Millainen sitten on PARAS talon pohjapiirros?
Laita linkki jos mahdollista, niin keskustellaan!
Itse kolmilapsisen perheen vanhempana pidän tämän tyylisistä pohjaratkaisuista:
https://www.teritalot.fi/talomallit/moderna/moderna-170/
Tässä pohjassa on lähes kaikki kohdillaan. Ainoastaan teknisen tilan laittaisin jonnekin sivuun, ainakin kauas makuuhuoneista. Esimerkiksi lämpöpumput voi hurista ja niiden ääni resonoida ikävästi seiniä pitkin.
Näissä pohjissahan on aina se, että niitä jokainen asiakas aina muokkaa sopivaksi, joten ei kannata liikaa tuijottaa pönttöä saunan kylpyhuoneessa tai ovetonta kodinhoitohuonetta.
Kommentit (78)
Tämä riippuu ihan niiden asujien perheen koosta ja mitä kotona halutaan tehdä.
Autotalli / askarteluhuone saisi olla.
Enkä tykkää vessanpytystä pesuhuoneessa.
Riippuu lasten iästä.
Pienten lasten kanssa makkarit on hyvä olla lähekkäin, teineille taas oma siipi/kerros on paras.
Vierailija kirjoitti:
Missä tuolla on se tekninen tila?
Eiköhän se ole tuo 4,4 m2, johon käynti ulkoa.
Vierailija kirjoitti:
Läpikuljettava olohuone on huono.
Ja makuuhuoneet suoraan olohuoneen vieressä. Ei hyvä äänten kuulumisen takia sen nukkumista yrittävän kannalta
Juu ei. Malliltaan ruma, kattamaton terassi epäkäytännöllinen, pohja sellainen kuin olisi jälkikäteen tehty lisäsiipi.
Onpas erikoinen pohjapiirros, mutta tavallaan kyllä kiva, kun on tuo oleskelutila ja makuutilat erillään. Ihmetyttää vaan nuo superpienet makuuhuoneet, paljon neliöitä ja alle 10m2 makkari? Lisäksi makuuhuoneet ois hyvä olla niin että niitten välissä ois esim vaatehuone tai edes vaatekaapit jotta äänet vaimenee.
Mun tärkeimmät vaatimukset pohjapiirrokselle on erillinen keittiö ja saunatiloissa oikea pukuhuone eikä mikään kodinhoitohuoneviritelmä. Iso olohuone jossa ehjiä seiniä. Kaksi isoa makuuhuonetta eikä montaa pientä kopperoa. Musiikki/harrastushuone erikseen. Ehdottomasti yksitasoinen talo.
Saunatiloista olisi kiva päästä ulos. Tuossa kuljettava olohuoneen läpi.
Eihän tuon kokoisissa ole mitään merkitystä sillä pohjaratkaisullla, kun tillaa joka tapauksessa riittävästi.
Sitten kun joku 3-4 henkinen perhe pitää saada oikeasti toimivaan kotiin jollain 50 neliöllä, tarvitaan oikeasti "se paras" pohjaratkaisu.
Iso eriytetty tila teinille omalla vessalla ja suihkulla, mutta kuitenkin meidän valvottavissa. Hyvä sauna ja suihkun lisäksi ammeelle myös tilaa. Saunatilan yhteydessä oleskelutila peli-iltoja varten baarikaapilla, saa olla takkakin. Olohuoneessa ehjiä seiniä kirjahyllyjä tai tv:tä varten, aika tuntuu olevan ovea ja ikkunaa täynnä pohjaratkaisuissa. Riittävän iso keittiö ja iso ruokapöytä siellä, ei mitään ruokailutiloja. Kodinhoitotila makuuhuoneen lähellä vaatehuoltoa helpottamaan. Ainakin 2 vessaa. Mielellään kaikki yhdessä kerroksessa, mutta ei välttämättä mahdollista. Iso aidattu piha-alue (uima-altaalla) ja myös puita. Autokatos kahdelle autolle etupihalla.
No, ehkä tämä rivarikämppä kelpaa, ei tuollaiseen ole rahaa.
