Äipän hampaat
Heippa,
onko muita äippiä, joilla hampaiden kunto on selvästi huonontunut raskaus- ja imetysaikana? Itselläni näin on käynyt, vaikka hampaita hoidan yhtä hyvin kuin ennenkin. Pari reikää ja hammaskiveä on tullut sekä yksi paikka irronnut. =( Oletteko saaneet hammaslääkäreiltänne vinkkejä/ neuvoja normaalin hammashoidon lisäksi? Kiitos jo etukäteen!
Kommentit (3)
tarkastukseen ettei popot siirry seuraavaan sukupolveen. Jos on vanhemmilla huonot hampaat tai reikia siirtyy ne hoitamattomina lapsille. Eli jonojen ohi tai ilmaiseksi ei terveyskeskukseen paase.
Raskausaikana hormoonit vaikuttavat ikeniin ja syljen koostumukseen ja siita syysta hammaskivea muodostuu enemmin kuin normaalisti ja ikenet vuotavat helpommin hormoonien vaikutuksesta. Reikiintyminen voi olla raskausajan huononvoinnin tai syopottelyn ja mielitekojen syyta:)
Eipa siihen muuta neuvoa ole kun harjata 2x paivassa fluoripitoisella tahnalla ja pehmealla harjalla. Lisaksi kayttaa sita hammaslankaa tai -tikkua. Ja kun imetyksen on lopettanut tai noin 6 kk lapsen syntymasta kulunut alkaa hampaat taas olla samassa kunnossa kun ennen raskautta.
Nimittäin täällä Lappeenrannassa pääsee jono ohi,mutta kun niitä jonon ohi pääseviä on paljon,niin ajan saaminen voi silti mennä kuukausienkin päähän. Ennen täällä oli ilmaista raskausaikana käynti,mutta ei enään...
mullakin odotus- ja imetysaikana on varsinkin ikenissä ongelmia. Kuulema sekin normaalia, että äitiys vaikuttaa purukalustoon, kuten moneen muuhunkin paikkaan;)
Neuvoista en osaa sanoa mitään, hoidin hampaitani niinkuin ennenkin, enkä pöljä edes hyödyntänyt ilmaista(?) raskausajan hammaslääkärikäyntiä :(!