Kahden pankin asiakas?
Onko mitään järkeä tällaisessa?
Sain asuntolainan pankista X, mutta olen koko elämäni ollut pankin Y asiakas.
Ensin ajattelin, että ok, siirrän kaikki raha-asiani nyt pankkiin X, joka asuntolainankin myönsi, mutta nyt tuntuukin aivan hemmetinmoiselta urakalta siirtää kaikki suoraveloitukset, e-laskut, kortit, mobile pay jne sinne puhumattakaan niistä kaikista tahoista, joille vuosikymmenten aikana olen antanut tilinumeroni. En ainakaan uskaltaisi missään tapauksessa lopettaa tiliä kokonaan pankissa Y. Lisäksi tämän asuntolainapankin verkkopankki tuntuu kömpelömmältä käyttää ja pitäisi opetella ulkoa kaikki käyttäjätunnukset taas. Ei vaan jaksaisi.
Onko muita samassa tilanteessa? Onko tässä mitään järkeä?
Kommentit (9)
Pidä molemmat. Ja kortit molempiin. Ja saldoa molemmissa.
Ei tule ongelmaa käteisen kanssa jos tietoliikenneverkot takkuaa.
Minulla kolmessa pankissa tilit.
Kolmannesta tulee paperikarhu postissa pari kertaa vuodessa. Tilinhoitomaksuista. Olen tunnukset unohtanut.
Kannattaa olla parissa pankissa/pankkiryhmässä. Ihan vaan kaikkien häiriöiden varalta.
Miksi edes mietit siirtoa? Minä ihmettelisin, mitä järkeä on siirtää päivittäisasiointi eri pankkiin jonkun lainan takia.
Mulla on Nordea, olen siellä Premium-asiakas, joten en maksa juurikaan asioinnista. Lainat on kuitenkin OP:ssä, joka palvelee paremmin ja on pankkina vahvin. Eli korkosuojaus ei katkea vaikka tulisi pankkikriisi (Suomen pankit ovat kaikki aika vahvoja siinä mielessä).
En maksa asioinnista OP:ssäkään, koska saan lainoja vastaan niin paljon bonusta.
Molemmissa on arvo-osuustilejä.
Olen enemmän kuin tyytyväinen, koska näin mulla on kolmen pankin kortit, jos jotain sattuu (S-pankki on se 3.s).
Kiitos! Nää vastaukset valaisi. Jaksan kahden pankin taktiikalla.
siis jaTkan kahden pankin taktiikalla. AP
Mikä tuossa on ongelma..minulla on asiakkuus viidessä pankissa
Olen neljän pankin asiakas, joissa tilejä on yhteensä kahdeksan. Per pankki talletussuojan piiriin kuuluu sitten enintään 100 000 euroa.
Parempi pitää tili useammassa pankissa ..ei sitä tiedä mikä pankki kaatuu ja rahat vain yhdessä pankissa
No ei se nyt ihan hirveä vaiva ole siirtää suoraveloituksia ja e-laskuja :D Siihen uuteen verkkopankkiinkin totut varmaan viikossa. Yleensä kun asuntolainan saa, pitää omat palkkatulot tulla sen pankin tilille. Paljon hankalampaa sulla on pitkässä juoksussa aina käydä siirtämässä palkkarahat toiseen pankkiin.