Miten SINÄ laihduttaisit?
Jos saisit tehdä treeniohjelman ja ravitsemussuosituksen pläskille keski-ikäiselle naiselle, niin mitä suosittelisit?
Kommentit (22)
Kuluttamalla enemmän kaloreita kuin mitä saan ravinnosta. Sellanen nyt ekana tulee mieleen.
Olen tehnytkin ja hyvin on toiminut. Itse pysyn kuosissa salitreenillä, kävelyllä, golfilla ja syömällä 80% ajasta fiksusti
Vähentämällä runsaasti hiilareita. Carnivore, keto, karppaus tai paleo elämäntavaksi, ei miksikään kuuriksi. Lue terveysvaikutuksista ja siitä, miten paljon hyvää rasvan ja eläinperäisten tuotteiden syömisestä seuraa. Keski-ikäisen naisen hormonitoimintakin tykkää.
Hyväksy, että jos olet tunnesyöppö tai lähes aina ollut ylipainoinen, et koskaan kykene "syömään kaikkea kohtuudella". Ihan samalla tavalla alkoholistikaan ei voi juoda vain kahta lasillista.
Liikunnaksi kävelyä 20 min päivittäin (myös höytyliikunta lasketaan) - jos siis paikat ovat kunnossa etkä ole megaläski. Myöhemmin painonnostoa pari kertaa viikossa sen verran, ettei lihasmassa surkastu liikaa.
Ruokavalio uusiksi ihan oikeasti eli elämäntapa muutos dieetit voit unohtaa
Liikuntaa reilusti 🏃
Lihaskuntoa pari kertaa vkossa 🏋
Alkoholia ja hiilaria vähentää reilusti
Tuloksia tulee takuulla 👍
Ei ainakaan mitään ketolahkoilua voikahvilla jne.
Vierailija kirjoitti:
Ei ainakaan mitään ketolahkoilua voikahvilla jne.
Niinpä. Kyllä ihminen tarvitsee 70 % ruokavaliosta hiilhydraattia. Paljon parsakaalia ja pinaattia, niistä saa rautaa, ja kauraa ja täysjyvävehnää vatsan toimintaa tukemaan. Ja hedelmiä runsaasti, niistä saa C-vitamiinia! Ei ole tervettä olla kokonaan ilman sokeria, ja hedelmistä sitä saa terveellisesti. Kannattaa harkita myös kuitulisää, se tukee laihdutusta. Niin ja kaurapuurohan on paras tapa aloittaa päivä.
Muista vähentää rasvaa, sitä on ihan hirveästi kaikkialla. Rapsiöljy on kotimaista ja sopii hyvin paistamiseen, eikä sitä tarvita paljon. Leivän päällekin sopii sipaus öljyä.
Ruokarytmissä kannattaa noudattaa säännöllisyyttä, noin 2-3 tunnin välein kun otat jotain terveellistä huikopalaa, esim. rasvattoman rahkan banaanilla tai ruisleipää Polar-juustosiivulla, niin jaksaa eikä verensokeri heittele. Se estää myös kaikenlaisten repsahdusten tulemisen.
Kerran viikossa voi ihan hyvin pitää herkkupäivän ja ottaa vähän pizzaa ja viiniä. Se on tärkeää mielenterveydellekin. Kunhan pidät muuten huolen, että saat paljon kuitua ja kasviksia, niin kyllä rupeaa paino putoamaan ihan huomaamatta. Tsemppiä!
- Ihan ensin alkoholi ja kaikki turhat sokeripitoiset syötävät ja juotavat pois
- Mahdollisimman paljon kasviksia ruokavalioon ja aina jos tekee mieli jotain välipalaa niin ota ensisijaisesti kasviksia/marjoja/hedelmä
- Pienempi annoskoko (onnistuu huomaamatta käyttämällä pienempää lautasta)
- Liikunta toissijaista, toki suositeltavaa esim. 2 x viikossa pidempi kävelylenkki esim 40min - 1h ja 2 x viikossa käsipainotreeni (YouTubesta löytyy jokaiselle jotain)
No tää on aika huono ehkä mut mä olen kahdesti eronnut (samasta miehestä) ja molemmilla kerroilla laihduin 7-8 kiloa vähän alipainon puolelle kun ruokahalu vaan katosi täysin. Siis just nytkin, tänään oon syönyt kaks perunaa ja neljä nakkia ja paljon kahvia. Vaikka jopa elämä tuntuu paremmalta ilman sitä miestä, en tiedä miksi ei ruoka maistu yhtään. Ennen söin karkkiakin melkein joka päivä. Nyt ei mene mikään.
Juotu kalori on turhin kalori. Älä juo kaloreita.
Syö vain sellaisia elintarvikkeita, joissa on 5g hiilihydraattia per 100g.
Kävele.
Itse laihduin näin 30kg ja olen pysytellyt normaalipainossa ja M koon vaatteissa noin 10 vuotta.
