Kasvisruokia, jotka maistuu sekasyöjillekin
Listatkaa tähän parhaita kasvisruokia respteineen, mitkä maistuu kaikille- siis myös perheen sekasyöjille ja lapsillekin.
En ole itse vegaani, eikä minua haittaa jos ruuassa on esim maitotuotteita tai kananmunaa, kaipaan vinkkejä kasvispainotteiseen arkiruokailuun.
Käytän täysviljatuotteita ja haluan lisätä koko perheen kasvisten käyttöä. Askel kerrallaan terveyttä kohti.
Kommentit (96)
Hernerouhepihvit oli huippuja työpaikan ruokalassa! Tekis mieli itsekin tehdä, hyviä kermaviilikastikkeen kanssa. En ole vaan vielä saanut aikaiseksi.
T. Seksyöjä
Teini-ikäiset rakastavat pinaattilettuja eivätkä tajua, että ne ovat kasvisruokaa 🤣
Se italialainen munakoiso-parmesaanivuoka.
Maailman paras kasvislasagne: https://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/ruoka/kokkaus/vau-mika-kasvisla…
Linssikeitto https://www.k-ruoka.fi/reseptit/linssikeitto
Minusta tuo resepti on överi. Itse laitan vaan sipulia, valkosipulia ja purkin tomaattimurskaa, hyvää tulee silläkin. Mausteeksi suolaa, mustapippuria ja juustokuminaa. Toki jos haluaa noin montaa eri ainesosaa käyttää, niin varmasti tulee vielä parempaa.
Vierailija kirjoitti:
Pottumuusi ja käristetty pekoni.
Pitääkö sitä typeryyttään oikein kirkossa kuuluttaa?
Linssikeitto johon lisätään maapähkinävoita.
Mikä tahansa hyvin tehty kasvisruoka? Sekasyöjähän tarkoittaa sitä, että ihminen syö myös kasvisruokaa.
Soijabolognese:
Soijabolognese: https://www.hs.fi/ruoka/reseptit/art-2000008474612.html?share=847096a98…
Jos perheessäsi on sekasyöjiä, heidän ruokavalioonsa kuuluu jo valmiiksi kasvisruokia. Eri asia sitten, jos ovat lihansyöjiä, jotka syövät pelkkää lihaa.
Teet vain ihan normaalisti ruokaa ilman lihaa etkä mainosta sitä erikseen kasvisruokana. Sillä tavalla ei tule mitään asenteellisia "hyi, en syö kasvisruokaa" kommentteja.
Kasvisruoka, eli ruoka jossa ei ole LIHAA, vai vegaaniruoka, jossa ei ole mitään eläinperäistä?
Vierailija kirjoitti:
Kasvisruoka, eli ruoka jossa ei ole LIHAA, vai vegaaniruoka, jossa ei ole mitään eläinperäistä?
Kysy äidiltäsi, mitä aloituksessa lukee. Selkeästi et itse osaa lukea.
Vierailija kirjoitti:
Kasvisruoka, eli ruoka jossa ei ole LIHAA, vai vegaaniruoka, jossa ei ole mitään eläinperäistä?
En ole itse vegaani, eikä minua haittaa jos ruuassa on esim maitotuotteita tai kananmunaa
Mitäpä luulet?
Vierailija kirjoitti:
Kasvisruoka, eli ruoka jossa ei ole LIHAA, vai vegaaniruoka, jossa ei ole mitään eläinperäistä?
Lue otsikon ensimmäinen sana.
Sekasyöjillä on monenlaisia makumieltymiksiä, se mikä maistuu yhdelle ei maistu toiselle. Eli mitään pätevää listaa ei voi laatia
Olen sekasyöjä ja 99% syömistäni ruuista on kasvisruokia. Se ei kuitenkaan tarkoita, että ne maistuisivat kaikille sekasyöjille.
Tomaattikeitto raejuustolla yrteillä ja leivänpaloilla.
Kasvisminestronekeitto.
Pinaattiletut ja keitto.
Kasvissosekeitot.
Intialainen curry säilyke/kuivatuilla pavuilla, juureksilla,kasviksilla ja riisillä. (naanleipä)
Pinaattiletut (myös nokkosesta, vuohenputkesta tms villiyrtistä). Pinaattikeitto.
Chili sin carne joko ilman tai kasviproteiinin kanssa (pavutkin riittää).
Erilaiset kasvispihvit, falafelit.
Kesäkurpitsafrittersit eli kesäkurpitsaletut.
Kasvismunakkaat, kasvispizza (sienipizza).