Espoolainen. Kuinka usein käyt Helsingissä ja miksi?
Itse en ole käynyt kolmeen vuoteen. Silloin jouduin työn takia piipahtamaan.
Kommentit (27)
Noin 3 kertaa viikossa, joskus useammin. Työpaikka on Helsingissä, mutta teen osittain etätöitä. En viihdy yhtään Espoossa, ainoa hyvä asia on valoisa uudehko asunto.f
Jokaisena arkipäivänä poislukien loma-ajat.
Viimeksi taisin käydä tuttavan luona viime kesänä.
Käyn harvoin siellä. Viimeksi kävin mammografiassa.
En oikeastaan ikinä, ei ole koskaan tarvetta tai syytä mennä, ystävät ja sukulaisetkin asuu Espoossa.
jokusen kerran vuodessa, yleensä töiden takia, välillä menen myös Tennispalatsiin leffaan, kun siellä on vähän laajempi valikoima päivänäytöksiä kun Espoon puolella, toki koronan jälkeen pompanneet lippuhinnat ovat karsineet sitäkin. Muuten tulee aika lailla 10 km säteellä kotoa pyöritty, etätöitä pääosin ja lähikaupasta/kauppakeskuksista saa melkein kaiken, loput sitten netistä. Hyvä ulkoilumahdollisuudet alkaa kotiovelta.
Ehkä 1-3 kertaa vuodessa. Ei ole syytä mennä, kun kaikki palvelut saa Espoosta. Enkä pidä nyky-Helsingistä.
Esimerkiksi oopperaa ja balettia varten pitää lähteä Helsinkiin. Varmaan kuukausittain käyn.
Ei täältä slummista viitsi lähteä sivistykseen.
Käyn vain silloin kun menemme kaverien kanssa yöelämään. Helsinki on muuttunut hirveäksi mutta toisaalta niin on Espookin. Minä en ole tätä dystopiaa omalta osaltani mahdollistanut. Muutan kyllä keskiuudellemaalle heti kun lapset kasvavat yli parikymppisiksi. Pk-seutu oli mielestäni hieno paikka parikymmentä vuotta sitten opiskelijalle vaikkakin kampin keskuksen puuttuminen teki espoolaisten elämästä siihen aikaan hieman ankeaa.
Suhteellisen harvoin tulee käytyä. Jos tarvii jotain mitä myös täältä saa, niin silloin ei tule lähdettyä, mutta joskus tulee käytyä esim. iltaa bilettämässä tai jossain tapahtumassa. Mutta silloin kun tulee lähdettyä jonkin asian takia, niin on siellä ihan kiva käydä.
Bilettämässä noin kerran tai 2 kuussa
Helsingin keskusta on muuttumassa lähinnä kesäkaupungiksi. Sopii minulle hyvin.Talvella sinne ei viitsi lähteä.
Kaikki meni pilalle, kun tuli metro ja bussit lakkasivat menemästä Länsiväylää.
Ehkä kerran kesässä tulee käytyä terassilla fiilistelemässä.
Tuo edellisen mainitsema nopeiden suorien bussien lopettaminen kieltämättä vaikutti. Ennen meni suora bussi Kamppiin vierestä, nyt pitäisi sekoilla ensin syöttöbussilla metrolle ja sitten sillä hitaalla metrolla perille.
Ehkä noin kaksi kertaa vuodessa, kun sukulainen asuu siellä. Nuorempana tuli käytyä useammin. Nykyään pienten lasten kanssa ei juuri huvita liikkua niissä rähjäisissä virtsan hajuisissa hisseissä väistellen nistejä. Jotenkin epäsiistin ja turvattoman oloinen riippuen alueesta. Tosin enpä voi kehua Espoossa esim. Espoon keskuksen aluetta. Sekin on kyllä aika levoton ja epämiellyttävä.
Vain työn vuoksi käyn, noin kolme pvänä viikossa.