Matemaattisesti lahjakkaat, ovat usein myös taiteellisia ja luovia.
Kommentit (7)
Paskan marjat on :DD Mä voin sanoa itseäni luovaksi ja taiteelliseksi (omaan piirrustustaidon ja jatkuvastihan noita ideoita pörrää päässä) mut matemaattisen lahjakas mä oon ehkä eniten siltä osin että tiedän paljon 5 x 5 ja 10 x 10 on.
Kyllä kai. Mutta myös niinpäin omalla kohdallani että olen luova, taiteellisesti lahjakas. Matematiikassa surkea, keskiverto....? pinnistelemällä voisin olla hyvä mutta ei ole sen väärti koska en nimenomaan ole lahjakas siinä.
Satutko AP olemaan matemaattisesti lahjakas?
Voihan se olla, että matemaattinen lahjakkuus vaatii jonkinlaista luovuutta. Mutta luovuus ei vaadi matemaattista lahjakkuutta
Usein? Löytyykö tilastotietoa väitteen tueksi?
Tässä asiassahan ihmisiä on neljänlaisia:
- vain taiteellisesti lahjakkaita
- vain matemaattisesti lahjakkaita
- taiteellisesti JA matemaattisesti lahjakkaita
- taiteellisesti ja matemaattisesti lahjattomia
Tuskinpa kenelläkään on heittää faktatietoa näiden prosenttiosuuksista. Mutuna väitän, että tuo viimeinen ryhmä, ns. tavikset, on suurin.
Pätee ainakin kohdallani.