Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka paljon on tyypillinen ruokakauppalaskusi?

Vierailija
01.07.2023 |

+perhekoko ja kuinka usein käytte kaupassa?

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastaisitko ensin itse kysymykseesi?

Vierailija
2/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

4 - 5 syöjää, 50 € plusmiinus 20 €, 2 x viikko

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vastaisitko ensin itse kysymykseesi?

Miksi?.

Vierailija
4/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi aikuista ja kissa, tavallinen ruokakauppalasku on noin 30 e, kaupassa käymme tarpeen mukaan. Jos kissa tarvitsee raksuja, emme osta niitä ruokakaupasta. Kostean muonan ja jauhelihan kyllä.

Vierailija
5/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

5-kymppiä kerta/2 hlöä. 3-4/vko.

Vierailija
6/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vastaisitko ensin itse kysymykseesi?

Ap:n ei kannata koskaan vastata omaan kysymykseen kun keskustelu menee hänen tapansa arvosteluun. eri

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä, saan halutessani vain kuitin. Kaipa lasku olisi sen 24 % enemmän alvin kanssa, joten ehkä jotain luokkaa 62 €/kerta.

Vierailija
8/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

En tiedä, saan halutessani vain kuitin. Kaipa lasku olisi sen 24 % enemmän alvin kanssa, joten ehkä jotain luokkaa 62 €/kerta.

+ laskutuslisä muutaman euron.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilaan kerran kahdessa viikossa kotiin, noin 200e/kerta. Lisäksi joskus jotain pieniä ostoksia lähikaupasta. 2 henkilöä ja kissa, kissan märkäruuat kuuluu noihin tilauksiin, raksut ei.

Vierailija
10/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vastaisitko ensin itse kysymykseesi?

Miksi?.

Koska minua kiinnostaa aloittajan vastaus omaan kysymykseensä ihan yhtä paljon kuin aloittajaa muiden vastaukset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

5-kymppiä menee joka kerta, onpa niitä ostoksia tai ei kummoisestikaan. Ollaan monesti kumppanin kanssa ihmetelty tätä.

Vierailija
12/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos käyn kyläkaupassa, ostokset ovat tyypillisesti 20-60 euroa. Siellä käyn 1-3 kertaa viikossa.

Kaupungissa käyn n. 2 kertaa/kk, ja kerralla ostan 150-400 euron edestä ruokaa. Vähän riippuu tilanteesta.

Muonavahvuus on 6-7 ihmistä. Kaikki yli 10 vuotiaita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu, ostanko vain peruselintarvikkeita vai onko listalla myös hygieniatuotteita yms. harvemmin ostettavaa. Käyn kaupassa n. 4 krt/vk, yleensä ostokset maksavat 4-12 euroa. 

Vierailija
14/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

130€/5 päivää/2+teini

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

200e/vko ja kerran viikossa käydään kaupassa. Sis vessapaperit, pesuaineet, shampoot ja hammastahnat. 4hlö

Vierailija
16/16 |
01.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soolona n. 120€ viikon ruuista. Toki vaihtelee. Välillä tilaan ostokset suoraan kotiin, välillä käyn itse 1-3 kertaa viikossa. Riippuu fiiliksestä, kelistä, vuodenajasta, aikataulusta. 

Varmaan kuluista voi päätellä, etten juurikaan katsele hintoja ja yritän syödä terveellisesti. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kolme