Oisko kellään tällaista kuivakakkuohjetta?
Tarkoitan sellaista ruskeaa kuivakakkua, joka maistuu vähän kanelille ja siirapille, eikä siinä ole mitään hedelmänpaloja tai vastaavia seassa.
Olen syönyt sellaista kakkua eri paikoissa usein, mutta minkäänlaista reseptiä minulla ei ole. Maustekakuksi sitä sanotaan, mutta niin sanotaan kaikkia sellaisiakin kakkuja, joissa on näitä hedelmänpaloja tai eivät ole edes ruskeita.
Ääh, tämä on typerä viesti, tiedän sen, mutta kun tahtoisin tehdä sellaisen kakun jouluksi, joten jos joku uskoo tietävänsä mistä höpisen niin ohje olisi tosi kiva:)
Kommentit (5)
Maustekakku3 dl vehnäjauhoja 1 tl kanelia 1 tl kardemummaa 0,5 tl neilikkaa 50 g margariinia tai voita 1,5 dl sokeria 1 tl vaniljasokeria 2 munaa 1 tl soodaa 1 dl piimää Sekoita keskenään kuivat aineet. Sulata rasva. Vaahdota keskenään sokerit ja munat. Lisää vaahtoon rasva ja piimä ja sitten keskenään sekoitetut kuivat aineet. Kaada taikina voideltuun ja jauhotettuun uunivuokaan. Paista 175 asteessa 40-50 minuuttia.
Tuo kuulostaa kyllä ihan siltä, mitä hainkin, nam!
ap
3 Munaa
2 dl sikeria
2 dl fariinisokeria
1½ dl kuohukermaa
1 ½ tl kanelia
½ tl neilikkaa
1 tl kardemummaa
4 dl vehnäjauhoja
75g margariinia (sulatettuna)
1. vaahdota munat ja sokeri
2. Lisää mausteet, kerma ja jauhot
3. lisää sulatettu, jäähdytetty margariini
4. paista 175 C n. 40 min
Tää on tosi vanha ohje, ei liian mausteinen/rasvainen
3 dl sokeria
3 munaa
200 g margariinia
1 tl kaakaota
2 tl kanelia
1 tl muskottipahkinaa
1 tl van. sokeria
1 tl soodaa
1/2 tl leivinjauhetta
3 dl vehnajauhoja
2 dl kermaa
Kuorrutus: (jätän itse usein pois)
1 pkt tomusokeria
1-2 rkl kaakaota
1 rkl pikakahvia
50 g margariinia
vetta tarvittaessa
sulata margariini ja jaahdyta se.
valmista kakkuvuoka voitelemalla ja jauhottamalla
vatkaa munat ja sokeri kovaksi vaahdoksi. (siis todellakin valkoiseksi vaahdoksi...)
sekoita jauhoaineet (jauhot, mausteet ja nostattimet).
lisaa jaahtynyt sula margariini.
sekoita jauhoseos ja kerma pienina annoksina taikinaan.
taikina vuokaan ja uuniin 180 asteen lampoon noin 30-40 minuutiksi.
kuorrutuksen valmistuksessa kahvi ei ole pakollinen: sulata margariini, sekoita sokeri ja kaakao, lisaa sula margariini ja sekoita seosta niin kauan, etta seos on tasainen. kayta vetta tarvittaessa, jos seoksesta on tulossa liian paksua.
kuorruta jaahtynyt kakku.
3,5 dl piimää
1,75 dl sokeria
1,75 dl siirappia
1,25 dl öljyä
5,75 dl jauhoja
1,25 tl soodaa
3 tl kanelia
2 tl kaardemummaa
1 tl inkivääriä
1 tl pomeranssinkuorta
1 tl neilikkaa
(2 dl rusinoita)
Sekoita neljä ensimmäistä keskenään.
Sekoita kuivat aineet keskenään.
Yhdistä seokset, paista tunti 175´C.