AMK Yhteishaku syksy 2023
Haku tammikuun koulutuksiin on käynnissä ja päättyy 14.9. muita hakijoita ja kokeeseen valmistautuvia?
Kommentit (1613)
Tarkoitus on hakea ainakin 3 verkkototeutukseen. Kokeeseen harjoittelen korkeintaan matematiikkaa.
Täällä kans yksi hakija! Näköjään valintakokeen pisteytys muuttunut. Nyt ei vääristä vastauksista tule miinuspisteitä. Ehkä hyvä uudistus?
Pööpätti kirjoitti:
Täällä kans yksi hakija! Näköjään valintakokeen pisteytys muuttunut. Nyt ei vääristä vastauksista tule miinuspisteitä. Ehkä hyvä uudistus?
Tuota en tiennytkään. Kyllä tuntuu kivalta uudistukselta. :D
Mitä opiskelemaan haette? Muita alan vaihdon suunnittelijoita? :D
Aion hakea restonomiksi verkkototeutukseen. :D
Uusi valintakoeopas, jossa myös lukee että vääristä vastauksista ei tule miinuksia. Ja muuta tietoa
https://ammattikorkeavalmennus.fi/wp-content/uploads/2023/04/Opas-AMK-v…
Menee siis enmmän veikkauksen puolelle noi pääsykoeet. Hyvätuurista onnistaa.
En hae mihinkään kun ei ole juuri mitään päivätoteutuksia. Keväällä sitten.
Saan ensimmäiset inssin paperit käteen jouluna, olen alan töissä. Hain lukemaan konetekniikkaa monimuotona Tampereelle.
Minä hain toimintaterapeutiksi (monimuoto) yhteen paikkaan ja loput Sosionomi (verkkototeutukseen).
Onko kellään tietoa koska todistusvalinnan tulokset yleensä syksyllä tulee?
Hain Jyväskylään logistiikka insinööriksi
Löysin 6 vaihtoehtoa, kaikki monimuoto (tekniikan alan insinööri). Toivon pääseväni opiskelemaan työn ohessa.
Haettu, mutta olipa viimeisen päivän aamuna enää vähän koepaikoissa valinnanvaraa; joutuu matkustamaan tosi kauaksi, vaikka omalla paikkakunnallakin on AMK 😀
Vierailija kirjoitti:
Haettu, mutta olipa viimeisen päivän aamuna enää vähän koepaikoissa valinnanvaraa; joutuu matkustamaan tosi kauaksi, vaikka omalla paikkakunnallakin on AMK 😀
Systeemi on tyhmä. Osahan hakee vain todistuksella, mutta heidän on silti pakko valita valintakoepaikka. Valintakoepaikkoja täytetään turhaan.
Sosionomin verkkototeutukseen haettu ja valinta tapahtuu valintakurssin kautta. Vähän jännittää kun lähihoitajan tutkinto käyty reilu 10v sitten ja koskaan en ole AMK.hon edes hakenut.
Täälläkin haettu YAMKiin, tietääkö kukaan koska mahtaa tulla todistusvalinnan tulokset?
18.10. viimeistään todistusvalinnat, voi jotain tulla hieman aiemminkin
Oamk agrologi ja myös muiden koulujen agrologi hakijamäärät roimasti kasvaneet. Itsekin hain sinne.
Sairaanhoitajaksi monimuotoon hain. Tämä nyt neljäs hakukerta 2019-2023 välillä ja nyt opiskelen aika tosissaan pääsykokeita varten. Aiempina kertoina tullut hylkäys englannista ja päätöstenteossa, kerran pisteet ei vaan riittänyt. Itselläni opiskelusta 10vuotta aikaan joten tämä kertaaminen on todella tullut tarpeeseen. Hyvä ettei nuista vääristä vastauksista sakoteta. Toivon että nyt opiskelu tuottaa tulosta ja pääsisin kouluun. Jos en, niin alan miettimään avointa väylää tai muita vaihtoehtoja.
Kyllä haen ja valmistaudun kokeeseen nyt ensi kertaa. Keväällä kävin kokeilemassa ja ei pisteet riittäneet ilman kunnon valmistautumista omalle hakukohteelle.