Yliopistossa opiskelleet, onko ryhmätöitä?
Vai onko jotain sellaista opintolinjaa, jossa niitä ei kokemuksesi mukaan juurikaan ollut?
Kommentit (21)
On ja vihasin niitä. Ryhmässä 8 henkeä ja kaksi sai tehdä kaikki työt.
Vierailija kirjoitti:
On ja vihasin niitä. Ryhmässä 8 henkeä ja kaksi sai tehdä kaikki työt.
Liian iso ryhmä tuollainen.
Lääkis, ei ole
Ite on pakerrettava joka hiton tentti ja essee ja klinikkatyö
Vierailija kirjoitti:
Lääkis, ei ole
Ite on pakerrettava joka hiton tentti ja essee ja klinikkatyö
Ehkä ihan hyvä vai haluaisitko sen lääkärin itellesi, joka olis sluibannu näistä kaikista?
Opiskelin 30 vuotta sitten, silloin ei juuri ollut. Joku parityö ehkä. Mutta ajat varmaan muuttuneet.
Ei ainakaan vuosituhannen vaihteen molemmin puolin ollut ainuttakaan. Toki pienryhmiä oli paljon, jossa jokainen kirjoitti analyyseja kirjoista ja elokuvista ja käytiin ne yhdessä läpi proffan johdolla. Mutta ryhmätöitä ei ollut lainkaan.
Pari vuotta sitten oli ryhmätöitä ja paritöitä. Tutkimusta harvoin tehdään yksin, joten on harjoitusta siihen.
Olen tällä hetkellä yliopistossa ja kyllä on. Usein oman alan kursseilla ei, mutta pakolliset kielet ja puheviestintä niitä kyllä sisältävät.
Valitsin pääaineen niin, että ryhmätöitä oli mahdollisimman vähän :D. Fuksivuonna niitä joutui pakostakin yleisten opintojen kursseilla pakertamaan.
Teen nyt töiden ohella avoimen kursseja aina silloin tällöin, osassa on ryhmätöitä. Ihan yhtä hirveää edelleen, ja suurimman osan kirjallinen ilmaisu on järkyttävän huonoa.
Kyllä on. Psykologiaa ei ainakaan kannata lähteä opiskelemaan jos et pidä ryhmätöistä. Kielissäkin niitä on mutta huomattavasti vähemmän, varsinkin syventävissä opinnoissa.
Tekniikan puolella 80-luvulla oli paljon kabraharjoituksia, joista piti tehdä työselostus. Yleensä parityönä.
Vierailija kirjoitti:
Tekniikan puolella 80-luvulla oli paljon kabraharjoituksia, joista piti tehdä työselostus. Yleensä parityönä.
*labraharjoituksia
Olihan niitäkin, mutta aikalailla suurimman osan kursseista pystyi myös vain tenttimään, tai jos jollekulle ei sopinut ryhmien kokoontumisajat, niin aika usein sitten sai tehdä koko työn itse. Jotkut harjoitusryhmät olivaat ryhmässä, eikä niitä voinut tehdä muulla tavoin. Tiedekunnissa on eroja. Minä yhteiskuntatieteellisissä ja ryhmiä oli lähinnä sitten logiikassa ja jossain tutkimusryhmissä. Molemmat olisi voinut myös tenttiä, mutta kyllä ne ryhmätunnit helpommin toivat sekä arvosanat, että opin. Psykologiassa niitä oli myös, sen nyt ymmärtää, että siellä ovat lähinnä pakollisia. Joku tuttu opiskeli kemiaa ja hällä oli aika paljon labraryhmiä. Senkin ymmärtää.
On ja paljon. Joka ikisellä luennollakin pitää perustaa ryhmiä ja tehdä luennoitsijan antamia tehtäviä yhdessä.
Riippuu nyt ilmeisesti siitä, mitä kukin ryhmätöillä ymmärtää. 90-luvulla lääkiksessä meistä tehtiin. heti noin kahdeksan opiskelijan ryhmiä. Näissä kokoonpanoissa, jotka toki henkilötasolla vuosien varrella osittain muuttuivat mentiin monella kurssilla kuusi vuotta. Laboratoriotöissä ja myös osassa kliinisistä töistä toimittiin parin kanssa. Suorituksestaan kukin oli tietenkin itse vastuussa.
en muista