Meillä on makuuhuoneet kaikki eri puolilla taloa, tykkään siitä. Iso tuulikaappi jonne mahtuu neljä henkeä yhtä aikaa riisumaan kenkiä ja lisäksi eteinen jossa lisää säilytystilaa, tykkään kun hiekka ja kura ei kulkeudu joka paikkaan vaan jää sinne tuulikaappiin. Toimivat eteistilat on oikeasti lapsiperheessä tärkeät, ahtaat käytävät joissa joutuu olemaan jonossa on ihan no-no, samoin se jos vaatenaulakot on tosi kaukana etuovelta. Nykyään joissain taloissa on heti ulko-oven vieressä vaatehuone, sellainen ois kiva systeemi. Jos mahdollista niin ois kiva jos kylppäriin pääsis muualtakin kuin kodinhoitohuoneen kautta, siis joko jostain vierashuoneesta tai ihan pukuhuone erikseen. Kaksi erillistä vessaa on ehdottomasti parempi kuin pönttö kylppärissä. Kunnollinen keittiö, ei liian avomallinen "keittiöseinä olohuoneessa" - tyylinen, mutta ei myöskään mikään ihan kokonaan erillinen suljettu huone, vaan joku siltä väliltä oleva ratkaisu. Tässä mun toiveita.
Siis mikä tuossa on tuo valtava tila keittiön ja olohuoneen vieressä? Siinä ei ole mitään merkintöjäkään.
Vierailija kirjoitti:
Autotalli / askarteluhuone saisi olla.
Enkä tykkää vessanpytystä pesuhuoneessa.
Tyylikästä käydä suihkussa jos toinen tulee kovassa mahataudissa vapauttamaan varpusparven äänen raikuessa ja epämääräisen tuoksahduksen vallatessa sieraimet.
Ei taida olla olemassakaan sellaista, joka olisi paras kaikille, se ylivoimainen mihin tahansa muuhun verrattuna. Ihmisten henkilökohtaiset mieltymykset, elämäntilanteet ja asuinalue sen parhaan pitkälti määrittävät.
Mulle olisi ihanteellinen rintamamiestalon tyyppinen ratkaisu, missä on sydänmuurin ympärille rakennettu talo useammassa kerroksessa, sauna erillisessä rakennuksessa pihalla. Asiallisen kokoiset makuu/oleiluhuoneet yläkerrassa+niille oma wc-tila siellä. Keskikerrokseen sijoittaisin keittiön ja kodinhoitohuoneen sekä kuivan wc-tilan, kuin myös kylpyhuoneen. Tilava eteinen ja keittiöstä seinällä erotettu olohuone olisivat myös tässä kerroksessa. Kellarin varustaisin ihan aidoksi perunakellariksi.
Tuo ylläkuvattu on ihanne, unelmaa. Sellaiseen mulla ei ole varaa, eikä todellista tarvettakaan. Realismi+pankkitili sanelee, että asun mieleiselläni alueella yksikerroksisessa pienessä omakotitalossa puolison ja kissan kanssa. Mulla on avokeittiö, mutta koskapa pienehköjä makuuhuoneita on kaksi, toinen niistä on kalustettu "olohuoneeksi". Vieraat vaan harvoin haluavat sinne mennä. Yleensä kahvitellaan ja jutellaan siinä avokeittiössä. Wc on kylpyhuoneen yhteydessä, kodinhoitohuone on kapea käytävä jonka läpi kuljetaan wc/kylppäriin ja saunaan. Tavoitteena on jonain päivänä rakentaa käyttöullakolle kotiteatteri tms, ja pihalle puulla lämpiävä sauna sekä maakellari. Sitä en tiedä tulenko tuohon tavoitteeseen pääsemään. Sauna ja kellari ovat tuossa suunnitelmassa etusijalla, yläkerran teatteri/harrastehuone ovat lähinnä haihattelua.
Meitä asuu tässä kaksi pienituloista+1 kissa. Rikas sinkku, köyhä yh tai tuhannen pään navettaa luotsaava viljelijä suurperheineen voisi olla eriä mieltä nykyisen talomme käyttökelpoisuudesta. Samoin mielipiteet voisivat useammankin ihmisen kanssa mennä ristiin tuosta mun hlökoht päiväunesta, ikiomasta rintamamiestalosta kaikilla herkuilla.
Paras pohjapiirustus riippuu ihan tontin muodosta, ilmansuunnista, perheen elämäntavasta jne.