Kertokaa mitä helppoa ja hyvää kotiruokaa voisin tehdä tänään
Kommentit (30)
Makkarakeitto riittää moneksi päiväksi ja paranee vaan lämmittäessä.
Nakki-, makkara-, broileri- tai jauhelihakastike tai -keitto. Makaronilaatikko, kinkkukiusaus, uunimunakas, läskisoosi.
Keitä isosti nahkpottuja. Niitä sitten pitkin viikkoa erilaisina versioina. Toimii.
Kaalilaatikkoa, kasvisosekeittoa, lihaperunasoselaatikkoa, joku kiusaus.
Jos kotona on perusaineet öljy esim Knossos, soijakastike ym, voit tehdä mitä vaan. Keitot on helppoja varsinkin pakasteesta jossa on valmiiksi paloiteltu. Liemikuutio tai laakerin lehti esim.
Chocochilin ruokablogissa on tämmönen osio edulliset, jotka on myös monet yhden astian ruokia: https://chocochili.net/luokka/edulliset/
Tee kananmunakastiketta ja keitä perunoita.
Tai sitten se perus jauhelihakeitto.
Vierailija kirjoitti:
Jauheliha-makaronimössö.
Vaikka minullakin oli joskus pikkulapsia niin ikinä en ruokkinut heitä moisella moskalla.
En tiedä mikä sulle on helppoa. Mulle helppoa on hakata pihvit, leivittää, paistaa pinnat kiinni, laittaa uuniin, tehdä itse lohkoperunat ja sienikastike.
Valmista n. 40minuutissa.
Kanakeitto.
2 l vettä + kanaliemikuutioita
1 kg hunajamarinoituja kanan fileesuikaleita
1 lanttu
3 porkkanaa
1 sipuli
8 perunaa
1/2 kukkakaalia
Kuullota sipuli ja lisää suikaleet, kuullota niihin pinta. Lisää vesi ja kanaliemi kuutiot.
Lisää kaikki muut kuutioidut vihannekset paitsi kukkakaali ja keitä 15 minuuttia. Lisää pilkottu kukkakaali ja keitä 3 - 5 min. Sammuta levy ja anna olla hetken.
Ja ei muuta kuin syömään.
Tein risottoa, ja ajattelin syödä sitä uudelleen lämmitettynä huomennakin, vaikka sisältää riisiä.
Keitot on hyvä idea. Esimerkiksi siskonmakkarakeitto on ihanaa talviruokaa ja ehkä saat lapset apureiksi makkarapalloja lisäämään.
Vierailija kirjoitti:
Makkarakeitto riittää moneksi päiväksi ja paranee vaan lämmittäessä.
Oi kun alkoi tehdä mieli makkarakeittoa, se todella paranee vanhetessaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Jauheliha-makaronimössö.
Vaikka minullakin oli joskus pikkulapsia niin ikinä en ruokkinut heitä moisella moskalla.
En minäkään, mutta pitää ymmärtää, että suurin osa täällä on köyhiä ja kouluja käymättömiä. Sen huomaa jo siitä, kun kyselevät, kuinka selvitä seuraavaan rahapäivään tai siitä, että eivät osaa kirjoittaa oikein.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Jauheliha-makaronimössö.
Vaikka minullakin oli joskus pikkulapsia niin ikinä en ruokkinut heitä moisella moskalla.
Tuo makaroni on niin mainio juttu, kun jauhelihamakaronimössössä on pasta jotain moskaa, mutta kun joku fiini Gyllikseen tekee avokadopastaa, niin onpas 5 tähden gurmeeta.
Täysjyväpasta ja naudanjauheliha ovat yhdessä ihan ravitsevaa ruokaa. Porkkanaraastetta, paprikaa tai tomaattia oheen. Jos tuota kerran tai pari kk:ssa tekee, niin tuskin sairastuu aliravitsemukseen.
Yleinen sapuska lapsille on ranut ja nauravat nakit, ei kovin korkea ravintoarvo. Mutta kukaan ei hauku.
Makaronilaatikkoa jossa kunnon juustokuorutus päällä.
Kinkkukiusaus? Helppo tehdä; 1) sekoita pakaste perunasuikaleet ja kinkkusuikaleet keskenään vuoalle 2) lisää kermaa 3) laitaa uuniin (225C) noin 45min
Jauheliha-makaronimössö.