Hetkellisesti työttömän sairasloma
Joudun leikkaukseen josta joutuu 4viikon sairaslomalle. Viimeiset 2viikkoa siitä olen "työtön" kun uusi työ alkaa heti saikun jälkeen. Voinko hakea kelalta sairauspäivärahaa lääkärintodistuksella niille kahdelle viikolle kun en ole työsuhteessa mutten myöskään työnhakija?
Kommentit (5)
Jos sen tiedon sieltä löytäisi niin en kyselisin täällä.
Siellä oletus että kaikki työttömät on työnhakijoita.
Täällähän te kaikkitietävät olette niin sama sen pitäis olla mitä täällä kysyy.
Soita Kelaan. Pääset paljon helpommalla.
Miksi et hakisi työttömyyskorvausta, jos ei ole sairauslomaa? Ymmärsinkö nyt oikein, että sinulla olisi 4 viikkoa sairauslomaa leikkauksen jälkeen, ja 6 viikkoa sen jälkeen alkaisi uusi työ eli olisi sairausloman ja uuden työn alkamisen välissä 2 viikkoa työtöntä aikaa?
Vai tarkoitatko, että edellinen työsuhde päättyy 2 viikon sairausloman jälkeen ja uusi alkaa vasta 2 viikkoa myöhemmin? Miksi et hakisi Kelan päivärahaa siltä ajalta, jos sairausloma jatkuisi? Sairauslomalla ei tarvitse olla työnhakija.
Olisiko mitään mennä sinne Kelan sivuille näitä selvittämään?