Sataa ja on niin kylmä ettå pitää kulkea pipo päässä kevytoppatakissa. Heinäkuussa! Oletteko nyt tyytyväisiä te jotka rukoiiite helteiden loppuvan?
No ei ole hellettä.
Ei pääse hame päällä istuskelemaan torikahvilaan. Ei uimarannalle bikineissä.
Kommentit (177)
Tällainen on Suomen kesä. Nauti siitä, että on raikasta tuulta ja puhdasta sadevettä. Kyllä aurinkokin paistelee.
Ihan shortsit ja t paita oli tänäänkin päällä kun töihin lähdin.
Rukoiltiin liikaa, vähempi olisi riittänyt !
Toppatakki ja pipa +15 asteessa? Ei uimaan +15 asteessa? Mitä? Tämähän on lämmin keli.
Miksi sinun pitäisi päästä esittelemään itseäsi bikineissä? Mikä tarve sinulla on siihen?
Ei ihme että suomalaiset syövät masennuslääkkeitä kuin leipää. Ensin palellaan koko kesä vesisateessa. Sitten palellaan syksy vesisateessa. Sitten tuleekin talvi ja lunta. Pimeää,kylmää,märkää.
Ei ihme että röökiä palaa ja masennuslääkeet hupenee.
Olisiko ilmaston lämenemisen torjunnassa menty jo vähän liiankin pitkälle? Suomihan on ollut etulinjassa torjumassa lämpenemistä, niin tietysti meillä myös kylmenee eniten ja nopeiten.
Olen tyytyväinen. Helle on aunuksesta. Vain va m m anaama pitää hiestä.
Nythän on ihana keli. Välillä tulee taas lämpimämpää, välillä vähän viileämpää kesäsäätä. Miksi pitäisi olla pakahduttava helle? Eihän silloin pysty kunnolla tekemään töitä, kun on koko ajan jano ja heikko olo. Toiset kun käyvät töissäkin.
Säätilassa ääri-ilmiöt yleistyy ja voimistuu. Matka pakkasesta helteeseen ja päinvastoin on nykyään lyhyempi kuin silloin vanhaan hyvään aikaan.
#ThoseWereTheDays #OnceUponATime
Nythän se vasta on optimikeli shortseille ja t-paidalle.
Olen samaa mieltä että nyt on jo liian kylmä! Parasta on puolipilvinen +19 kun tarkenee t-paidassa.
+13 ja kaatosade Ei ole kesäsää😡. Nahkatakkia ja farkkuja ehtii käyttää syksymälläkin.
Vierailija kirjoitti:
Ei ihme että suomalaiset syövät masennuslääkkeitä kuin leipää. Ensin palellaan koko kesä vesisateessa. Sitten palellaan syksy vesisateessa. Sitten tuleekin talvi ja lunta. Pimeää,kylmää,märkää.
Ei ihme että röökiä palaa ja masennuslääkeet hupenee.
En minä masennu säästä. Enkä kylmästä säästä ainakaan.
No herttinen. Jos 15-17C sinä tarvitset pipon ja takin, et tule selviämään talvesta. Ihan tänään lähdin shortsit jalassa töihin klo 6. No muutenkin pidän talvesta joten kynnykseni on vähän korkeampi.
Vierailija kirjoitti:
Olen tyytyväinen. Helle on aunuksesta. Vain va m m anaama pitää hiestä.
Jätetään nyt luovutettu Karjala tämän aiheen ulkopuolelle.
Olen viimeisillään raskaana, joten kyllä, nämä viileät kelit ovat erittäin tervetulleet!
Ihan ku sillä rukoilulla vois jotenki vaikuttaa säähän.. :D