Naapurissamme asuu fiksu, noin 30-v pariskunta kesällä syntyneen vauvansa kanssa.
Kaikki on heillä ok, mutta miksi ihmeessä ilmeisesti kaikin puolin tiedostavat aikuiset ihmiset kuljettavat vauvaansa autolla ihan miten sattuu!
Omalla autolla kulkiessaan vauva on kasvot menosuuntaan ja jos kulkevat tuttujensa/sukulaistensa kyydissä, vauva on sylissä!
Juu, tiedän ettei asia kuulu minulle, enkä kokoaikaa ole ikkunassa kyttäämässä heitä, mutta sattumalta olen useasti nähnyt, ja noita sattumia on aika usein. Voi siis päätellä, että nuo kuljetustavat ovat heille arkipäivää.
Olemme hyvän päivän tuttuja, enkä kehtaa tietenkään mennä tätä heille sanomaan.
Mutta jos tunnistat itsesi ja miehesi, mieti seuraavalla kerralla, kun autolla liikkeelle lähdette!
Kommentit (15)
Vierailija:
Que? Ihan hyvällä asialla varmaan...
...monet vanhemmat esim. tinkivät lasten turvavälineistä, jos lapsi ei niissä heti riemusta kiljuen istu.
jossa poikamme on istunut 10 kuukauden ikäisestä alkaen. Istuin on ostettu Saksasta. Perehdyin ennen ostamista keskieurooppalaisiin turvatesteihin, joissa kasvot menosuuntaan-istuimet olivat vähintään yhtä turvallisia, kuin selkä menosuuntaan olevat. Suomessa tuntuu olevan kummallisesti tapana kuljettaa taaperoita selkä menosuuntaan, vaikka sille ei ole oikein mitään järkevää perustetta.
Muissa Euroopan maissa ei laiteta painoarvoa sille, onko vauvan niska tarpeeksi vahva kestämään taaksepäin retkahtamisen. Tästä johtuu, että muualla Euroopassa istuin voi saada hyvät arvosanat, vaikka Suomessa vain välttävät. Euroopassa ei ole testattu sitä, mitä Suomessa testataan vakiosti kaikista turvaistuimista.
Niskat on aika helpolla nurin, kun pysähdys tulee. En laittais pientä istumaan kasvot menosuuntaan..
Samanlainen muotoilu, samanlaiset turvavyöt ja samanlainen kiinnitys autoihin kuin nykyään. Mutta mikä on sitten erona.
Ihan vaan aloin miettimään, vaikka meillä on kyllä ihan uusi kaukalo.
ETUPENKILLÄ ILMAN TURVAVYÖTÄ.
Ei tarvinnut toista kertaa miettiä, ketä EN äänestä seuraavissa vaaleissa!!! Että terkkuja vain sinulle **** *********
Vierailija:
Samanlainen muotoilu, samanlaiset turvavyöt ja samanlainen kiinnitys autoihin kuin nykyään. Mutta mikä on sitten erona.Ihan vaan aloin miettimään, vaikka meillä on kyllä ihan uusi kaukalo.
En ottaisi yli 5 vuotta vanhaa kaukaloa. muuten kannataan lämpimästi kierrätystä.
Tästä johtuen Suomessa hieman erilaiset suositukset.
vauvoja on säilynyt jopa ilmalennoista vahingoittumatta, koska ovat olleet asianmukaisessa kaukalossa
Kaverini on pitänyt vauva-aikana lapsiaan kaukalossa. Mutta kun ne on kasvaneet siitä ulos, niin suoraan on laitettu korokkeelle. Nyt hänen nuorin on 3-vuotias, ja ei istu edes korokkeella vaan ihan auton penkillä ja usein ilman vöitä, kukaan hänen lapsistaa ei vyötä käytä ellei erikseen komenneta.
Viimeksi kun tuli mun kyytiin, niin nuorin laitettiin mun lapsen istuimeen, kaksi vanhempaa korokkeille. Turvavyöt kun piti laittaa kiinni, niin alko kräniseminen. Mun oli lopulta korotettava ääntä, ja sanottava että tää auto ei liiku senttiäkään, ennekuin on vyöt kiinni.
Omat lapset jo itse automaattisesti laittaa vyöt! Mä olen niiden suhteen ihan ehdoton.
Que? Ihan hyvällä asialla varmaan...