Aloittaisin kevyesti enkä heti alkaisi mitään rääkkitreenejä tai kovia dieettejä tekemään. Säännöllinen ruokarytmi ja mahdollisimman paljon kasviksia, herkkuja en kaikkia karsisi pois mutta vähentäisin niiden syönnin vain esim. yhteen suklaapatukkaan viikossa.
Aluksi hyötyliikuntaa ja paljon kävelyä. Siihen ohelle kerran tai kaksi viikossa jotain muuta lajia (uinti/jooga/tms) tai kevyt lihaskuntotreeni.
Kun rytmi on saatu kuntoon, lisäisin treenin määrää pikku hiljaa. Ensin olisi tärkeää päästä siihen liikunnan makuun ja löytää sellainen liikunnanmuoto, jota jaksaisi useamman päivän viikossa.
Vierailija kirjoitti:
No tää on aika huono ehkä mut mä olen kahdesti eronnut (samasta miehestä) ja molemmilla kerroilla laihduin 7-8 kiloa vähän alipainon puolelle kun ruokahalu vaan katosi täysin. Siis just nytkin, tänään oon syönyt kaks perunaa ja neljä nakkia ja paljon kahvia. Vaikka jopa elämä tuntuu paremmalta ilman sitä miestä, en tiedä miksi ei ruoka maistu yhtään. Ennen söin karkkiakin melkein joka päivä. Nyt ei mene mikään.
Vielä huonompi ehdotus: Mieheni vakavan sairastumisen ja kuoleman jälkeen laihduin ihan huomaamatta alipainoiseksi alle vuodessa. Ei ollut nälkä, enkä muistanut syödä joka päivä. Nykyisin normaalipainossa, kun yritän syödä päivittäin kasvispainotteisesti, terveellisesti 3x pv.
Suu kiinni ja syömättä/juomatta kaloripitoisia juomia muuten kuin kaksi kertaa päivässä max. 1400 kcal. Toimii itselläni.
Pyöritä hulavannetta, lähtee vatsarasva. Puolita annoskoko, putoaa paino. Tällä taktiikalla 15 kiloa lähtenyt puolessa vuodessa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei ainakaan mitään ketolahkoilua voikahvilla jne.
Niinpä. Kyllä ihminen tarvitsee 70 % ruokavaliosta hiilhydraattia.
Jaa, en minä vain tarvitse. Eikä haima ole siinä kunnossa että kannattaisi edes yrittää. Maksakin tuolla määrällä rasvoittuu ihan mukavasti.
Vierailija kirjoitti:
Ei ainakaan mitään ketolahkoilua voikahvilla jne.
Ei niin, jos ei halua laihtua👍😊
Vuodenvaihteen jälkeen pudonnut 17 kg ketolla ja 8:16 paastolla. Korvaan hiilarit (peruna, riisi, pasta...) kasviksilla (kukkakaaliriisi ja -muusi, kesäkurpitsa, parsakaali ja hapankaali ym) ja hiilareita alle 20 gr/pvä, 2-3 litraa vettä ja elektrolyytti jauhe 2 krt/pvä.
Liikuntaa en hyötyliikunnan lisäksi ole harrastanut. Vielä muutama kilo ja sit ylläpito 5 PV Keto ja 2 PV enemmän hiilareita (bataatti, tumma riisi yms).
Eikä päivääkään ole ollut nälkä.
Katso Keto before after kuvia.
Lihastreeni on tehokkaampaa kuin aerobinen,oikean dieetin kanssa se estää lihasten kulumisen energiaksi ja rasvaa palaa.Huonoin olisi pikadieetti ilman treeniä.
Minä treenaam 5krt/vko ja syön hiilareita reilusti. Vyötärö on kaventunut reilu 20cm, muualta on senttejä lähtenyt myös roimasti.
Vierailija kirjoitti:
Minä treenaam 5krt/vko ja syön hiilareita reilusti. Vyötärö on kaventunut reilu 20cm, muualta on senttejä lähtenyt myös roimasti.
Sisäelinrasva onkin vaarallisempaa.
Itse lähtisin siitä, että tehdään elämäntapojen muutos. Ei dieettiä, ei liian rankkaa kuuria vaan oikeita valintoja.
Aluksi hidastempoista joogaa yhdistettynä uintiin. 2kk päästä uinnin tilalle reipas kävely. 2kk myöhemmin joogan tilalle vaikka zumbaa. Siitä 2kk kokeillaan kävelyn ohessa pientä juoksua. Sitten talveksi taas sitä joogaa.
Ravinnon osalta suurin muutos voisi olla ruokailurytmin hakeminen ja kropan totuttaminen nälkään ja kylläisyyteen. Pätkäpaasto voisi toimia hyvin. Silleen että aamupala syödään klo 8 ja iltapala klo 18. Siinä päivällä syöminen vapaampaa, mutta ajatuksella että kun kroppa on kylläinen, lopetetaan heti.