Voiko juoksulenkillä käydä joka päivä, vai olisiko parempi, että vain esim. joka toinen päivä?
Kommentit (26)
Itsellä ainakin jalat kipeytyisivät/väsyisivät liikaa että se olisi jokapäiväistä.
Kuuntele kehoasi ja älä treenaa väsyneitä/kipeytyneitä lihaksia.
Käyn joka päivä 20 km pyörälenkillä. Viime syksynä lihoin 10 kg mutta nyt olen jo laihtunut sen 10 kg koska aloin käymään pyörälenkeillä. Olen myös jättänyt karkin syöminen joka oli syy lihomiseen.
Kehoa kuunnellen kannattaa mennä. Jos kroppa kestää niin hyvin voi juosta joka päivä. Jos tuntuu siltä, että ei vaan jaksa niin pidä lepopäiviä. Ei ole mitään järkeä ajaa kehoa piippuun, jos kroppa alkaa ilmoittamaan, että nyt on liikaa.
Vierailija kirjoitti:
Ruokavalio, liikunta ja LEPO.
Juuri näin, lihakset kehittyy levossa.
Googleta superkompensaatio.
Yleensä kannattaa treenata useamman kerran sarjoissa ja sitten lepo väliin. Ja erikseen voi rytmittää juoksulenkkiä, kestävyys- ja vauhtikestävyyslenkkiä ja voimaharjoittelua. Jollet halua maksaa personal trainerille yksilöllisestä harjoitusohjelmasta, niin googleta valmiita juoksuohjelmia.
Joka päivä sama treeni on aika yksipuolista. Palautuspäivä tarvitaan ja silloin voi harrastaa muuta liikuntaa vaikka joogaa-
Mietin, että et ole varmaan kovin innokas urheilija kun tätä kysyt täällä? Jos tietotaito on tuossa luokassa vielä niin kannattaa joka toinen päivä hölkätä ja joka toinen päivä tehdä muuta urheilua. Tuohan menee jo todella yksipuoliseksi treeniksi ja et saa siitä parin kuukauden päästä enää mitään. Sulla on pahimmassa tapauksessa rasitusmurtuma jaloissa ja olet aivan loppu. Siihen jää sitten hölkätkin. Missä vaiheessa teet hölkkää tukevaa lihaskuntoa?
Kuuntele kroppaa. Jos olo tuntuu siltä, että hyvin voisi vetää lenkin, niin anna palaa.
Käytännössä tälleen 50 lähestyvänä pystyn vetämään koviakin aerobisia treenejä perättäisinä päivinä, lihastreenin jälkeen tarvii lepopäivän, kaksikin jos oikein riehuu.
Näin keski-ikäisenä naisena sanoisin ettei pidä juosta olleenkaan. Lonkkia ja polvia saa hyllystä, mutta nilkkoja ei.
Kannattaa muistaa, että kunto kasvaa levossa. Harjoittelu antaa elimistölle impulsseja, jotka saavat sen tekemään kuntoa kasvattavia muutoksia, mutta jos lepoa ei ole tarpeeksi, kunto ei kasva.
Mikä sitten on sopiva määrä, riippuu taustasta. Jos olet aloittelemassa juoksuharrastusta, kannattaa ehdottomasti aloittaa korkeintaan kolmella juoksulenkillä viikossa. Muuten on korkea riski siihen, että tulee rasitusvammoja ja koko harrastus loppuu. Parina muuna päivänä viikossa voi kyllä harrastaa jotain muuta liikuntalajia, joka ei rasita jalkoja yhtä paljon.
Tottuneempi juoksija voi tehdä juoksulenkin 4-5 kertaa viikossa. Kilpaurheilijat harjoittelevat usein kuutena päivänä viikosss ja pitävät yhden lepopäivän.
Puolimaratoonari.
Joka päivä kannattaa käydä. Salilla juoksin juoksumatolla eka 5 minsaa, sitten taukoa ja taas 5 minuuttia. Kunto siinä kasvoi ja jotain 3 kuukauden päästä jaksoin juosta jo 20 minuuttia putkeen ja painokin putosi 10 kg. Juoksin aina vähän aikaa kerralla ja lisäsin sitten pikkuhiljaa matkaa. Lopulta jaksoin juosta tunninkin putkeen kun olin yli puoli vuotta harjoitellut.
Ei välttämättä joka päivä mutta ei välttämättä myöskään joka toinen päivä. Varmaan sellaiset pari vapaapäivää olisi hyvä pitää sekä vaihdella lenkin pituutta ja vauhtia ja mahdollisesti harrastaa välillä myös muuta liikuntaa.
