Missä päin pienin mahdollisuus joutua töihin?
Uupumus ei hellitä ja ikääkin on jo 60v.
Diagnoosia en kuitenkaan saa, elämänhallintaa on eikä fyysisiä sairauksia.
Voisiko työelämää pystyä pakenemaan joillakin paikkakunnilla paremmin? Pienemmillä vai isommilla? Missä työkkäri ahdistelee vähiten?
Kommentit (6)
Täällä Pohjois-Karjalassa on tresssivapaata rauhaa ja puhdasta luontoa jokaiselle. Tervetuloa.
Paikkakunta,jossa on vähän työpaikkoja?
Pienellä paikkakunnalla voi joutua työllistetyksi, jos siellä ei ole muita sinun alasi osaajia.
Työmatkan pituus merkitsee myös, oliko se nyt 70km kun täytyy ottaa vastaan työtä? Ottaako työkkäri selville onko omaa autoa?
Muuta maalle ja sano ettei ole autoa.
Sama missä asut Suomessa, kun laitat manne kuteet päälle ja värjäät fledan niin ei tarvi työkavereita kuunnella
Jos ei osaa kunnolla ruotsia, niin ruotsinkielisessä kunnassa ei voi työskennellä kaikissa ammateissa. Mutta kannattaa ottaa huomioon, että hyvinkin lähellä voi olla kunta, jossa on suomenkielinen enemmistö.
Maarianhamina, itse asuin siellä 3 vuotta, eikä työkkäri ahdistellut kertaakaan. Valehtelin vielä, että en osaa puhua suomea kunhyvin huonosti. Monessa työpaikassa vaaditaan se sujuva suomenkieli.