Jos irtisanomisen jälkeen ei heti onnistu saamaan töitä, miten selitän miksi lopetin työssä?
Eli työnantaja irtisanoi minut, ja minulla on onneksi vielä aikaa hakea uutta työtä. Mutta jos kävisi niin kurjasti, etten saa uutta työtä ennen kuin irtisanomisaikani päättyy, niin mitä keksisin haastattelussa selitykseksi?
Voisin tietysti irtisanoutua itse 1 kk irtisanomisajalla siten, että työsuhteeni tulisi päättymään juuri ennen sitä todellista, tai siis alkuperäistä, irtisanomisaikaa, niin silloin olisin tosiaan lähtenyt itse. Karenssi kuulemma tulee nimittäin joka tapauksessa, koska syy on työntekijän henkilöön liittyvä syy (siis voidaan katsoa työntekijän itsensä aiheuttamaksi).
Auttakaa, olkaa kiltti, pelko että joudun tuohon tilanteeseen, on koko ajan takaraivossa ja estää minua rentoutumasta ja keskittymästä rauhassa työnhakuun. Itseluottamukseni myös on nollissa.
Kommentit (25)
Sano että työsuhteesi päättyi. Ei niiden tarvi tietää, että työsuhde ei ollut määräaikainen.
Vierailija kirjoitti:
Sano että työsuhteesi päättyi. Ei niiden tarvi tietää, että työsuhde ei ollut määräaikainen.
Tämä on aika pitkä työsuhde... tosin tässä toimipaikassa noin 3,5 vuotta, työnantajayritys on ollut kuitenkin sama. :(
Ap
Pyörittänyt omaa bisnistä eli liikemis tai -nainen. Saa sitä omia kamojaan myydä tappiolla tai voitolla oli töissä tai ei.
Jos olet pätevä ja hyvä hakija, ei CV:n tarvitse olla 100-% katkeamaton. Vaivaako sinua ehkä irtisanomisesi syy, jolloin ensisijaista olisi saada mielesi siltä osin rauhoittumaan?
Kyllä sinä korvaukset saat. Eivät ne työkkärin tädin omasta pussista mene.
Sanot että olit vanhempasi omaishoitaja väliaikaisesti sairauden vuoksi
Kos koko kylä ei tunne vanhempiasi ja maine ei ole paikkakunnan vireelein
Lähipiirissä ihmisiä ollut työttömänä (alle vuosi) ja ei kyllä ole ollut minkäänlaista ongelmaa aukosta CV:ssä. Mieheltäni ei edes haastattelussa kysytty miksi oli ollut 5 kk työttömänä. Miestäni alkoi kyllä 3kk työttömänä olon jälkeen stressaamaan työttömyys todella paljon. Taloudellisesti meillä ei ollut hätää vaikka työttömyys olisi pitkittynyt.
Irtisanotuksi tuleminen on ikävä kokemus, mutta tästä voi tulla oikeasti jotain hyvää. Mieheni ja siskoni ovat nyt ainakin paljon paremmissa työpaikoissa, kuin mistä heidät irtisanottiin.
Mistä uusi työnantaja tietää, että syy oli sinussa, eikä "tuotannollisissa ja taloudellisissa syissä? Työtodistukseenkaan ei lain mukaan saa kirjoittaa mitään negatiivista, joten siinä lukee vain, milloin työsuhteesi on päättynyt.
Tosin kannustan hakemaan kiireesti uusia töitä. Pitkittynyt työttömyys tutkitusti vaikeuttaa työllistymistä. Ja ainahan voit kiireesti alkaa opiskelemaan jotain, mikä saa sinut näyttämään aktiiviselta työntanjajien silmissä.
Jos heittäytyy juopoksi vaikeuttaa. Raittiille ei mitään merkitystä.
Saitko potkut jostain nolosta syystä?
Sano että olit jumissa kannustinloukussa 400 päivää.
Aloita jokin projekti vapaaehtoistoiminnassa - pienenkin tehtävän saa kuulostamaan isolta ja vaativalta.
Samalla saatat oikeasti saada mmielenkiintoisen uuden harrastuksen.
no kerrot sen syyn, miksi lopetit, totuus on aina paras, vielä järkevämpää olisi ensin etsiä se uusi työpaikka ja sitten vasta irtisanoutua
Ihmistä ei voi irtisanoa kuin tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Miksi valehteleisit siitä? Eihän se sinusta johdu.
Sensijaan jos työsuhde on PURETTU esimerkiksi siksi, että olet toiminut työnantajasi vahingoksi, rikkonut työntantajan selvää määräystä tai käyttäytynyt sopimattomasti tai laittomasti, sinulla on ongelma.
Valehtelu ei kannata koskaan. siitä jää aina kiinni ja luottamus on mennyt.
Halusit opiskella. Keksit vielä sellaisen mitä ei tarvitse koskaan todistella Tai sitten sellainen taito minkä jo osaat esim soittaa instrumenttia.
Sano että halusit pitää vähän lomaa tässä välissä. Ei kannata panikoida asiaa mikä ei välttämättä tule edes esiin työhaastattelussa. Ainakin opettelet kuittaamaan sen jollain ympäripyöreällä ja siirryt seuraavaan aiheeseen.
No et tietenkään irtisano itseäsi, jos työnantajasi on jo sinut irtisanonut. Kuten sanoit, sitten se syy muuttuu ainakin TE-toimiston mielessä: työnantajan irtisanoessa syy on tuotannollinen ja/tai taloudellinen, mutta jos itse irtisanoudut, niin se on sinun halusi lopettaa.
Tässä maailmassa hyvin usea on joutunut irtisanotuksi tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Myöskin hyvin usea ei ehdi saada uutta työtä irtisanomisaikanaan, vaikka siis olisikin kyse puolen vuoden irtisanomisajasta, mikä pitkien työsuhteiden päättyessä tulee. Uudelle työnantajalle syyksi riittää "toimipiste lopetettiin kokonaan" / "työtehtäväni lopetettiin kokonaan" / "työt järjesteltiin uudelleen eikä niitä enää riittänyt kaikille" tms, mikä sitten lieneekin se syy näihin irtisanomisiin.
Vierailija kirjoitti:
Ihmistä ei voi irtisanoa kuin tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Miksi valehteleisit siitä? Eihän se sinusta johdu.
Sensijaan jos työsuhde on PURETTU esimerkiksi siksi, että olet toiminut työnantajasi vahingoksi, rikkonut työntantajan selvää määräystä tai käyttäytynyt sopimattomasti tai laittomasti, sinulla on ongelma.
Valehtelu ei kannata koskaan. siitä jää aina kiinni ja luottamus on mennyt.
Kyllä minut irtisanottiin. Syynä sen ja sen pykälän mukaisesti työntekijän henkilöön liittyvät irtisanomisperusteet. Työsuhdettani EI purettu, sillä purkuperusteet eivät kuulemma täyttyneet. Silloinhan olisin joutunut lähtemään heti. Minulla on 6 kk:n irtisanomisaika, joka siis juoksee koko ajan. Nyt vaan pitäisi löytää uusi työ, ja toivoisin tietenkin löytäväni sellaisen johon ihan oikeasti haluaisin hakea.
Ap
nosto