Syrjäseutujen mökit - mitä ihmettä näille tehdään?
En usko olevani ainoa, jolla on tällainen tilanne.
Suvussamme on kummallakin puolella kesämökit. Kumpikin kesämökki sijaitsee n. 700-800 km päässä pk-seudusta, pienten paikkakuntien syrjäkylillä. Näistä syrjäkylistä on n. 1,5-2 tunnin matka isompaan kaupunkiin ja paikkakunnan keskustaankin 40 minuutin ajomatka. Ovat siis kaukana kaikesta. Eivätkä ole millään suosituilla mökkipaikkakunnilla. Mökkien lähistöllä ei siis ole mitään mökkiläisten palveluita tai aktiivista menoa muutenkaan.
Mökit eivät ole mitään uusia moderneja mökkejä, vaan askeettisia. Toinen mökki on kuivan maan mökki (vanha maatalo), jossa on sähköt, taloon pumpataan vesi, huussi ja sauna on pihalla. Toinen mökki on pieni, sähkötön, vedetön ja järven rannalla. Tämä mökki on uudempi, mutta sähköttömyyden vuoksi haastava. Pitkä välimatka, perhe-elämän kiireet ja työt ovat tehneet sen, että pääsen käymään mökeillä korkeintaan kerran vuodessa. Serkut eivät käy mökeillä tuotakaan vähää, mitä minä käyn.
Mitä ihmettä tällaisille mökeille voi tehdä, kun vanhemmista ja heidän sisaruksistaan aika jättää? Itsellä ei ole mahdollisuutta huolehtia mökeistä pitkän välimatkan takia, kun huoltotöissä pitäisi käydä useamman kerran kesässä.
Kommentit (108)
Alatte porukalla tekemään huoltohommat. Jaatte käynti-vuorot. Tai sitten myytte pois.
Vierailija kirjoitti:
Paikalliselle vapaapalokunnalle sammutusharjoituksiin.
Entä jos paikallista vapaapalokuntaa ei ole?
Ap
Vierailija kirjoitti:
Paikalliselle vapaapalokunnalle sammutusharjoituksiin.
Ei ole enää mahdollista.
Vierailija kirjoitti:
Alatte porukalla tekemään huoltohommat. Jaatte käynti-vuorot. Tai sitten myytte pois.
En usko, että huoltohommat onnistuvat. Kaikki asutaan kaukana. Lähellä asuvaa serkkua ei mökkeily tai huolto ole tähänkään asti kiinnostanut. En tiedä, miten suhtautuvat myymiseen.
Ap
Tulevina vuosikymmeninä näemme varmaan asuntojen ja mäkkien purkutalkoita suuremmissa määrin.
Antakaa jollekin ulkomaalaiselle perheelle, niin me tehtiin. Päästiin smalla eroon sähkölaskusta ja kiinteistöveroista yms.
Nyt mun vanhempien entisen rintamamiestalon ympärillä on kivat kasvimaat, talo on kunnostettu ja perhe lapsineen nauttii elämästä. Kukaan ei välitä rikkinäisistä pikkujuutuista tai kosteudesta.
Muuta asumaan siihen joka paremmin soveltuu asumiseen ja jätä toinen mökiksi. Nykyisen asunnon myyt ensin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Paikalliselle vapaapalokunnalle sammutusharjoituksiin.
Entä jos paikallista vapaapalokuntaa ei ole?
Ap
Jätätte kynttilän vahingossa palamaan kun lähdette viimeisen kerran sieltä.
Polttakaa pois ja laittakaa kaskinaurista sekä mäntyä.
Kuivan maan mökit menee huonommin kaupaksi mutta mökit jotka on veden äärellä menee hyvin kaupaksi. Sähköttömyys ei ole ongelma jos siellä on esim aurinkopanelit.
Toki mitään kovaa hintaa noista mökeistä ei voi pyytää jos ne on kaukana kaikesta.
Ja jos itse tykkäät mökkeilystä niin älä myy vaa käy siellä ite.
Todennäköisesti ainakin järvenrantamökin saa myytyä, kunhan hinta on kohdillaan. Vessaton kuivan maan maatalo voi olla haastavampi myytävä ja kannattaa varmaan painaa hinta suosiolla suhteellisen lähelle nollaa.
Jos niille ei ole käyttöä, eroon kannattaa kuitenkin hankkiutua mahdollisimman pian, koska hoitamattomina niiden arvo ei ainakaan nouse. Piha villiintyy yhdessä kesässä ja siitä tulee ostajille heti epäilyttävä olo vs. se, että paikat ovat ulkoisesti siistejä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Alatte porukalla tekemään huoltohommat. Jaatte käynti-vuorot. Tai sitten myytte pois.
En usko, että huoltohommat onnistuvat. Kaikki asutaan kaukana. Lähellä asuvaa serkkua ei mökkeily tai huolto ole tähänkään asti kiinnostanut. En tiedä, miten suhtautuvat myymiseen.
Ap
Joku yhteismökki siis? Myyt osuutesi pois muille osakkaille.
Nyt on joku pilkun nus...sija pikkuhitl...eri löytänyt rakennuslaista pykälän ja itse tulkinnut siten että autiotalot on pidettävä asumiskelpoisessa ja turvallisessa kunnossa ympäristöineen.
Mikäli jo päässyt huonoon kuntoon, niin on korjattava tuollaisiksi.
Ei mitään, lahoavat itsestään. Tai myy jollekin etätyöläis-hikkylle eurolla.
Puhukaa etukäteen vanhemmillenne että jättävät testamentissaan mökin mökkikunnalle ja muun omaisuuden teille perillisille.
Samahan se on syrjäseutujen kerrostalo- ym asuntojen kanssa. Ihmiset joutuu ottamaan lainaa perintöveroa varten ja kukaan ei halua tuollaista kohdetta ostaa. Perinnöstä kieltäytyminen tulee yleistymään.
No joko
- myytte pois, sillä hinnalla kuin joku ostaa,
- pidätte itse ja laitatte sellaiseen kuntoon kuin haluatte sähköineen ja systeemeineen (vaatii omistusjärjestelyjä niimn etteivät kaikki serkukset omista kaikkea, mutta kun kohteita on kaksi ne lienee kohtuullisen helppo jakaa kahdeelle perheelle).
- annatte lahota paikalleen ja muuttua metsäksi
Nuo matkat ei muuten ole erityisen pahoja. Siellä asuukin ihmisiå. Ei niin paljon kuin ruuhka-Suomessa, mutta asuu kuitenkin. Sähköjen puute on isompi haaste, mutta nykyään sekin pienempi kun muutaman satasen aurinkokennoilla saa sähköä ilman että tarvii maksaa kalliita liittymiå.
Yleeensä tarpeeton omaisuus myydään. Paljonko tuollaisesta saa niin eipä juuri mitään mutta kyllä sen aina kaupaksi saa kun hinta on kohdillaan (huutonettiin myytiin euron lähtöhinnalla, ei hintavarausta, niin hinta asettuu automaattisesti markkinahintaan).
Paikalliselle vapaapalokunnalle sammutusharjoituksiin.