Apua! Lapsi löi suunsa sohvapötään!
10 kk vanha poikani seisoi sohvapöytää vasten ja vahingossa kaatui ja löi suunsa pöytään. Siitä alkoi kova itku mitä ei onneksi kestänyt kauaa, mutta suusta tuli verta vähän aikaa. Kurkkasin suuhun ja verta oli tullut tuosta nikamasta tuolla ylähampaiden ja ylähuulen välissä... Pitäisikö käydä näyttämässä jollekin? Lapsi leikkii nyt ihan normaalisti.
Kommentit (4)
Mutta uskaltaakohan enää antaa lapsen nousta seisomaan sohvapöytää vasten...?
Kirjoittavat sieltä vakuutusyhtiöön lausunnon tapahtuneesta JOS joskus tarvii, esim. pysyvät hampaat saattaa mennä vinoon tms. Jos vakuutusta ei ole, ei kannata viedä.
(Se huulijänne voi olla liian kireä ja silloin aiheuttaa jopa purentaongelmia. Silloin se leikataan poikki. Mulla on kuulemma turhan kireä, mutta ei ole leikattu, kun se ei ole aiheuttanut merkittävää vaivaa.)
En tosin osaa sanoa, voisiko se jänne kiristyä arpeutuessaan, jos se aiemmin on ollut ihan normaali (tuskin kai). Enkä missään nimessä halua pelotella!
Kertaakaan ei oo käyty näyttämässä kun ei oo hampaita lohjennu, verenvuotokin suussa lakkaa melko nopeasti ja jos lapsi jo leikkii normaalisti, ei varmaan kannata lähteä mihinkään näyttämään?