Ei ehkä kannata. Saat paikat kipeäksi aika nopeaa.
Kuormituksesta kiinni. Itsellä juoksupäiviä kertyy kuukaudessa 25 molemmin puolin.
Vierailija kirjoitti:
Joka päivä sama treeni on aika yksipuolista. Palautuspäivä tarvitaan ja silloin voi harrastaa muuta liikuntaa vaikka joogaa-
Jokapäiväinen pesu samalla hammastahnalla on aika yksipuolista. Kannattaisi vaihtaa ainakin harjan merkkia ja mallia välillä. Ja tahnoissa käyttää vaikka joka toinen päivä toista merkkiä ja loppuviikosta hemmotella oikein namilla tahnalla.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Joka päivä sama treeni on aika yksipuolista. Palautuspäivä tarvitaan ja silloin voi harrastaa muuta liikuntaa vaikka joogaa-
Jokapäiväinen pesu samalla hammastahnalla on aika yksipuolista. Kannattaisi vaihtaa ainakin harjan merkkia ja mallia välillä. Ja tahnoissa käyttää vaikka joka toinen päivä toista merkkiä ja loppuviikosta hemmotella oikein namilla tahnalla.
Tämä on täysin eri asia, koska normaalilla ihmisellä sama hammastahna ja -harja puhdistaa tarpeeksi hyvin, vaikka merkkiä ei vaihda välillä. Sen sijaan hyvässä kunnossa on monia erilaisia osa-alueita, ja liian yksipuolinen harjoittelu kehittää niistä vain pientä osaa. Juoksuharjoittelussa on tärkeää tehdä tarpeeksi erilaisia lenkkejä (vaihdella nopeutta ja matkaa), mutta pelkän juoksemisen lisäksi olisi hyvä olla harjoittelua, joka kehittää monipuolisemmin lihaskuntoa.
Riippuu. Tavoitteista ja muista aktivititeeteista, unesta, ajasta, sairauksista jos niitä on, lääkityksistä, ruokailuista, elämäntilanteesta, näin muutamia mainitakseni.
Ei tarvitse olla edes aloittelijalla, jos on jotain pohjaa ja kuormitus pysyy kurissa.
Tarvitsee jos juoksu on ylimääräinen stressi jo valmiiksi ylikuormittuneelle keholle ja mielelle.
Kokonaiskuormitus ratkaisee jos palautumista halutaan pohtia. Stressi istumatyöstä vaikuttaa palautumiseen ja jo yksikin huonosti nukuttu yö voi parhaimmillaan vaikuttaa palautumista heikentävästi. Kannattaa siis tuntea itseään. Absoluuttista rajaa on hankala sanoa, koska esim. itsellä 0h/yö tai 8h/yö voivat molemmat olla alla huonolle lenkille eli suunnilleen suojuoksulta tuntuvalle kettumaiselle laahustamiselle.
Jos sinulla ei ole elimistössä ja päässä hyviä muistikuvia tämänkaltaisesta liikunnasta, jo siinä voi kestää että elimistö oppii kokemaan sen nautintona.
Jos itsellä on yhtään taukoa liikunnasta, siinä kestää yleensä n. 2vko että näkee selvemmin mielialahyötyä. Nautintoa voi kokea jo ekasta lenkistä, mutta se on eri tunne kuin ne muut hyödyt. Palautumisessa sama kuvio.
Jos aloittelet, saatat välttyä vaikka penikkataudilta ihan vain ennakoimalla ja suunnittelulla. Särkylääkettä olen joskus käyttänyt ennakoivasti, jos on tuntunut epävarmalta.
Jos kävelet jo valmiiksi, olet eri asemassa kuin joku, jolla on pelkkää autoilua takana ja etätyö ruoan kotiinkuljetuksineen. Lyhyesti aluksi, ellei sun jaloille tule nyt mitään vastaavaa liikettä.
Penikat iski mulla alussa jo suunnilleen parista kilometristä, kun olin aidosti sohvaperuna ilman juuri mitään liikunnallista (kauppamatka meni pyörällä ja oli lyhyt). Ei edes taaperoiden perässä juoksua tai vastaavaa.
Muista myös arkikenkäsi. Korkkareilla tepsuttelu ja juoksu siihen päälle tuo eri lopputuloksen kuin matalat kengät ja juoksu.
Riippuu iästä, kunnosta , lenkin pituudesta. Minä kävelen - en joka päivä noin 10 km.