Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pelottaa tavata tuttuja pitkästä aikaa kun olen lihonut

Vierailija
27.06.2023 |

Vielä ennen koronaa pyöräilin 20 km työmatkoja 5:nä päivänä viikossa, kävin salilla 6:na päivänä viikossa ja treenasin personal trainerin kanssa.

No, korona-aikana sitten vain lässähti kotiin etätöihin ja senkään jälkeen en ole saanut itseäni motivoitua samaan treenausrytmiin kun elämässä on ollut aika paljon kaikenlaista, jonka lisäksi etätyöt ovat jatkuneet.

Nyt kesällä monet haluavat tavata, siis sellaiset kaukaisemmat tutut joita en ole tavannut useampaan vuoteen ennen noita koronavuosia ja tätä läskistymistä. Ja hitto kun nolottaa ja pelottaa, että jos he ovat ihan järkyttyneitä ulkonäöstäni!

Toki olen hankkiutumassa taas parempaan kuntoon, se on yksi kesän projekteista, mutta se ei tapahdu sekunnissa. Pari kaveria on jo vähän loukkaantunut, kun olen kesäkuun ajan keksinyt tekosyitä olla tapaamatta.

Ja mielelläni siis heitä tapaan, pelottaa vain tosiaan jos he ovat tosi järkyttyneitä nähdessään liikakiloni.

Enpä tiedä, mitä tällä avauksella haen. Vertaistukea ehkä? Yhdelle jo sanoin sitten ihan rehellisesti, että nolottaa tavata ihmisiä kun olen niin läski ja hän oli sitä mieltä, että ei sillä tietysti mitään väliä ole. Mutta pelkään vain sitä hetkeä kun he näkevät minut useamman vuoden jälkeen ja jos heidän kasvoiltaan näkee järkytyksen ennenkuin ehtivät sitä peittää. Yksikin kutsui minut nyt veneilemään, niin en todellakaan kehtaa näyttäytyä bikineissä.

Ja varmaan saan haukkuja siitä, että olen pinnallinen, mutta en vain pidä omasta ulkonäöstäni ja olostani tällä hetkellä, sillä minulle urheilullisuus oli eniten tapa nauttia elämästä ja nyt minusta todella näkyy, että en ole ollut urheilullinen useampaan vuoteen enkä muutenkaan pitänyt ulkonäöstäni huolta koska elämässä on ollut melkoisesti vaikeuksia.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oliko personal trainerista hyötyä?

Vierailija
2/4 |
27.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Oliko personal trainerista hyötyä?

Oli muuten ihan mielettömästi. Tosin niissäkin varmaan eroja mutta itselläni oli huippuhyvä, koulutus Vierumäen urheiluopistosta, siis se parin vuoden koulutus, eli ei ollut vain jonkun parin viikon kurssin käynyt. Myös entinen ammattiurheilija, joten todella oli ammattitaitoinen. Paransi ihan mielettömästi tekniikkaani eri liikkeissa, piti kuntoilun kiinnostavana kun teki minulle aina viikko-ohjelmat jotka sisälsivät myös kaiken meidän tapaamisten ulkopuolisen liikunnan, seurasi ruokapäiväkirjaa ja teki ihan mielettömän hyviä, tehokkaita ja monipuolisia treeniohjelmia joka kerralle kun tapasimme. Oli myös tosi motivoiva, eli kun menin salille PT:n tapaamiseen ryytyneenä työpäivän jälkeen niin tsemppasi ihan eri tasolle treeneissä.

Toki tiedän että näissä on eroja, mutta tuo PT oli ihan 10+. Tosin sittemmin perusti oman kuntosalinsa joka keskittyy crossfittiin, mikä ei ole ihan minulle (kävin siellä hänen treeneissään pari kertaa mutta ei ollut minun juttuni). Nyt PT:n treeneihin ei vain ole varaa, koska kallistahan se on. Joten pitää ihan itse motivoida itsensä. Ja pystyn kyllä tekemään sen, mutta noiden kertyneiden kilojen ja rapakunnon karistaminen vain vaatii aikaa - ja tahdonvoimaa, kun tekee mieli itkeä kun on niin surkeassa kunnossa verrattuna entiseen. Mutta joo, jos vain olisi rahaa niin todellakin palkkaisin PT:n, tosin katsoisin tarkkaan koulutuksen.

- ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tosi ystävistä on kyse niin luulisi että heidän kanssaan voisi olla oma itsensä.

Päinvastoin kannustaisivat sun uudella liikunnallisella tiellä.

Ole armollinen itsellesi ja ota se aika minkä se uusi valinta vie.

Tsemppiä 😀

Vierailija
4/4 |
27.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmetyttää miten paljon haukutaan etätöitä. Tykkäsin niistä aivan valtavasti, mutta työnantajani ei. Etätyötä haluavat ovat johdon mukaan huonompia työntekijöitä ja etätyötä stigmatisoidaan voimaakkaasti. Hoetaan, että "fyysiset kokoukset ovat niiin tärkeitä". Ei minulla periaatteesa ole mitään fyysisiä kokouksia vastaan, mutta jos ne olisi niin ehdottomia, niin miten tällainenkin palsta pysyy pystyssä? Ja aika elävästi täällä menee, kuinkahan monta viestiä tänne tulee päivässä?

Ja miksi sinulla etätyöt jatkuvat, jos et niistä tykkää? Kai toimistoon saa mennä, jos haluaa?