Sain tänään tietää odottavani kaksosia.
Meillä on jo 8 lasta ja enempää ei pitänyt tulla. Mutta kuinkas sitten kävikään :/ Nuorin lapsi on kohta 2 vuotta ja esikoinen on 14 vuotta.
Kommentit (10)
Onnea kovasti ja vielä enemmän jaksamista!
Terkuin neljän äiti (joukoss yhdet tuplat)
Terveisin toinenkin neljän äiti. Yhdet kaksoset minunkin katraassa.
Kyllä niitä voimia annetaan tarpeen mukaan.:)
Kyllähän sen tietää kun tohon lähtee et niitä voi tulla kerralla enemmänkin. Kandeis laittaa ensi kerralla piuhat poikki ni ei tarttis marista. Onnea silti!
Toivottavasti sinulla on hyvä verkosto läheisiä auttamassa ja mies tasavertaisesti perheen pyörittämisessa mukana!
Vierailija:
Kyllähän sen tietää kun tohon lähtee et niitä voi tulla kerralla enemmänkin. Kandeis laittaa ensi kerralla piuhat poikki ni ei tarttis marista. Onnea silti!
Olemme kumpikin isosta perheestä ja halusimme molemmat paljon lapsia. Käytimme ehkäisyä, mutta..
Ja kyllä meillä on ihan hyvä tukiverkosto.
Meidän suvusta kyllä löytyy kaksosia.
Nyt sitten äkkiä varmistamaan että perhe on kunnollisesti organisoitu ja valjastettu kotitöihin ja kaupassakäyntiin, itse joudut keskittymään syömiseen ja imetykseen ja nukkumiseen. Kodin ulkopuoliset harrastukset jokaisen perheenjäsenen osalta on myös harkittava niin, että jokaisella on jotain että pääsee välillä pois kotoa, mutta kenelläkään ei paljoa, koska juuri ne isommat lapset ovat avainasemassa arjen pyörityksessä kotona. Otahan asia vakavasti, sillä kaksosia odottaessa voi joutua raskauden loppupuolella vaikka vuodelepoon ja se onkin sitten ehdoton.