Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mielikuvia

18.12.2006 |

Olisi kivaa ja mielenkiintoista kuulla minkälaisia mielikuvia ja ajatuksia teissä herättää nimi [color=violet]Minea[/color].



Kyseinen nimi on ainut, josta miehemme kanssa olemme yksimielisyyteen päässeet... Ja jotenkin se kuitenkin epäilyttää... Itsellä kun ei edes juuri mielikuvia herätä..



Mutta mielenkiinnolla jään odottelemaan niitä teiltä! Kiitos!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
18.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kotona viuhottaa ja viipottaa siis kolmivuotias Minea Tuulia. Siskon nimi on Kaika Julia =)



Sillon kun Mineaa odotimme mietimme että jos tulee tyttö hän on Minea tai Vilma. Kun tyttö syntyi olimme ihan varmoja että kyllä se on Minea.



Vuonna 2003 jolloin Minea syntyi nimi oli vielä aika harvinainen. Mutta nyt harmikseni se on alkanut yleistymään hirveää vauhtia :/



Joskus kun kuulin golffarista nimeltä Minea Blomqvist oli nimi minusta outo, ajan myötä nimi vain parani ja parani!



Suosittelen nimeä! ei ole tullut mielle ainakaan mitään negatiivistä palautetta nimestä :)

Vierailija
2/7 |
18.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle tulee ensiksi mieleen eräs tuntemani jo hieman isompi Minea ja tämän jälkeen Sinuhe Egyptiläinen, jonka yksi hahmo Minea on. Kauniin kuuloinen nimi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
19.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minea on sinuhesta. Itse tykkaan siita ja ehdotin jos poikamme olisi ollut tytto mutta mieheni mielesta sei kuulostanut oikealta nimelta vaan itsekeksitylta sanalta.

Vierailija
4/7 |
19.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinuhe-kirjan Minea on kaikin puolin positiivinen, kaunis, taitava ja hyvä kuninkaan tytär jne. Tosin uhraa itsensä Minos-jumalalle, että hmm. Siitä varmaan on nimi suomessa saanut suosiota, esim. Minea B. (golffari) jne. Minea kai tarkoittaa jotankin Minoksen neitsyttä, jotain siihen Kreetan minolaiseen kulttuuriin viitaavaa. (Joka kuninkaan nimi on Minos ja kuninkaan tyttären Minea).



Nätti nimi, hurjassa suosionousussa (olisko ollut jo 2005 top 50 listallakin!).



Itse tunnen yhden 05 Minean ja yhden 06 Minean :)

Vierailija
5/7 |
19.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarkistin, ja on VRK:n mukaan 2005 listalla ruotsinkielisten lasten nimenä mukana top 50 listalla. Ei suomenkielisissä.



Ruotsinkielisten lasten suosituimmat ensimmäiset etunimet 2005:

Emma

Ida

Emilia

Elin

Amanda

Anna

Julia

Wilma

Ellen

Sofia

Ella

Frida

Fanny

Ronja

Minea



Ja tällähän ei ole mitään merkitysta, mutta kun nyt oli puheena tuo nimen noussut suosio, niin tässä tilastoa.

6/7 |
19.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mineasta tulee mieleen Siro, vaaleatukkainen neiti :o)!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole mitään ikäviä mielikuvia.



oon kuullu kans golffari-Mineasta ja parista ihan pikkusestakin. Porissa on muotiliike Minea.



aika yleinen kai jo nykyään, mut se ei saa olla ainoa syy jättää antamatta! sellanen mukavan moderni, mut ei vieraan oloinen. minusta oikein kaunis nimi sanoa/kuulla/kirjottaa/lukea :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä neljä