Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

2-tyypin diabetes ja raskautta yrittämässä

07.12.2006 |

Itselläni tosi lievä 2-tyypin diabetes, mutta ylipainon takia syön siihen metformin-tabletteja. Pitäisikö ne jättää toistaiseksi pois, kun yrittää raskautta?



Voin ihan mainiosti, kunhan en pistele poskeen sokeria sisältäviä tuotteita.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
08.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaverillani oli 2-tyypin diabetes ja runsaasti ylipainoa, hän tuli yllättäen raskaaksi ja katsoi lääkärin kanssa tarvittavan lääkityksen. Jos et halua mennä lääkäriin, voit aina soittaa terveydenhoitajallsei ja kysyä a siaa. hän voi puhua lääkärin kanssa ja soittaa sinulle takaisin. Mutta kaikki lääkitys raskauden aikana kannattaa aina suunnitella lääkärin kanssa yhteistyössä. Sama varmasti pätee aikaa ennen raskaaksitulemista, koska jotkut lääkkeet saattavat rasittaa elimistöä niin, että raskaaksi tulo on hankalaa. Alkiollehan lääkkeiden ei tiedetä aiheuttavan haittaa ennen kuin tiedät olevasi raskaana, eli n viikolta 5-6.



Sitten vielä triviaa, eli jos odotata Helsingissä, Naistenklinikalla on tosi ammattilaisia jotka seuraavat kaikkia riskiraskauksia, mm diabeetikoiden. Siellä ei piikitellä painosta ymv, ainakaa kaverini ei koskaan saanut muuta kuin hyvää kohtelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla