Voiko edunvalvontaan joutua ilman syytä
Mulla ei ikinä ole ollut ongelmia raha-asioiden hoitamisessa
Kommentit (5)
Kyllä voi joutua jos tilillä on liikaa rahaa ja tietyt tahot kuten kela haluaa varmistaa että rahat liikkuu tililtä vain kelan hyväksymällä taholle
Vierailija kirjoitti:
Kyllä voi joutua jos tilillä on liikaa rahaa ja tietyt tahot kuten kela haluaa varmistaa että rahat liikkuu tililtä vain kelan hyväksymällä taholle
Kyllähän se vähän enemmän vaatii, ku kelan tantan.
Ei voi. Se koskee tavallisesti vain taloudellisia asioita , joten oikeudenkäynnin todistajalta kysytä mitään edunvalvonnasta.
Eri asia, jos on laajennettu ev, mutta silloin päämies on sellaisessa kunnossa, että ei todellakaan kykene mitään todistamaan yhtään missään.
Huoli-ilmoituksella ei ole mitään tekemistä edunvalvonnan kanssa, eikä vankeusrangaistuksillakaan.
No alaikäisenä voit joutua vaikka saadessasi perinnön, jos nyt vanhemmat ei toimi edunvalvojana, kuten yleensä.
Kyllä voi. Jos vaikka joku haluaa vaientaa uskottavuutesi todistajana oikeudenkäynnissä. Muutama huoli-ilmoitus ja häkki heilahtaa, olet edunvalvonnassa.