Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Oikeasti, näinkö sitä +40-vuotiaana on jo siinä iässä

Vierailija
06.07.2023 |

Että tällaisella viileämmällä säällä alkaa joku(nen) nivel huutamaan hoosiannaa ja kipu vähenee kun laittaa lisää vaatetta?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep ja homma pahenee kun ikää tulee lisää.

Vierailija
2/5 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotenkin kuvittelin, että nämä murheet on vasta kaukana eessäpäin eikä vielä ole "tarpeeksi" vanha moisille kolotuksille..

Toisaalta tässä samassa iässähän ne sukulaistäditkin oli silloin, kun itse oli lapsi ja kuunteli sukuloidessa vastaavaa kuinka kolottaa sieltä ja kuinka lääkärissä löytyi sitä ja tätä.

Jotenkin sitä vaan ei automaattisesti ymmärrä omaa ikäänsä vaan mieltää paljon nuoremmaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole huomannut moista.

46 v

Vierailija
4/5 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisko kokeilla liikuntaa, tosissaan, niin että tulee hiki ja hengästyy.

Ei todellakaan ole normaalia nelikymppiselle.

Vierailija
5/5 |
06.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siihen vaikuttaa moni asia.

Olen itse viittäkymmentä lähestyvä mies. 

Kärsin pitkään selkäkivuista, jotka sain hallintaan liikunnalla, nykyään lähinnä punttisalia. Ja sitten energiatasojen laskusta.  Selkäkipuja ei ole, unen määrä on vähentynyt useita tunteja vuorokaudessa. Paino on lähtenyt laskuun ja energiatasot on nykyään paljon paremmat. 

Nyt löysin vasta oikean tavan syödä, vähensin paljon nopeita hiilihydraatteja, Syön nyt kaksi kertaa päivässä. Hakeutui syöminen luonnostaan hyvään rytmiin, eli vuorokauteen tulee 14-16 pätkäpaasto. Jolla on paljon hyvinä vaikutuksia. Antti Heikkilän kirjoja olen lukenut, youtubesta löytyy myös hyviä videoita. En noudat orjallisesti mitään diettiä, mutta kait tässä ainakin itsellä oli ratkaisu kun sai verensokerin heittelyt hallintaa. Markus J Rantala puhuu just tuosta, kuinka me ollaan aika yksilöllisiä, tutkittuun tietoon perustuen.

Näiden lähteiden mukaan monella auttaa kun jättää sokerin ja viljan pois, monille vehnä on ongelma. Noita on helppo testata ja tulokset näkee nopeasti jopa päivissä tai parissa viikossa.

Olo on parempia kuin koskaan ja olen elämäni parhaassa kunnossa.

Tuo mikä liikunta ja ruoka kenellekin sopii on yksilöllistä. Kannattaa lähteä etsimään mikä auttaisi. 

Stressiä kannattaa vähentää minimiin, nukkua riittävästi, tuohon sitten itselle sopiva ruoka, liikunta ja muutenkin täyttää elämä mahdollisimman paljon itselle tärkeillä asioilla. 

Ja sehän tässä on ettei liikunta, ruokavalio ole kilvoittelua ja taistelua, vaan tuntuu hyvältä.  Sellaisiakin olen testannut ja on vain ajan kysymys, koska tuollaisissa itsekuria vaativissa ruokavaliossa ja liikunnoissa repsahtaa. 

Tsemppiä, toivottavasti olo kohenee.