Ilmottautukaahan kaikki odottajat tähän, jotka haluavat tietää sukupuolen, käydä sadassa ultrassa jne :o)
Tuon toisen aloituksen innoittamana oli pakko laittaa tällainen :o) Olen utelias luonne, myös " vähän" kärsimätön. Jos vain voisin niin makaisin ultraan kytkettynä koko raskausajan, selvittäisin sukupuolen heti kun mahdollista jne. Tosin en kerro sukupuolta kelleen ;o) No, mies vain lisäkseni on aina tietänyt.
Ja ei innostusta lainkaan vähennä se että tuleva lapsi on " jo" kuudes ! Aina sitä vain jaksaa innostua ja hössöttää.
Ja minusta on niin mukavaa kun tietää kumpikas siellä massussa on, tosin yllätyksiä ei tähän mennessä ole juurikaan tullut kun kaikki edelliset 5 ovat tyttöjä :oD Jotenkin sitä vain on helpompaa asennoitua masukkaaseen persoonana, tyttönä tai poikana. Sukupuolella meille ei todellakaan ole mitään väliä, mitä nyt 6 tyttöä on ollut elämänikäinen haaveeni. Poikakin on erittäin tervetullut.
Jotenka tähän pinoon kaikki uteliaat ja kärsimättömät :o)
Kommentit (19)
Esikoinen on poika ja kuopus tyttö. Molemmat olleet jännityksessä synnärille asti.
Nyt tällä uudella paikkakunnalla on lekurilla ultralaite ja mulla lekuri viikon päästä, tasan 28rv joten siellä pitäisi jo näkyä.
Tosin siitä hyvästä en maksaisi 150e yksityisellä, sen verran pihi olen.(tai jos olisi sen verran liikaa rahaa, niin kyllä)
Joten viikko vielä. Hieman veikkaan tyttöä ;)
mie oon halunnu tietää joka kerta, myös nyt.
-viides poika -
Meillä 2 tyttöä ja kolmatta odotellaan rv 18+. 2 viikon päästä on rakenneultra ja meinaan kysyä sukupuolta. Jos eivät sano tai ei näy, niin sitten käyn yksityisellä myöhemmin. rv 20-25 välissä.
Luulen, että meille on tulossa kolmas tyttö, mutta haluan varmistuksen asialla jo ennen toukokuun H-hetkeä.
AIHA
Toivon kanssa saavani tietää sukupuolen ja ihan vain uteliaisuuttani.
Rakenneultra on ensi viikolla ja 4d varattuna kuun loppuun. Toivottavasti jommassa kummassa näkyy...
Sitten en tiiä mitä teen jos ultra tulokset olisikin eriäviä toisistaan. Kai 4d kuitenkin on tarkempi.
Aikaisemmin emme ole halunneet. Meillä kaksi tyttöä ja nyt haluamme tietää etukäteen kumpaa odotella. Meillä myös lääkäri ultraa, joten tiedon voimme luultavasti saada. Yksityiselle emme kuitenkaan mene, vaikka tämä lääkäri ei sitä kertoisikaan, tai saisi selville. =)
AIHA:
Meillä 2 tyttöä ja kolmatta odotellaan rv 18+. 2 viikon päästä on rakenneultra ja meinaan kysyä sukupuolta. Jos eivät sano tai ei näy, niin sitten käyn yksityisellä myöhemmin. rv 20-25 välissä.Luulen, että meille on tulossa kolmas tyttö, mutta haluan varmistuksen asialla jo ennen toukokuun H-hetkeä.
