Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten esittää ja selvittää 2-vuotiaalle, että äidin masussa vauva!?

Vierailija
18.12.2006 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin me ainakin tehtiin.

Vierailija
2/4 |
18.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kerroin niinkuin asia on, että " äidin masussa kasvaa vauva" . Jossain vaiheessa esikoinen halusi kuunnellakin ja puhua vauvalle masuun. Ei sitä mitenkään tarvi selittää, jos ei muuta kysy!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turvauduttiin myös kirjoihin :) (mm. Aino-kirjoissa on yksi, jossa Ainolle tulee pikkuveli, joka on äidin mahassa).



Omat 2-vuotiaani ovat ymmärtäneet kyllä ilmeisesti, että masussa (tarkennuksena vauvapaikassa, muuten olettavat olevan samassa paikassa kuin ruoka :)...) on vauva.



Ja kun vauva syntyy, sinusta tulee isoveli/isosisko ja sinä autat äitiä ja isää hoitamaan vauva kun sinä olet jo niin iso ja taitava! Kyllä vauva on onnekas, kun vauvalla on noin ihana isoveli/isosisko.



Tuon ikäinen ei sinällään kykene kunnolla tajuamaan, että tosiaan syntyy vauva jne. Mutta selittämisestä ei ainakaan ole haittaa. Meillä on myös kerrottu, että vauva on syntyessään tosi pieni eikä osaa vielä oikein mitään. Lisäksi on katsottu paljon kuvia isosiskosta/veljestä pienenä, jotta tajuaa ja tietää, että hänkin oli vauva ja masussa ja söi äitinmaitoa ja häntä hoidettiin samalla lailla kuin vauvaa tullaan hoitamaan.



Vierailija
4/4 |
18.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapsi oli 14 kk kun sai veikan. Kyllä se " muka tajus" kun sivelin masua ja sanoin et kohta tulee vauva. Nyökkäili ja oli mukana.

Kun synty niin oli silmät palloina ihmettelemässä vauvaa. -Sen ekan 5 minuuttia, sitten halus mennä tutkiin sairaalaa.. ;)



Jos ei tajua, niin odottelette että syntyy. Sairaalassa sitten sanotte että vauva tulee kotio mukaan. Jee, kivaa!



Kamalaa on sitten kun vauva alkaa liikkumaan, kiukutteleen.. Ota esikoinen vaan mukaan hoitaan ja keksi PAALJON tekemistä niin saa huomioo. Ota esikoista paljon syliin ja jos saa hepuleita niin älä mene mukaan, se vetää esikoisen maailman sekasin vaikka kuinka joka päivä selittäisit tulevasta vauvasta.



Ekat pari päivää oli meillä esikoinen muutenkin vähän herkkänä. Halusi silitellä vauvaa ja jos oli vähän liian raju otteissaan niin komennettaessa pelästy.



Tollasia vaan pompsahti mieleen.. Onnea arkeen!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän kuusi