Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Se miten päiväkodit, koulut ja lasten palvelut on järjestetty nyt, näkyy yhteiskunnassa seuraavat 80+ vuotta vaikutuksina. Miksi juuri lasten hyvinvoinnista säästetään?

Vierailija
24.03.2023 |

Eikö se olisi kuin laittaisi rahaa pankkiin, jos tuettaisiin varhaislapsuutta, päiväkotiaikaa ja koulussaköyntiä? Hyvinvoivasta lapsesta ja nuoresta tulee todennäköisemmin hyvinvoiva aikuinen.

Jos sen sijaan jo lapsena on paljon stressiä, ahdistusta, ylipainoa, epävarmuutta ym ne seuraavat helposti aikuisuuteen ja kustannukset ja kerrannaisvaikutukset ovat isot.

Miksi lapsille ja lapsiperheille kohdennetuista palveluista säästetään?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsuudessa muodostuu todella monet taidot, niin sosiaaliset, tiedolliset kuin käytännölliset. Jos siinä onnistutaan hyvin niin tuloksista nautitaan pitkään.

Vierailija
2/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsilta on leikattu yhtäjaksoisesti jo 30 vuotta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on itsestään selvä asia, mutta silti tämän eteen ei tehdä juuri mitään. Miksi?

Vierailija
4/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi on erittäin lapsivihamielinen maa, ainahan kaikki leikkaukset aloitetaan lapsista, niin valtion kuin kuntienkin taholta!

Vierailija
5/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasikymppisille rahat...

Vierailija
6/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Politiikkaa tehdään lyhyellä aikavälillä. 

Poliitikoiden ei kannata panostaa mihinkään sellaiseen, mistä hyödyt näkyvät vasta "nykyisen hallituskauden" jälkeen. Paljon paremmin saavat ääniä kun keskittyvät asioihin, joiden seuraukset näkyvät nopeasti.

Tämä on varmaan suurin nykyisen käytännön aiheuttama ongelma. Järkeviä asioita jätetään tekemättä, koska ne eivät tuo äänestäjiä.

Toisaalta pitkät valtakaudet ovat vielä ongelmallisempia. Tutkimusten mukaan pitkään jatkunut valta-asemaa turmelee. Se jopa aiheuttaa muutoksia aivoissa (alla linkkejä artikkeleihin aiheesta) Se saa ihmisien kuvittelemaan, että hän on parempi ja tärkeämpi kuin muut. Pahimmillaan pitkään suurta valtaa käyttäneet henkilöt alkavat pitämään itseään puolijumalina. 

Tästä syystä demokratia ja lyhyet valtakaudet ovat puutteistaan huolimatta parempi tapa hoitaa yhteiskunnan asioita.

https://tekniikanmaailma.fi/aiheuttaako-valta-ihmisessa-aivovaurion-mer…

Näin valta turmelee – Tutkijoiden mukaan vaikutukset ovat verrattavissa aivovaurion seurauksiin. Etuoikeutettu asema heikentää itsehillintää ja kykyä lukea toisia. Tässä viisi faktaa siitä, kuinka vallantunne meihin vaikuttaa.

 https://www.hs.fi/elama/art-2000005328177.html 

https://ilkkapohjalainen.fi/yleisolta/valta-turmelee-ehdoton-ehdottomas…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku ajattelee että on tehokasta, kun kouluissa on monitoimitiloja, isoja ryhmiä ja koulut on keskitetty isoiksi jättikouluiksi.

Halvempaa juuri nyt? Kustannustehokasta pitkällä aikavälillä?

Vierailija
8/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsia syntyy ennätystään, mutta niille vähillekään ei saada riittävästi henkilökuntaa päiväkoteihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska suomessa vihataan lapsia.

Vierailija
10/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kapitalismiin on sisäänrakennettu ajatus kilpailun jalostavasta vaikutuksesta. Se koskee yrityksiä, tuotteiden/palveluiden laadun muodossa, mutta ideologia tunkee myös koulutukseen. Kilpailutetaan ja saadaan laatua.

Kaikille peruskoulun päättäville ei riitä toisen asteen koulutuspaikkoja. Pitää skarpata, sparraa media nuoria koululaisia joka kevät. Kun opiskelupaikkoja ei riitä, skarpataan, ja näin Suomen sijoitus nousee kansainvälisissä vertailuissa, vain yhtenä esimerkkinä.

Tulos tai ulos. Jos tulokset eivät riitä, putoat pyörästä, pelotellaan. Työttömät eivät perusta perheitä, eivätkä vietä kulutusjuhlaa. Systeemi on rakennettu niin, että X% tipahtaa automaattisesti ulos. Se on se pelotekerroin. Karsinta pitää huolen siitä, että rahat menevät oikeaan osoitteeseen, missä ne tuottavat eniten. Ei yhteiskunnan hedelmiä pidä kaikille jakaman.

Lisää kilpailua ja keinotekoista puutetta odotettavissa, jos Kokoomuksesta tulee pääministeripuolue. Ikävää, ettei taloustietotiedon vastapainona kerrota, millaisesta ideologiasta kapitalismissa on kyse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
24.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska suurten ikäluokkien sairaalakulut paisuvat

eikä haluta panostaa tulevaisuuteen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi neljä