AIHA
Kysyä voit toki, mutta varmistuksen saat vasta lapsen synnyttyä =)))))) Ultran sukupuoliarvaus ei ole varma
vaikka en ihan sovikaan joukkoon... eli sukupuolen selvittäminen ei ole minusta tärkeää kun ' väärää' ei meille voi tulla :) mut muutoin kävisin ultrassa kyllä useamminkin. ehken ihan päivittäin, mut vaiks kerran kuussa tai jotain. kyllä sitä ihan ilokseen katselee kun on niin ihmeellistä, että meillekin on viimeinkin tulossa oma vauva! hyvä kun möyrii nykyisin jo enemmän kun muuten en vieläkään vois uskoa tätä todeksi! :)
Vasta tosi alussa ollaan mutta ihan varmasti haluan tietää kumpi ja minkä kokoinen lapsonen on tulossa, sitten kun se on mahdollista. Kummankin, esikoispojan ja kuopustytön kohdalla olen kysynyt ja saanut vastauksen. Tosin nyt kun on kokemusta kummankin laadun raskauksista, niin osaan ehkä hiukan itsekin arvailla, kunhan aikaa kuluu.. Nyt vasta rv5 tasan. Huvikseen ei kuitenkaan aiota ylimääräisissä ultrissa juosta, paitsi jos jostain syystä täytyy tarkkailla lapsen vointia tarkemmin.
Iloa odotukseen kaikille!!
Heidi ja Tyyppi rv5
Yksityisellä en ole raskinut käydä, mutta kun äitipoliia olen joutunut käymään niin siellä olen kyllä kysynyt. Ensimmäisestä sain siisi tietää sukupuolen rv 37 ja tästä toisesta rv 25+4. Minusta nuo ultrat ovat ihania ja samalla on huojentavaa tietää, että lapsi on kunnossa!
Tietää esikoiselta,joka piti paikkaansa. Ja tahdoin tietää nytkin vaan eipä vaavi tahtonu esitellä.. Joten kysyn seuraavas ultrassa n. Rv 35.. Tai viimestään sit h-hetkel.
Yksityiselle en mene vaikka ar-ultra makso vaan 27e korvausten jälkeen.
mie voisin mennä ultraileen vaikkas joka viikko, ainaski nyt ku tuntuu et ei siellä ketään ees oo ku ei oo ekaa neuvolaakaan vielä ollu...
enkeli.83 + pikkanen rv5+6
En tiedä johtuuko luonteestani vai siitä, että on kyseessä ensimmäinen lapsi (tod.näk. molemmista), mutta olen ollut hyvin utelias ja aktiivinen tulevan vauvamme suhteen. Sukupuolen halusin tietää etukäteen ja osittain sen vuoksi olimme 4D-ultrassa. Lisäksi olin yksityisellä ultrassa rv 8, kun halusin varmistua, että raskaus on todella lähtenyt käyntiin ja sydänäänet kuuluvat. Kahden julkisen ultran ja noiden em. ultrien lisäksi olen käynyt yksityisellä gynekologilla, joka myös ultrasi vauvaamme eli yhteensä häntä on ultrattu jo viisi kertaa! Sukupuoli on kerrottu ihan avoimesti molempien perheille ja ystäville ja nimikin on jo tiedossa, joten nimellä jo vauvaamme kutsumme!
Tiedän, että näissä asioissa on paljon eroja ihmisten välillä, mutta pääasia, että jokainen perhe saa tehdä haluamallaan tavalla!
LiinaMeri
rv 26 + jotakin
Mulla on riskiraskaus ja olen päässyt jo lukuisiin ultriin (n 10x?). Heti kun sukupuoli oli nähtävissä saimme sen tietää :-).
Kyllä mielelläni sen tiedon vastaanotin 4D-ultrassa johon menimme ihan siitä syystä että halusin vielä käydä tarkemmin tarkistuttamassa että vauvalla olisi kaikki hyvin. Vaikka eihän se 100% varma olekaan.. Olisin ollut ihan yhtä onnellinen kummastakin, mutta nyt oma fiilis vahvistui lääkärin kommentilla.. Katsotaan sitten kun H-hetki koittaa, kumpi sieltä oikeasti tulee! :) Ultrassa voisi käydä useamminkin, on se vaan niin ihmeellinen tunne kun Tiitiäinen siellä liikuskelee ja sydän jumpsuttaa..
