle?
Nähtävästi täytyy soittaa kuluttajapalveluun ja kysyä asiasta.