Pelkään pahoin, että mua on huijattu, nettitilaus kyseessä, onko rahat mennyttä vai voiko valittaa jollekkin?
Menin hyväuskoisena maksamaat tuotteet jo ennen kuin niitä oli lähetetty. Niitä ei kuulu, eivät vastaa sähköpostitiedusteluihin. Soitin sinne kerran, vastasivat ja sanoivat, että sinä samana päivänä lähtee postiin, siitä on huomenna 2 viikkoa aikaa, eipä ole näkynyt?
Miten tuollaisen kanssa kuuluu toimia?
Kommentit (8)
Suomalainen vai ulkolainen? kipin kapin kuluttaja-asiamiehelle, niin hän voi soittaa ja kovistella.
Saitko jonkun ihmisen puhelimen päähän vai sähköpostillako toimit? Harmittaa kun rahaa meni kuitenkin aika paljon=( Kauanko pakettia odotit?
Ap
Jos niiltä on tavara loppu? Kuitenkin kuluttaja-asiamieheen yhteys...
Sanoivat siis kaksi viikkoa sitten puhelimessa, että laittavat samana iltana postiin. Ei ainakaan sanonut, että olisi lopussa tavarat.
Kuvittelin, että on mulla 2-3 päivässä siitä, muttei ole näkynyt. Olen laittanut 5-6 sähköpostikyselyä sen jälkeen noin joka toinen päivä, eivät vastaa.
Ap
Aika epätodennäköistä että noin iso ja tunnettu firma tieten tahtoen huijaisi yhtä asiakastaan.
ja jos ja kun käy ilmi että kyse on heidän virheestä, pyydä heiltä hyvitystä. Vaikka jotain ekstraa pakettiin tai alennusta seuraavasta ostosta. Yleensä firmat antaa näitä ihan höylisti, jos suostut olemaan purkamatta kauppaa viivästyksestä huolimatta.
Joo suoraan nyt soitat sinne. Aattele että ois mikä tahansa kauppa! Älä ajattele sisällöllistä puolta :) Pyydät sitten hyvitystä. Sähköpostilla toimiminen on epävarmaa.
8
Hitto sentään, alan olla paniikissa. soitin omasta puhelimesta 2 kertaa ja toisesta numerosta kerran, ei vastaa=((
Ap
Sain rahani takaisin seuraavana päivänä, kun ilmoitin firmaan ottaneeni yhteyttä kuluttajaviranomaisiin.