synnytyksen edistämiseen vinkkejä :)
Oisko kellään hyviä vinkkejä. Pitäs edes vähän saada vauhtia tähän touhuun. Viikkoja nyt 36+4 ja kaikki paikat kiinni ja kanavat pitkiä.
Vauva on siis suuri. Paino arvio oli 3700g, kokonsa puolesta valmis syntyyn. Käynnistetään kyllä Tammikuun alussa mutta ois edes vähän valmis tuo kohdunsuu ja kanavakin lyhentynyt ni vois olla käynnistyskin nopeampaa...
Kiitti vinkeistä jo nyt!
Kommentit (5)
mikä kiire sitä on käynnistää ? kun tilannetta kuitenkin seurataan. minä olen nyt viikoilla 39+1, vauvaa povattiin syntyväksi hyvissä ajoin ennen laskettua aikaa, vaan tässä sitä mennään.
parempi vain ja oikeastaan ei ole muuta mahdollisuutta kuin antaa vauvan itse päättää milloin syntyy. ei mullakaan vielä viikolla 38 vauva ollut vielä edes kokonaan kiinnittynyt, siis pää.
eli mitä turhaan hosumaan. tulee sitten kun on tarkoitettu. ja kyllä lääkäri sen osaa määritellä jos tulossa reilusti ylipainoinen tms, että käynnistetään.
Mutta joka tapauksessa se käynnistetään 38 viikolla. Lääkärit ei halua ottaa riskejä. Ite oon jo ehottanu, et antaa mennä. Vauva syntyy syntymäpäivänään. Mutta kun kerran käynnistävät ni ois kiva ku ois otai mitä ite vois asialle tehä. Palstalla ennenkin ollut vinkkejä, tosin avusta en tiedä. mUtta vaarattoman kuulosia, kokeilemisen arvosia!
Miksihän lääkärit haluaa käynnistää??? Edellinen painoi 4700g arvio oli 4200g Eikä käynnistetty ku synty itekseen laskettuna päivänä.
Sokereiden takia ilmeisesti haluavat käynnistää, siis raskausdiabeteksen takia!
Itse kokeilin kaikenmaailman juttuja, elikäs just saunaa, seksiä, siivoamista, lenkkeilyä, hölkkää, seksiä, saunan pesua....
Mikään ei auttanut!
Yliaikaiskontrollissa ottivat osastolle, laittoivat kohdunkaulan kypsymistabletin ja tyttö syntyi seuraavana yönä, ja viikkoja oli jo 41+6!
Tyttö oli iso ja terve, " hyvin kehittynyt" , eikä enää kinainen... Olin todella onnellinen, että meni niinkin yli lasketun ajan, sain hoidella terhakkaa ja tarkkaavaista tyttöä!
Ja muistan seuraavalla kerralla, etten hötkyile...
Loppuaika menee kyllä todella hitaasti!!!
Ja 4 syntyny omia aikojaan. Eka 40+5, toka 38+4, kolmas 40+1, neljäs tasan 40 ja viides käynnistettiin kapseleilla 38+1 ja synty 38+5 tipan ja kalvojen puhkaisun seurauksena.
Todella haluaisin että sais syntyä lapsi milloin syntyy. En hötkyile. Mutta enhän minäkään uskalla ottaa riskejä ku lääkäritkää ei uskalla. Tampereella mut on peloteltu, isokokoisista vauvoista. Seinäjoella asiat oli toisin.
Eka paino 4550g, toka 4250g, kolmas 4450g, neljäs 4700g ja viides 4360g. Että isojahan nää on ollu kaikki. Eikä mua edes pelota. Isompiakin on syntyny!
Harmi vaan et ei mikää auta edistämiseen ku tuo käynnistys mun kohdalla ainakin on hidasta. Pitää 5 lapselle järjestää hoitoa ja ennen kaikkea ikävöidä heitä!!!!!!
Aika jännä kun nykyään monella niin kiire saada vauhtia tuohon synnytyksen käynnistykseen?!? Faktahan on että sitä ei kukaan tiedä mikä sen synnytyksen käynnistää, on vaan sattumaa jos se jollain lähtee esim. saunomisen jälkeen yms.
Ja tuohon, että sulla on paikat vielä kiinni, niin kuuluukin. Mulla oli ihan sama juttu, vieläpä pari päivää ennen synnytystä. Pääkään ei ollut kiinnittynyt eikä laskeutunut, vasta synnytyksessä tämäkin tapahtui. Se on aivan normaalia.
Joten turhaan murehdit millä saisit vauhtia, tuskin itse pääset siihen luonnon tapahtumaan vaikuttamaan millään tavalla. Käynnistyy kun käynnistyy.
Meilläkin povattiin todella isokokoista vauvaa (reilusti yli 4kg kuulemma), ultralla katsottiin. No, vauva syntyi 2 päivää lasketun jälkeen ja ihan norm. kokoisena, 3800g. Noihin arvioihin ei kauheasti pidä luottaa..
Mutta tsemppiä!