Olen 50kg ylipainonen eli sairaalloisen lihava
Miksi kuitenkin aina kun yritän ottaa painoni puheeksi lääkärin tai psykiatrin kanssa, niin ne aina näyttää vaivaantuneilta eikä oikein edes tartu koko painoasiaan vaan vaihtaa puheenaihetta? Kun otan sen esiin juuri aina siksi, että haluaisin jotain apua kun paino-ongelmat johtuu omista mielenterveysongelmista ja myös olen huolissaan sen aiheuttamista liitännäissairauksista. Siis vielä niitä ei ole, mutta varmasti tulee vielä, jos en pääse tästä painolastista eroon.. en yksin pysty siihen vaan tarvisin jotain tukea.
Kommentit (6)
Mä rupesin vain syömään vähemmän (ei mitään kitukuuria) sen verran, että paino putosi 10 kiloa vuodessa. Veihän se aikaa, mutta ei ole takaisin tullut.
Vaikka yksi pieni muutos kerrallaan (ei ostaa karkkia esim) toimii.
Suosittelen gabor maten luentoihin tutustumista vaikka youtubesta! Puhuu addiktion ja traumojen "symbioosista" ja sieltä voisi löytyä ylipainoonkin liittyvää juttua. Se ei oo vaan fyysistä, vaan henkisellä tilalla on myös merkitystä
Viime kädessä kuitenkin on kalla fakta, että kun syö vähemmän, niin laihtuu. Syyt ja psyykkiset esteet voivat tietysti vaikuttaa, mutta tuo tosiasia pitää kuitenkin ymmärtää.
No ethän ole. Olet vain kehopositiivinen.
Käytkö jo terapiassa, eikös se olisi oikea paikka?