Mammis + Tiitiäinen 26+0
Meillä oli miehen kanssa hieman eri näkemys, haluammeko tietää vai ei ja niin minäkin olin päättänyt että ei sitten haluta tietää. Mutta jouduimme useampaan ultraan erinäköisetn sýiden takia - ja rv 24 mies ei päässyt mukaan. Kun lääkäri sitten kysyi minulta, että olisiko minulla jotain kysyttävää, niin uteliaisuuttani tiedutelin sukupuolta joka oli kyllä minulla jotenkin " aavistettunakin" . Sanoin miehelle etten kerro jos hän ei halua tietää mutta itse tiedän ja kyllähän se mieskin sitten parin viikon " salailuni" jälkeen halusi tietää=)
Ensi alkuun oli hieman ehkä " höh" olo mutta luulen , että tulokkaaseen on voinut suhtautua persoonana paremmin nyt kun sukupuolen tietää (4-d ultra kyseessä), samoin tuo vaatteiden ja tarvikkeiden hankinta on ollut helpompaa kun esim. kirpparilla tietää että ostaako vaaleanpunaista vai vaaleansinistä.
limonadi rv 34 +3 ja esikoispoika
Nyt on neljäs raskaus menossa ja lapsivesitutkimus edessä, joten sukupuolen pitäis sitten selvitä varmasti. Ilman lapsivesitutkimusta kysyisin kyllä sukupuolta ultrassa!
Ekasta raskaudesta kysyttiin sukupuoli, tokasta ei ja taas kolmannesta kysyttiin. Ei mun mielestä ollut mitään eroa siellä synnärillä sen keskimmäisen synnytyksen aikana, vaikka sukupuoli olikin yllätys sinne asti. Sama helpotuksen tunne oli siitä, että juttu on ohi ja lapsi on terve kuin muissakin synnytyksissä, jossa tiesin sukupuolen etukäteen.
Niinkuin eräs tuttavani aikanaan sanoi, kun kysyi sukupuolta etukäteen, että on siinä synnytyksessä ja vauvan tulossa muutakin odotettavaa, kuin pelkästään sukupuoli.. Minkä näköinen vauva on, on hiuksia, jne.
Tästä kolmannesta ollaan menossa yksityiselle ultraan viikon päästä (rv28) varmistamaan rakenneultran sukupuoliveikkaus, joka oli kyllä niin epämääräinen hmm hmm, saattaa olla... että pakkohan se on vielä varmistaa! Muuten en saa rauhaa enkä uskalla sitä ennen mitään hankintojakaan tehdä.
Kahdesta ekasta ei selvitetty etukäteen, mutta niistä olikin itsellä niin vahva tunne, ettei siinä oikein ollut edes mitään epäselvää. Ja oikeassahan sitten olinkin. Tästä kolmannesta ei ole tullut oikein kunnon vahvaa tunnetta, joten senkin takia vähän vaivaa ja täytyy selvittää, että kuka sieltä oikein on tulollaan!
Luna ja " Aarre" rv 27+0
Meillekkin tulossa " jo" NELJÄS lapsi, silti yhtä innokkaana haluan tietää sukupuolen VAIKKA mulla on vahva tunne että tämä on tyttö. Meillä on poika ja kaksi tyttöä ennestään. Ekan kerran olen varannut jopa 4D ultran mutta aiemmista kävin äitipolilla (muista syistä raskaudesta noin 8-10krt ekalta ja tokalta) ja kolmannelta kävin kahdesti yksityisellä juuri vauvan kokoa/sukupuolta varmistelemassa.
tuusis rv14+6
Ja sitä varten menen kaiketi yksityiselle koska täällä ei kunnallisessa kerrota paitsi lääkäri voi kertoa mutta toivon että tässä kolmannessa raskaudessa minua ei lääkäriin ohjata ja aion kieltäytyä jos ei mitään erityisen painavaa syytä siihen ole. Tai no, ehkä kerran voin mennä jos sitten vaikka se sukupuolikin selviäisi :D Ongelma vain on että yksityinen gynekologini sanoi että kannattaa tulla vasta rv 30 tienoilla niin tieto on varmempi, enkä millään malttaisi odottaa sinne asti. Ehkä menen sitten joskus rv 25 tienoilla.
Ylimääräiset ultrat ei minua muuten kiinnosta, joka raskaudessa olen joutunut ravaamaan ultrattavana ja nyt toivoisin voivani jättää väliin muut kuin nämä " pakolliset" .