Missä se etelä-suomeen/pk-seudulle ennustettu rajuilma oikein on?
Taas kerran piti olla vyörymässä voimakas rajuilma tähän etelä-rannikolle, mutta vielä ei ole satanut edes vettä vaikka taivas kyllä tummassa pilvessä onkin.
Kommentit (11)
Yöllä pitäisi jotain olla sadetutkan mukaan.
Suomen sään ennustaminen tapahtuu siten, että kulhosta napataan satunnainen liuska ja luetaan se ääneen. Osuu oikein tai ei osu.
Sehän peruuntui jo aamupäivän aikana.
Nää on just näitä parhaimpia piilotyöpaikkoja. Kuka vaan voi selittää tv:ssä minkälaista säätä on tulossa ja vaikka ei tietty sää tapahdukkaan sillä ei ole mitään merkitystä eli voit tehdä virheitä helvetisti ja no problemo
Vierailija kirjoitti:
Yöllä pitäisi jotain olla sadetutkan mukaan.
Viime yönä piti jo olla ukkosta. Ei ollut. Eikä näytä tutkan mukaan olevan tänäänkään ainakaan tuossa rintamassa joka taas kerran menee tuosta pohjoispuolelta ohi.
Mikä ihme saa nämä saderintamat tätä nykyä menemään joko etelämpää tai pohjoisempaa? Sitten sellainen leveämpi oikeasti halkeaa vaikka keskeltä jotta vahingossakaan ei sada tässä pohjois-helsingissä..
Vierailija kirjoitti:
Sehän peruuntui jo aamupäivän aikana.
Ai. Kyllä klo 18 uutisissa siitä vielä varoiteltiin..
Vierailija kirjoitti:
Suomen sään ennustaminen tapahtuu siten, että kulhosta napataan satunnainen liuska ja luetaan se ääneen. Osuu oikein tai ei osu.
Niinpä. Sitten onkin aikaa keskittyä mahansa kuvaamiseen ja esittelyyn.
Se on siellä missä ne kaikki muutkin myrskyt ja rajuilmat joita ei koskaan tullutkaan ovat.
Mä olin lenkillä ja ihmettelin kovasti että missä ne kaikki "koska on helle ja miksi ei ikinä ole helle kun tänne paleltuu ja suomen kesä on prseestä"-marisijat oikein nyt on, kun tuolla ulkona ihan oikeasti tarkeni paremmin kuin hyvin.
Ei toki ollut asteita helteeksi asti, mutta hien sai silti kivan helposti pintaan.
Eihän ulkona edes tuule vaiko onko tämä sitä tyyntä myrskyn edellä?
Niin piti täällä Oulun seudullakin olla rajuja ukkosia ja kovia sateita, ei ensimmäistäkään ukkosta ja pientä tihkusadetta vain on ollut.