Antaisitteko 5-vuotiaan olla kerrostalon pihalla yksin ja ajella pyörällä ympäriinsä?
Asumme Tampereella kivassa kerrostalossa lähellä järven rantaa. Talossamme asuu lapsiperhe, jonka lapset tuntuvat välillä olevan ihan heitteillä. 5-vuotias poika ajelee kadulla pyörällä yksin harva se ilta ja joskus se on pikkuveljensä (3 vee) kanssa hiekkalaatikolla aivan yksin.
Olen vauvan ja 3-vuotiaan kanssa kotona ja ulkoilen aika paljon ja olen aina jäänyt hiekkalaatikolle lasten kanssa seurustelemaan (eli vahtimaan) kun ovat siinä yksin. Mun mielestäni 5-vuotias ei voi olla yksin pihalla eikä ainakaan voi toimia 3-vuotiaan lapsenvahtina edes hiekkalaatikolla. Ja monta kertaa 5-vuotias ajelee pyörällään ihan rannassa. Itseäni hirvittää ihan kamalasti että mitä jos pojalle sattuisi jotain tai vaikka keksisi ajaa veteen. Luulevatko ne vanhemmat että jos lapsi osaa ajaa pyörällä sen voi jättää ulos yksinään. Mitä mieltä te olette?
Vanhemmat usein ilmaantuvat pihalle vasta kun ikkunasta huomaavat että mä istun lasten kanssa siellä. Tulen heidän kanssaan oikein hyvin toimeen, molemmat ovat koulutettuja ja hyvissä töissä. Jotain ongelmaa perheessä on kun isompi kertoi heidän käyneen perheneuvolassa... Mutta ei kai sekään oikeuta tuuppaamaan lapsia pihalle ihan ilman valvontaa?
Mieheni on sitä mieltä että minun pitäisi sanoa asiasta suoraan. Jotenkin vaan tuntuu hankalalta ottaa asiaa esille, tuntuu toisten asioihin puuttumiselta? Pelkään vaan että lapsille sattuu vielä jotain.
Kommentit (8)
teitä tai vesistöjä. Toki aina välillä kurkimme ikkunasta, että miten menee, mutta suurimman osan aikaa on ilman valvontaa... Huonoja vanhempiako???
On ollut 4 vuotiaasta asti yksin pihalla... kerrostalossa asutaa. ei ole kertaakaan lähtenyt mihinkään ja ei ilman lupaa mene hakemaa ketää pihan lapsista edes ulos. Mutta kyllä mä ikkunasta koko ajan katson että näkyykö ja mitä siellä tekee.
tottakai välillä vilkuilen ulos. rantaa tosin ei lähimainkaan...
esikoinen oli 3v' sta lähtien omalla (kerrostalo) pihalla yksin ja siihen pystyi myös luottamaan, että pysyy lähellä eikä juoksentele tielle yms. 5v meni ja tuli eskariin yksin kuten kaikki muutkin lapset (ei suomessa). meidän kuopus on sitten sellainen " menijä" , että sitä en varmasti laske ensi kesänä (3v) vielä yksin pihalle, täysin arvaamaton liikkeissään.
Vaikka lasta olisi miten evästetty ja varoitettu vieraista ihmisistä niin pieni lapsi on helppo puhua ympäri.
ja siellä sanottiin että 4-5 vuotias voi olla hetken aikaa yksin pihalla, mutta vaatii kuitenkin valvontaa.
Olen varmaan neuroottinen ja oma 3-vuotiaani on sellainen karkailija ja kiipeilijä että en varmasti voi jättää häntä yksin 5-vuotiaanakaan pihalle. Satttuu ja tapahtuu vaikka kuinka olen paikalla.
Aika monta kertaa noiden naapureiden lapsille on sattunutkin vaikka mitä, kerran poika oli sahan kanssa sahaamassa keinua... Toisen kerran pelastin pienemmän kaatuneen roskiksen sisältä. Eli eivät ne nyt ihan keskenään siellä mielestäni pärjää.
On varmasti kerrostaloja ja kerrostaloja. Meillä tosiaan on piha auki toiselta puolelta järveen ja toiselta puolelta tielle. Eli ei voi tosiaan sanoa että olisi jotenkin suojaisa. Itse en varmasti jättäisi lapsiani yksin ennenkuin tiedän että osaavat uida tms. Ajatelkaa jos 3 vuotias päättäisi juosta järveen!
No mutta en nyt aio sanoa asiasta kun muutkin pitävät lapsiaan pihalla yksin.
Meillä 5-vuotta lapsi ja nyt saa olla yksin pihalla.
Pari kertaa kolmevuotias on ollut mukana ulkona (siis ovat olleet kahdestaan), mutta tällöin on vahdittu vähän väliä ikkunasta.