Vierailija

Tarkistin juuri ruokaan kuluneen kuukausisumman vuosi taaksepäin, ja neljän hengen perheessä se on ollut tasaisesti n. 800€ kuussa + lisäksi ehkä satanen-pari lounaisiin ja ulkona syömiseen. Syömme kasvisvoittoisesti, paljon vihanneksia, hedelmiä, marjoja, papuja, jonkin verran pähkinöitä ja kananmunia, lihaa vain harvoin. Ruokatottumukset eivät ole juuri muuttuneet vuodessa. Ehkä joissain ihan yksittäisissä asioissa on siirrytty halvempaan merkkiin, mutta aiemminkin ollaan ostettu mielellään kaupan omia merkkejä.

Mitä te syötte, joilla ruokalasku on kasvanut? Paljon lihaa ja eineksiä, tai jotain muuta?

  • ylös 11
  • alas 17

Sivut

Kommentit (21)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija

Meillä on noussut ruokakauppalaskussa

- vessapaperipakkaus + 1-2€
- kala + 1€
- juustoraastepussi +50 snt
- jogurttilitra +40 snt

  • ylös 29
  • alas 0
Vierailija

Jauhelihaa ja kasviksia menee paljon. Näissä ainakin hinta noussut todella paljon.
Oikeen nauratti se "uutinen" pari viikkoa sitten missä oltiin huolissaan kun suomalaisten ostoskorissa on vähemmän kasviksia.
Millä rahalla niitä pitäis ostaa jos kurkku maksaa 3e ja makaronipussi 33c. Ei ole vauhtihtoehtoa näillä tuloilla.

  • ylös 46
  • alas 13
Vierailija

Juusto +2€/ vko, kahvi + 1€/vko, liha/kala/kana +15€/vko, maito +1€/vko, oivariini +0,5€/vko.

Ja kaikki muu samoin. Noista se kertyy

  • ylös 34
  • alas 0
Vierailija

Meillä on ruokakauppalasku noussut huomattavasti. Tosin tämä summa sisältää myös muutakin kuin ruokaa, kuten pyykinpesuainetta (ennen 1,85 nyt 2,80)  Wc-paperia ennen (1,69 nyt 3,28) jne. Meillä ei syödä eineksiä, ja syödään aika vähän lihaakin. Jokainen yksittäinen elintarvike on kuitenkin noussut. 700g kanarasia maksoi ennen 5,90 nyt se on 7,90. Jauheliha maksoi 5,90 kg nyt sekin on 8 euroa. Juuri tänään ostin kermaa, mikä vielä pari viikkoa sitten maksoi 99 senttiä, sekin oli nyt 1,15 euroa. Näistä kertyy isossa perheessä suuri summa. Hedelmät ja vihannekset vaihtuvat pikkuhiljaa kaaliin ja porkkanoihin, mitkä ovat aina ennenkin kuuluneet ruokavalioomme, mutta eivät siinä mittakaavassa että emme osta enää kurkkua ja tomaatteja ollenkaan. Juustoa emme enää osta kuin korkeintaan ihan halvinta. Kalaa en osta enää ollenkaan. 

  • ylös 41
  • alas 1
Vierailija

Kiitos vastauksista! Näyttää siltä, että liha/kala/kana on noussut eniten, mutta kyllä moni lueteltu tuote kuuluu myös meidän ostoskoriin. Ja nyt kun muistelin, niin kyllähän esimerkiksi ostamani oliiviöljyn ja juuston hinta on noussut, mutta ehkä niitä tulee alitajuisesti kompensoitua jollain muulla. Harmi, ettei ole vuoden takaisia kuitteja tallella. Niistä voisi helposti vertailla onko jokin muuttunut, vaikka mutuna tuntuu ettei ole.

Ap

  • ylös 5
  • alas 19
Vierailija

Kana on kallista, muksut tykkäsi syödä siipiä viikonloppuna, ennen pussi maksoi 2,20 nyt 4,40 ja kun yksi pussi ei riitä. Niitä ei olla enään ostettu. Ennen savulohta sai 5-6e pienen palan viikonlopuksi, nyt 8-10e. Nakit ennen 3,49, nyt 4,70. Naudanliha suikaleet ei ole hinnaltaan noussut mutta paketti pienentynyt, nyt pitää ostaa 3 pakettia entisen kahden sijaan. On salaatit, kurkut yms. Myös noussut. Turha sanoa ettei ruokalaskut oo noussut, tässä oli muutamia esimerkkejä mitä on ennen ostettu. Nyt joutuu katsomaan tarkemmin

  • ylös 26
  • alas 4
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Jauhelihaa ja kasviksia menee paljon. Näissä ainakin hinta noussut todella paljon.
Oikeen nauratti se "uutinen" pari viikkoa sitten missä oltiin huolissaan kun suomalaisten ostoskorissa on vähemmän kasviksia.
Millä rahalla niitä pitäis ostaa jos kurkku maksaa 3e ja makaronipussi 33c. Ei ole vauhtihtoehtoa näillä tuloilla.

