Tutkimus: Ihmiset eivät ymmärrä elävänsä historiallisessa hetkessä
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/87b5acdd-a108-43cf-872a-f0c40207b2dc
Meillä on esim. Rooman imperiumin loppuajoilta ylimysten ja ajalle tyypillisesti melko fruittien runoilijoiden kuten Sidonius ja Prudentiuksen jälkeen jäänyttä kirjeenvaihtoa jossa ei missään kohtaa mitenkään mainita ja tajuta että heidän ikuinen imperiuminsa on just nyt tällä hetkellä kaatumassa.
Identifioivat kyllä ongelmia mutteivät tajunneet elävänsä historiallisessa hetkessä, josta lopulta jäi jäljelle vain rauniot eivätkä osanneet yhdistää niitä tulevan romahdukseen. Roomassahan kesti kauan mutta Neuvostoliitto tuossa naapurissa taas romahti äkkiä. Prosessi oli kuitenkin koko ajan käynnissä.
Kaatui sitten mm. maahan muuttoon ja loppuaikoina sielläkin oli erisortin feministejä joita tunnetaan edelleen nimeltä. Menee aikalailla samoin joka kerta. Sama moraalinen rappio ja arvotyhjiö joka nähdään myös nyt.
Lepsu moraali kaataa talouksia
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001736711.html
Kansainvaellusajan alkuna on joskus pidetty manner-Euroopassa hunnien hyökkäystä länteen vuonna 375 ja loppuna Länsi-Rooman viimeisen keisarin syrjäyttämistä vuonna 476