Kipeä afta kielen alapuolella
Kipeä verestävät afta kielen alla..Syöminen sattuu. Mikä tällaisiin auttaa? :(
Kommentit (9)
Oletko ikinä kuullut Googlesta? Tai apteekista?
Olen kuullut. Ajattelin että täällä jakaisi hyväksi havaittuja vinkkejä. Ap
Apteekista saa voidetta joka tuohon tehoaa, mutta afta kyllä katoaa ajan mittaan itsestäänkin muutamassa päivässä. Vältä toistaiseksi esim. sitrushedelmiä ja karkkia ja kaikkia kirpeitä juttuja.
Aika. Paranee itsekseen muutamassa päivässä.
Apteekista saa myös jotain itsehoitovalmisteita aftoihin. Ainakin ennen myytiin aftab-tabletteja, joka muodostaa suojaavan kalvon aftan pinnalle.
Minulla todella kipeisiin aftoihin auttoi mieto suolavesipurskuttelu monesti päivässä ja aloin pesemään hampaat kookosöljyllä+metallinen kieliputsari.
Vierailija kirjoitti:
Minulla todella kipeisiin aftoihin auttoi mieto suolavesipurskuttelu monesti päivässä ja aloin pesemään hampaat kookosöljyllä+metallinen kieliputsari.
Niitä on valopää sellaisiakin tahnoja jotka ei aiheuta aftoja (pitävät myös ne legosi kunnossa toisin kuin joku kookosöljy.)
Kysy apteekista. Farmaseuttien kanssa voi jutella.
Kai oot vaihtanut hammastahnan esim. elmexiin tai johonkin muuhun joka ei altista aftoille?