Monia vihanneksia saa pakasteina alle euron pussi (200-450 g). 
Ei kukaan normaali pienituloinen, jolla rahat oikeasti on tiukalla, ostele talvisin kasvihuonekurkkua. Toki hinta on hieman korkeampi kuin normaalisti talvella, mutta joku järki pitää olla. Vettä saa hanasta ja pakastekasviksissakin on enemmän ravintoaineita kun kasvihuonekurkussa.

  • ylös 31
  • alas 4
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Mitä vihanneksiä käytätte nykyisin eniten?
Mä olen tuo pakastevihannesfani. Niistä koostan lämpimien ruokien kasvikset. Ostan pakasteina parsa- ja kukkakaalia, herneitä, vihreitä papuja (paloina) ja vihannessekoituksia (olisko näissä porkkana-kukkakaali-papu-herne?). 

Äsken ostin naposteltavaksi tuoreita ananaskirsikoita ja pikkutomaatteja sekä varsiselleriä. Yhteensä reilun 5 euroa.

  • ylös 13
  • alas 3
Vierailija

Meillä syödään paljon kasvisruokaa, leivotaan, kokeilaan uusia reseptejä. Syödään monipuolisesti ja erikoisempia raaka-aineita. Ruokalasku on kasvanut selvästi, hinnannousu on lähes kaikissa tuotteissa, osassa todella rajukin.

  • ylös 18
  • alas 0
Vierailija

Kun tekee paljon itse perusaineksista, mutta ei niin että joka päivä jotain pastaa vaan käyttäen laajasti aineksia ja lisänä perusvihanneksia raakana tai kypsennettyinä niin huomaa kuinka paljon terveellisempääkin se ruoka on.

Sääli vain kun kala on niin kallista nykyään. Pitäisi tuntea joku kalastaja jolta ostaisi pakkaseen välillä kalaa. Sehän säilyy 3 kk pakkasessa.

Vierailija

Noussut varmaan on, kuten hinnat yleisesti nousee. Syöjien määrä vaihtelee: osa lapsista lähtenyt/lähtemässä toisaalta tullut uusi nuori taloon.
Esimerkkinä hinnoista: suklaalevy 3,65! Tänäön tarjouksesta sain 5/19e. Ostin, mutta kätkin niistä 4 katsoin syövereihin. Sen yhden nuori otti leipomistarkoitukseen. :)

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Miten tämä kysymys asetettaisiin virheettömästi? Kokeilepa uudestaan, ap.

Haha, joo, en jaksanut miettiä niin pitkälle :D

Ap

Vierailija

Idag gjorde man nog den konstigaste inbesparingen hittills i sina matinköp. Då man tidigare fick nöt innerfilé för 12 -15 €/kg då krogarna var stängda, så kostar den nu 28 - 50 €/kg. Som sparåtgärd köpte jag rödhjorts innerfilé för 22 €/kg.

Kassler och ytterfilé av gris hittar man jämt för under 5 €/kg och t.ex. stora räkstjärtar för < 10 €/kg så dem kan man köpa som förut.

Mycket har blivit dyrare såsom ägg, potatis, morot o.s.v. men de kostar fortfarande så lite per kg att det inte spelar någon större roll. Samma gäller mjöl.

P.S. varför skriver några om pris per förpackning? Hur skall de gå att jämföra?

Vierailija

Liha-, vilja- ja maitotuotteet (esim. jogurtti) ovat nousseet enemmän kuin hedelmien tai kasviksien. Hintojen nousussa on myös selkeitä epäloogisuuksia eli osassa tuotteista hinnanousu on voinut olla yli 50 %, mutta toisenlaista tuotetta myydään lähes vanhaan hintaan. Kuluja olemme yrittäneet ehkäistä käyttämällä lihatarjoukset tehokkaammin hyväksi ja pakastamalla sitä sopivina ruoanalaittoannoksina.

Vierailija

Meillä asuu kotona lukiolainen ja opiskelija.

Emme edes syö lihaa, kalaa syövät nuo nuoret kyllä.

Kaikki mahdolliset tarjoukset hyödynnämme, mm. kahvin hamstraamme aina tarjouksesta.

Kyllä se kauppalaskun summa vaan on noussut.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Noussut varmaan on, kuten hinnat yleisesti nousee. Syöjien määrä vaihtelee: osa lapsista lähtenyt/lähtemässä toisaalta tullut uusi nuori taloon.
Esimerkkinä hinnoista: suklaalevy 3,65! Tänäön tarjouksesta sain 5/19e. Ostin, mutta kätkin niistä 4 katsoin syövereihin. Sen yhden nuori otti leipomistarkoitukseen. :)

Ostit siis tarjouksesta KALLIIMMALLA viisi, kuin mitä olisit saanut normihinnalla. Ok, ei ihmekään jos hinnat tuntuu nousseen jos laskutaidot on tuota luokkaa.

Sivut

* Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.
 
Sisältö jatkuu mainoksen alla