Sebastianin veljelle nimi kun isä Kanadalainen!
Kovasti apua tarvitsisin tuoreelle pikkumiehelle kun nimi aivan hukassa! Isoveljen nimi on Sebastian ja se löytyi heti synnytyslaitoksella erittäin yksimielisesti ja helposti. Nyt tämä tuorein kolmeviikkoinen tapaus onkin sitten sitäkin suurempi ongelma! Emme meinaa millään päästä yhteisymmärrykseen nimestä, eikä tahdo löytyä sopivaa. Minä olisin halunnut aika suomalaisen nimen kun tämä poika näyttää enemmän mielestäni suomalaiselta, mutta esim Emil lausutaan samalla lailla kun email-sähköposti... Sukunimi meillä on siis vierasperäinen, ja kun suomessa asutaan ei ihan kamalan "ulkomaista" nimeä haluaisi rakentaa, mutta koska tiet joskus voivat viedä atlantin toiselle puolelle niin ei sitä nimeä kauhean kiva sielläkään ole tavata;)
Auttakaaa siis viisaammat! Tykkään kovasti miehekkäistä ja jopa mahtipontisista nimistä, jos yhtään auttaa...
Kiitos kovasti jo etukäteen!
Kommentit (13)
Ehdotan seuraavia:
Benjamin
Konstantin
Kasimir
Nikolas
Jonatan
Oliver
William
Samuel
Aleksander
Rafael
Patrik
Lucas
Elliot
Aamos / Amos
Adrian
Anders
Joacim / Joakim
Joosua
Lucas
Onnea poikavauvan syntymän johdosta!
Meillä esikoispojan toinen nimi Sebastian ja kuopuksen toinen nimi Benjamin, joten tuota Benjaminia ehdottaisin. Myös Daniel sopisi hyvin Sebastianin veikalle. Joonatan sopisi hyvin niin suomalaisen suuhun ja äännetään ongelmitta ulkomaillakin.
Hibiskus
... olisi minusta hyvä ja kansainvälinen nimi Sebastianin veljelle.
Mulla tuli ensimmäisenä mieleen komea Tristan :o) Olis melko samankuuloinen lausuminen suomeksi, enkuksi ja ranskaksi (onko miehesi englannin vai ranskankieliseltä alueelta?)
Muita...
Patrik
Manuel
Rasmus
Robin
Robert
Tomas
tai sitten suomalaisempia (kirjoitusmuoto täytynee spellata jos ulkomaille menee, mutta ei ihan kauhean vaikeita lausua kun itse ensin sanoo)
Marko
Aaro/Aaron
Aki
Henri/Henrik (lausuminen tosin hyvin erilainen jos ranskankielisesti lukee)
Tommi
Kristian (tosin merkitys kristitty enkuksi)
Harri
Rami
Severi
Taneli
Yleensä ulkomailla vaikeita ovat tuplavokaalimme- ja konsonanttimme, sekä diftongit. Vaikein pojan nimi, johon olen itse törmännyt on ollut Yrjö. Englanninkielinen suu ei sitä meinaa saada sanottua. Toinen vaikea on Pyry.
tuliko jo...
Evert
Herman
Joakim
Mathias
Klaus/Claus
Alex
Lucas
Oscar
Peter
Patrick
Leonard
Vincent, joka on melko helppo kaikilla kielillä. Mutta sehän täällä olikin jo ehdotetuissa. Sopis hienosti Sebastianin veljelle ja olis miehekäs ja jopa vähän mahtipontinenkin ;o)
Yhdistäviä tekijöitä miksi sopii Sebastianin kanssa niin hyvin: yksi vierasperäinen kirjain, konsonantti alku ja loppu, kansainvälinen nimi, tuttu monella kielellä...
Kommentoisitko vähän jo ehdotettuja, että tietäs mistä pidät ja mistä et? :O) Näin vois tulla vielä lisää ehdotuksia?
Kiitos kaikille nimiehdotuksista, nyt vasta pääsen kommentoimaan kun kovasti tämä alku kahden kanssa on pistänyt kiireiseksi;)
Kommentointia:
Benedict, Konstantin, Aleksander- tosiaan, nämä on kyllä mahtipontisia, mutta pelkäisin että niistä keksittäisiin vain lempinimet eikä oikeaa nimeä koskaan käytettäisi
William, Samuel, Thomas, Oscar, Marius- minun suosikkejani jotka jostain syystä mieheni ei ole hyväksynyt:(
Florian, Tristan, Julian- Minun mielestäni vähän tyttömäisiä. Ja mieheni olisi ehdottomasti halunnut Tristanin!
Christopher, Daniel, Nikolas (anopin suosikki!), Oliver, Lucas, Aamos, Adrian, Rasmus, Mathias, Patrick, Benjamin, Klaus ja Alex kuuluvat kaikki jollain lailla lähipiiriin, ja vaikka kyseiset henkilöt varmasti olisivat vain otettuja jos ottaisimme heidän nimen käyttöön, niin itse en osaa mieltää omaa poikaamme toisen persoonalla käytettyyn nimeen!
Robert, Roland, Kasimir, Jonatan, Rafael, Joosua, Evert, Joakim, Herman, Leonard- En itse jostain syystä syty näihin nimiin.
Manuel ja Robin on ollut meillä mietinnässä. Näissä häiritsee vain se että onko Manuel liian espanjalainen ja Robin on kanadassa myös paljon tytön nimi. Ja tytöllä tämä Robin on "coolimpi" ja pojat jotka on Robineja on kuulemma vain häirikköjä:(
Elliot on uusi, minä tykkään, täytyy kysellä mieheltä...
Palaan vielä kommentoimaan noita suomalaisia nimiä erikseen...
Kiitos Abaco vielä näistä suomalaisista nimistä ja diftongi-selityksestä. Imankos he eivät osaa minun nimeänikään sanoa vaikka mielestäni tuiki tavallinen ja helppo!
Noissa suomalaisissa nimissä on paljon sellaisia nimiä jotka ehdottomasti muistuttavat jotain ihmistyyppiä ja siksi vaikeita, listassa oli myös isäni nimi;) Tuosta Ramista tuli kuitenkin mieleen muunnos Remi (Remy ranskankielinen) Se olisi suomalaisen kuuloinen ja Kanadassa he tietävät tuon nimen hyvin. Se tuntuu miehekkäältä mutta ei tosin mahtipontiselta...
Pistäkää vaan tulemaan ehdotuksia jos vielä löytyy, tai kommentoikaa Remiä ja Elliotia...
Kiitos vielä hurjasti kaikille!!!
Jos vaan Remi ois sopinut meidän sukunimeen, niin se olisi ollut vaihtoehtona meilläkin :) Elliotista en oikein tykkää. Se on liian pehmoinen ja täällä Suomessa se ainakin lyhentyisi helposti Elliksi :D
En ole lukenut tarkkaan muita ehdotuksia, mutta tässä pari, jotka mielestäni on ihania pojan nimiä ja sointuisivat Sebastianin kanssa:
Damian
Vincent
Ronan
Thomas
Kiitos vielä kaikille auttajille. Ollaan käytetty Remiä nyt jo kotioloissa ja paljastettu se joillekin sukulaisille hyvällä menestyksellä, joten kyllä se Remi taitaa tuosta meidän pikku paketista tulla! Ristiäiset ovat nyt sitten kolmen viikon päästä, katsotaan pysyykö sinne asti salassa;)
Benedict
Christopher
Daniel
Florian
Julian
Robert
Roland
Thomas