Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olen elänyt niin sotkuisesti viimeiset 10 vuotta, että kaksioni suursiivous on jatkunut jo kuukauden eikä vieläkään ole valmista

Vierailija
27.08.2023 |

Olen puhdistanut lattiat, jalkalistat, keittiön kaapit, hyllyt, vetolaatikot, uunivälikön, uunin ja lieden, ikkunasyvennykset, tv-tason, pyyhkinyt pölyt tasoilta ja valaisinten pinnoilta, imuroinut ja pessyt sängyn alisen, pyyhkinyt kaapin ovet pölystä ja tahroista, puhdistanut tavaraa ja pölyä pursuavan yöpöydän hyllyköineen, heittänyt tavaraa ja paperia roskiin muovikasseittain, ostanut yleiskoreja ja järjestänyt irtotavaraa niihin.

Tämän lisäksi olen laatinut itselleni viikkorutiinin ylläpitosiivoamiseen ja noudattanut sitä.

Jäljellä on vielä eteisen naulakon ja sen alapuolisen lattiatilan siivoaminen, eteisen kaapin siivoaminen sekä kylpyhuoneen peseminen lattiasta kattoon.

Olen käyttänyt suursiivouksen aikana n. 50 euroa siivousvälineisiin ja -aineisiin.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ok. Hieno homma. Kannattaa siivoo useamminkin

Vierailija
2/6 |
27.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko ollut masentunut vai mikä on saanut elämään tuolla aikaisemmalla tyylillä? Voin vain kuvitella sen pölyn määrän. Olen itse joskus 3 - 6 kk pois kotoa ja se pölyn määrä on aivan valtava. Silloin saa ihan oikeasti pyyhkiä seinistä lähtien pölyjä pois ja pelkkä imurointi ei auta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärän sua ap. Minullakin meni koti joskus aika huonoon kuntoon. Lähinnä jaksoin viedä roskat ja hoitaa tiskit, mutta muut rojut vaan keräytyi kasoiksi joita en jaksanut käydä läpi, ja lattiat siivosin harvoin.

Vierailija
4/6 |
27.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hienoa työtä, ap! Viikkorutiini on tosi hyvä. Olen itsekin sotkuinen (laiska), mutta useiden muuttamisten takia ei ole tullut ihan noin rankkaa rupeamaa. 

Vierailija
5/6 |
27.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Wau! Kuulostaa mahtavalta muutokselta, hyvä ap! Hienoa että olet löytänyt tavan (viikkorutiinit) pitää huolta kodista.

Itselläni on tavaran karsimistarvetta, mutta muuten siistiä. Vaikea löytää aikaa näihin juttuihin.

Vierailija
6/6 |
27.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itellä kans projektina hävittää kodista kaikki epämääräinen ja saada tämä kämppä toimivaksi kokonaisuudeksi.

Mullakin eniten kerääntyy kaikkea turhaa paperiroskaa ja vaatteet on kans yks kompastuskivi.  Sit joku random tilpehööri jota ei koskaan käytä.